Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın 20 Ekim 2015 Tarihinde Devlet Kanalı TVP1’de Yaptığı Konuşmada Ukrayna’nın Batısında Yer Alan Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Volın ve Rivne Gibi Bölgelerden Toprak Talebinde Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej (Andrey) Duda’nın 2015 yılı Ekim ayında yaptığı bir konuşmada “tarihsel hak” vurgusuyla Ukrayna’nın batısındaki bölgelerden toprak talebinde bulunduğu iddiası 2015 yılında dolaşıma girmesinin ardından tekzip edilmesine rağmen yıllar sonra tekrar zuhur etmiş.

Mehmet Ali Güller’in Cumhuriyet’teki 30 Mayıs 2022 tarihli “ABD-İngiliz planı: Polonya’nın Batı Ukrayna’yı yutması” başlıklı yazısında bu iddiaya şöyle yer vermişti:

“Yakın zamanda bile Polonya açık açık Ukrayna’dan toprak talebinde bulunmuştu. Polonya Cumhurbaşkanı Andrey Duda, 20 Ekim 2015’te, devlet kanalı TVP1’de aynen şöyle demişti: “Ukrayna, 1939’a kadar Polonya’ya ait olan Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk, Volın ve Rivne bölgelerini ‘gönüllü olarak’ iade etmeli.”

 

Duda, toprak istemekle kalmadı, Polonyalıları hakları olan bu topraklar için savaşmaya çağırdı: “Her vatandaşımız, üzerinde çok sayıda Polonyalının yaşadığı ve savunmamıza ihtiyaç duyan topraklarımızı geri almak için savaşmaya hazırlıklı olmalı.””

 

Mehmet Ali Gülle’nin, Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın “Eğer modern Ukrayna, SSCB’nin eylemlerini kınıyorsa, o zaman 1939’a kadar Polonya’ya ait olan toprakları da gönüllü olarak geri vermeli” cümlesini kullandığı iddiasına dayanak olarak 21 Ekim 2015 tarihli Türkiye gazetesi haberini sunduğu görülüyor.

 

 

Türkiye gazetesi internet sitesinde “Polonya Devlet Başkanı: ‘Herkes savaşa hazır olsun’” başlığıyla 21 Ekim 2015 günü gecesi yayımlanan metnin Sputnik’te 21 Ekim 2015 günü akşamı yayımlanan “Polonya Ukrayna’dan toprak talep etti” başlıklı haberden alıntı olduğu anlaşılıyor.

 

polonya ukraynadan toprak

 

Sputnik’in Türkçemize çevirdiği bu metindeki iddianın kaynağı ise rusnext.ru adlı internet sitesinde 20 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan “Polonya Cumhurbaşkanı: “Ukrayna Polonya topraklarını gönüllü olarak geri vermeli” (“Президент Польши: «Украина должна добровольно вернуть польские земли»”) başlıklı metin.

Ancak, bu aktarım doğruyu yansıtmıyor.

2015 yılı akabinde Polonya ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin geçmişteki gibi ilerlemediği biliniyor. Hatta iki tarafın birbirlerini soykırımla suçladıkları da.

Lâkin, Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Ukrayna’da toprak talebini içeren iddia edildiği gibi bir konuşma yapmamış.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın Lviv de dahil olmak üzere Ukrayna’nın bazı bölgelerinin Polonya’ya iade edilmesi çağrısında bulunduğu yönünde bir konuşma yaptığına dair bir bulguya erişilemiyor.

Ukrayna tarafından Polonya’nın ülkelerinden toprak talebinde bulunulduğuna dair bir (kınama) mesajına rastlanamıyor.

Doğu Ukrayna’daki Kremlin destekli militanlarla bağlantılı olduğu belirtilen rusnext.ru uzantılı internet sitesinin paylaştığı iddia, Cumhurbaşkanı Duda’nın basın birimi tarafından “atfedilen tüm sözlerin uydurma olduğu ve gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı” vurgulanarak yalanlanmış.

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, bu iddiayı Twitter hesapları üzerinden şöyle tekzip etmişti:

 

“Dikkat ‼️ Bu da başka bir yanlış bilgi ‼️ . @MaliGuller tarafından alıntılanan yazının kaynağı dezenformasyon sitesi http://rusnext.ru’dur! Bu haber uzun zaman önce yalanlandı.

 

Polonya’nın diğer devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu bir kez daha hatırlatırız. Ukrayna’daki dostlarımızdan hiçbir zaman toprak talebinde bulunmadık 🇵🇱🇺🇦

 

Sayın @MaliGuller , bilgileri güvenilir kaynaklara dayanarak doğrulamanızı öneririz. Daha fazla soru ya da aklınıza takılan bir konu olduğunda bize her zaman başvurabilirsiniz.”

 

ukrayna polonyaya toprak vermeli tekzip

 

“Son haftalarda, dünya çapında çeşitli medya kuruluşlarında 🇵🇱’nın Ukrayna’ya yönelik sözde toprak emelleri hakkında asılsız iddialara yer verildi. Bu tür iddiaların sadece yanlış değil, aynı zamanda saçma olduğunu açıkça belirtmeliyiz.

 

Polonya, savaş ve işgal terörünü bizzat yaşadı. Büyükanne ve büyükbabalarımız bize Rusya’nın 🇺🇦 ile sebepsiz yere savaşının II. Dünya Savaşı’nın en travmatik anılarını geri getirdiğini söylüyor. Bu nedenle 🇵🇱, herhangi bir egemen devletin toprak değişikliklerini asla tanımayacak.

 

Bilginin silah olarak kullanıldığı bir çağda yaşıyoruz. 🇷🇺 İşgalinin ilk gününden itibaren 🇵🇱 kesin olarak şunu ifade etti: 🇺🇦’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği korunmalıdır. İki ulusu birbirine düşman etmek için tasarlanmış hiçbir yanlış bilgi iddiası bunu asla değiştiremez.”

 

https://twitter.com/PLinTurkey/status/1532021927988150272

 

2015 yılında Stop Fake ve Kharkiv İnsan Hakları Koruma Grubu bu aktarımın gerçeği yansıtmadığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...