Videodaki Çocuğun Ukrayna Polonya Sınırını Elinde Pasaportu, Oyuncakları ve Bir Kağıda Yazılı Telefon Numarasıyla Tek Başına Geçtiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya-Ukrayna savaşının ardından on binlerce sivilin Ukrayna’dan ayrılışı sürüyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Ukrayna’dan ayrılan mültecilerin sayısının 9 Mart 2022 günü itibarıyla 2,2 milyona ulaştığını açıklamıştı. Polonya sınır güvenliği birimi ise 1,2 milyon Ukraynalının sınırlarını geçtiğini duyurmuştu.

Yaşanan trajediye dair iç acıtıcı farklı görüntülere şahit oluyoruz. Bu süreçte çocukların yaşadığı dram da elbette yürek burkuyor. Ancak, bu durum dahi, yanlış iddialarla sosyal medyada paylaşılabiliyor.

Son günlerde, Ukraynalı bir çocuğun elinde pasaportu, oyuncakları ve bir kağıda yazılmış telefon numarasıyla Polonya sınırını tek başına geçtiği iddiasıyla bir video paylaşılmıştı.

 

ukraynali bir cocuk elinde pasaportu

 

Görülen çocuğun Polonya-Medyka sınır kapısından geçiş yaptığı doğru. Ancak, yanında kimse olmadan elinde sadece oyuncağı, pasaportu ve telefon numarası yazılı bir kağıtla sınırı geçtiği iddiası kurgu.

 

ukrayna polonya siniri cocuk

 

sinirda aglayan cocuk

 

Ukrayna’daki savaştan kaçan çocuğun ağlayarak yürüdüğü bu an, Reuters tarafından Polonya’nın güneydoğusunda yer alan Medyka (Medyska) köyünde kaydedilmişti (Görüntü, CNN tarafından yayınlanmasıyla daha bilinir hâle gelmişti).

 

ukrayna multeci cocuklar

 

polonya ukrayna siniri cocuk

 

Elinde sırt çantası ve oyuncağı, üzerinde kapüşonlu ceket ve başlığıyla ağlayarak görüntülenen 4 yaşındaki çocuğun, Polonya-Ukrayna sınırını geçerken yanında annesi ve büyükannesi bulunuyordu.

Bieszczady Sınır Muhafız Birimi sözcüsü Teğmen Piotr Zakielarz, konuyla ilgili verdiği demeçte “Medyka’lı çocuk yalnız değildi. İzlemeyi kontrol ettik, sınırı nasıl geçtiğini biliyoruz.” ifadelerini kullanmış.

Polonya’nın Sınır Muhafaza (Straż Graniczna) birimi, iddia edilenin aksine çocuğun sınırı tek başına geçmediğini ve ailesiyle birlikte olduğunu duyurmuştu:

“4 yaşındaki Valerij , medyada maalesef yayılan haberin aksine sınırı tek başına geçmediğini, ailesiyle birlikte olduğunu bildirmek isteriz. Sınır kapısında #PSGMedyka görevlilerden tatlı hediyeler aldı. O ve ailesi Polonya’da güvende”

 

polonya sinir muhafaza tweet

 

Sınır Muhafaza idaresi, ağlayan küçük Walerij’nin (Valeri) sınırdan yalnız geçiş yapmadığını ortaya koymak adına aşağıdaki fotoğrafı paylaşmıştı:

 

siniri gecen cocuk

 

GÜNCELLEME: Öte yandan, farklı bir çocuğun Ukrayna sınırını geçişi haberleştirilmişti. Ukrayna’da bir annenin 11 yaşındaki çocuğunu tek başına trene bindirerek Slovakya’daki akrabalarının yanına göndermek zorunda kaldığı, çocuğun sınırda Slovak yetkililer tarafından karşılandığı ve akrabalarıyla buluşturulduğu basına yansımıştı.

 

 

Daha önce, “Sadece 4 yaşında… Suriye’den Ürdün’e doğru yürüyor. Üstelik çölde ve tek başına… Yanında taşıdığı çantada ise annesinin ve kız kardeşinin elbiseleri var, ikisi de savaşta ölmüş…” notuyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki 4 yaşındaki Mervan adlı Suriyeli çocuğun çölü tek başında geçmediği, sadece ailesinden 20 adım geride kaldığı anlaşılmıştı. BM Mülteciler Yüksek Komisyonu’nda (UNCHR) çalışan Andrew Harper, Twitter hesabından, Suriye- Ürdün sınırında çölü tek başına yürüyerek geçtiği düşünülen Suriyeli mülteci çocuğun fotoğrafını paylaşmıştı.

 

tek basina suriyeden urdune yuruyor

 

siniri tek basina gectigi sanilan suriyeli cocuk

 

suriye urdun siniri colde multeciler

 

6 Yorumlar

 1. Elif Ünsal Reply

  Merhaba,
  Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Elinize sağlık çok güzel bir iş çıkarıyorsunuz. Küçük bir istirhamım olacak, sitenizin bazı yazıların sabitlendiği yeni hâli son yazıları kaçırmamıza neden oluyor. Böyle mi kalacak? Geçici bir durum mudur?

  • malumatfurusorg Reply

   Merhaba,
   İnternet sitesinin ana sayfasında yana kaydırılabilir galerideki sabitlenen yazı sayısı güncel gelişmeler nedeniyle 3’e çıktı. bir süre sonra sabitlenmiş yazı sayısı 1’e gerileyecek.

 2. Dolunay Arda Reply

  Merhabalar, yukarıdaki yoruma istinaden, açıkçası üçlü sabitlemeyi en güncel olanların sabitlendiği varsayımı altında kendi açımdan daha faydalı bulduğumu belirtmek istedim.
  Sabitlenenler haricindeki içeriğin yeniden eskiye doğru sıralanması halinde (benim gördüğüm kadarıyla mevcut durum bu) rahatlıkla takip edilebilir.

 3. Kerem Ayaz Ata Reply

  NTV 18.00 haber yayınında bu içeriğe yer verildi ancak çocuk kendi başına geçtiğini kabul etmiş bir şekilde aktarıldı, konuştuğu dili bilmiyorum ancak buna yönelik olduğu söylenen bir bölüm de vardı. Farklı çocuklar mı acaba?

 4. Kerem Ayaz Ata Reply

  Haberde, çocuğun annesinin anneannesine bakmak için Ukrayna’da kaldığı gibi bir detay da veriliyordu.

Yorumunuzu yazınız...