Gazeteci-yazar Levent Gültekin, 28 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığını 18 Nisan günü açıklayıp 29 Nisan 2018 günü ise çekildiğini duyurdu.

 

Sosyal medya hesabından paylaştığı videoda cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayan Gültekin şu ifadeleri kullandı:

“İktidar erken seçim kararı aldı. Bu bir seçim değil bu bir gasptır. İktidar ülkeyi gasp ediyor. 24 Haziran’da seçim demek “Ben seçimleri dün yaptım” demek, “Benden başka ülkeyi kimse yönetemez” demek. Bunu kabul edemeyiz, biz bu ülkenin evladıyız. Hepimizin seçme , seçilme ve özgürce yaşama hakkı vardır. Bu hakkımızdan vazgeçemeyiz. İnsan gibi ağız tadıyla dostça, kardeşçe, özgürce yaşamak için aday oluyorum. Bu bir adaylık meselesi değil aslında. Bu bir sorumluluk alma meselesidir. Ülkemizi bir kişinin dudağı arasına bırakmama meselesidir. Bu bir kişiye “Türkiye senden daha büyüktür” meselesidir. Hep beraber geleceğimize sahip çıkacağız. Ben bunun için varım, aday oluyorum, sizin de el vermenizi bekliyorum. El verirsek, omuz omuza verirsek kazanırız”

 

 

100.000 imzanın 5 günde tamamlanmasının zorluğundan dem vuran Gültekin, Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçme kararını ise şu sözlerle açıkladı:

“İktidar, 100 bin imza toplama işini beş güne sıkıştırarak gerçekten imkansız yaptı bunu. O nedenle adaylık başvurusu yapmaktan vazgeçtik. Tekrar ediyorum bu adaylıktan çok öte bir mesele”

“Ama iktidar bunu imkansız hale getirdi. 100 bin imza toplama işini beş güne sıkıştırarak gerçekten imkansız yaptı bunu. O nedenle adaylık başvurusu yapmaktan vazgeçtik. Tekrar ediyorum bu adaylıktan çok öte bir mesele. Ülkemizi huzurlu mutlu yaşanabilir, özgür, özgürlükçü demokrasinin yaşandığı bir ülke yapma sorumluluğu üstlenmek. Adaylıktan vazgeçmemiz demek, bu çabamızdan bu iddiamızdan vazgeçtik anlamına gelmiyor. Vazgeçmeyeceğiz susmayacağız, ülkemiz mutlu huzurlu yaşanabilir bir ülke haline gelene kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 

14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yönelik sert eleştirilerde bulunan Levent Gültekin bu defa 2018 yılında adaylığı için Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner tarafından teşvik edildiği iddiasıyla gündeme geldi.

 

Levent Gültekin (Fatih Altaylı’ya) verdiği demeçte “Cumhurbaşkanı adayı olmam için, aralarında Cem Boyner’in de bulunduğu insanlar beni teşvik etti” iddiasında bulunmasının ardından Cem Boyner (yine Altaylı’ya): “Gültekin’i tanımam. Hiç konuşmadım kendisiyle…” açıklamasını yaptı.

 

Levent Gültekin’in 2018 yılında cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığı süreçte Cem Boyner’in ve bazı iş adamlarının kendisini teşvik ettiği iddiası Fatih Altaylı’nın kişisel internet sitesinde 14 Temmuz 2023 günü yayımlanan “Levent Gültekin: ‘Kılıçdaroğlu’nun adı konmamış danışmanı idim’” başlıklı yazıda şöyle aktarıldı:

“Gaza geldim. Başta Prof. Dr. Üstün Ergüder olmak üzere pek çok akademisyen, eski siyasetçi, Cem Boyner başta olmak üzere bazı işadamları, aklınıza gelebilecek 40-50 kişi ‘Aday ol. Sen girersen muhafazakâr mahalleden en az 2-3 puan oy alırsın. Seçim 2. tura kalır. Bir şans olur’ dediler. Çocuk gibi onların gazına geldim ve ‘adayım’ dedim. Dediğim anda hepsi toz oldu. Çok haklısınız. Bu büyük hataydı ama egodan değil, onların gazıyla oldu. En büyük hatamdır.”

 

Bu iddianın dikkat çekmesinin akabinde Cem Boyner tekzibini Fatih Altaylı’yı arayarak paylaşmış.

 

Fatih Altaylı’nın konuyla ilgili aktarımı şu şekilde:

“Yazımda şunu yazdım ben dünkü yazımda. Levent Gültekin’in cumhurbaşkanı adayı olmasını yüksek egosuna bağlamıştım. O da dedi ki bana. Hayır ego ile ilgisi yok. Bir grup iş adamı bir grup akademisyen. Bazı isimler de verdi. İşte Üstün Ergüder dedi, Cem Boyner dedi. Beni aday ol diye zorladılar dedi. Çünkü aday olursan en az % 2 oy alırsın muhafazakar kesimden. Bu % 2 oy da seçimin 2. tura kalmasına sebep olabilir dediler. Ben o yüzden çocukça bir hevesle aday oldum. dedi. Ben de onu yazdım. Dün yazımın yayınlanmasından dakikalar sonra beni Cem Boyner aradı. Cem benim eski bir arkadaşım. Tanıdığım bir isim. Dedi ki Fatih ben böyle bir şey demedim ben hayatımda Levent Gültekin’le hayatımda konuşmadım karşı karşıya gelmedim evet dedi medyadan biliyorum sosyal medyadan biliyorum konuştuklarını duyuyorum falan filan ama ben kendisine bırak cumhurbaşkanı adayı ol diyecek bir samimiyet veya etki yetki ben kendisiyle tanışmıyorum bile ben ne gördüm ne konuştum hiç böyle bir şey yok dedi. Ben de şaşırdım açıkçası çünkü dün Levent Gültekin bana bunları söylerken ben Cem Boyner diyince bildiğimiz Cem Boyner mi dedim evet dedi. em Boyner de ben Levent Gültekin’i tanımıyorum dedi. Çok garip bir durum ortaya çıktı. Bu Gültekin’in inanılırlığı söylediklerinin inanılırlığı ile ilgili de ciddi bir soru işareti yaratıyor kafalarda. Cem Boyner tanımıyormuş bile. Bu ilginçti.”

 

 

Cem Boyner’in tekzibinin ardından Gültekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Cem Bey ile ( @cem_boyner ) telefonda konuştuk, yanlış anlaşılmaları giderdik. Bu kişisel konunun bu kadar tartışılması anlamsız.” ifadelerini kullandı.

 

 

Gültekin, Cem Boyner’le ilgili yorumunu kendisine hatırlatan sosyal medya kullanıcısına ise “Aday olmuşum olmamışım sizi ne ilgilendiriyor, size niçin açıklamalıyım? Ülkenin konusu bu mu? Gelinen noktada bunun mu konuşulması gerekiyor?yanıtını verdi.

 

Yorumunuzu yazınız...