Ünlü İspanyol Giyim Firması ZARA’nın Türkiye’den Çekilme Kararı Aldığını Duyurduğu İddiası ( 2023 Yılı Temmuz Ayı İtibarıyla) Doğru Değil

ZARA’nın Türkiye operasyonu, gündeme gelen çekilme iddiasını yalanladı.

Yanlış İddia

 

Dünyaca ünlü giyim markası İspanya merkezli ZARA’nın Türkiye’den çekileceği iddiası uzun yıllardır dile getiriliyor.

 

2023 Mayıs seçimlerinin ardından yaşanan vergi artışları, asgarî ücret artışı, döviz kurlarındaki oynaklık ve enflasyondaki yükseliş nedeniyle ZARA’nın Türkiye’den çekileceği iddiası yeniden ısıtılarak servis edilmiş. Kapanacak ZARA mağazaları yerine Inditex grubundan Türkiye pazarına girmeye hazırlanan yeni “Lefties” mağazalarının açılacağı ileri sürülmüş.

 

zara-turkiyeden-cekiliyor-iddiasi
Zara’nın Türkiye’den çekilme kararı aldığı yönündeki asılsız iddiayı aktaran Technolat.com’dan Zekiye Ünal imzalı haber

 

zaranin-turkiyeden-cekilme-plani-yok

 

Industria De Diseño Textil, S.A.’nın (Inditex) sahip olduğu ITX Turkey Perakende İthalat İhracat Ve Ticaret Limited Şirketi, bilinen ismiyle ZARA markasının (2023 yılı Temmuz ayı itibarıyla) Türkiye’den çekilme kararı aldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

Gündeme gelen çekilme iddiası, dünyanın en büyük hazır giyim şirketinden biri olan Inditex grubuna bağlı ZARA’nın Türkiye operasyonu tarafından yalanlandı.

 

Ekonomist dergisinden Ayşegül Sakarya Pehlivan’ın haberine göre internet sitelerinde ve sosyal medyada gündeme gelen çekilme kararının doğru olmadığını belirten Zara yetkilileri, Zara’nın Türkiye’de hem mağazacılık hem de e-ticaret kanallarıyla büyümeye devam edeceğini söylemiş.

 

Müşterilerinin yönelttiği sorulara sosyal medya hesaplarından verilen yanıtlarda da Zara’nın Türkiye’den çekilmek gibi bir planının bulunmadığı aktarılmış.

 

“Merhaba, Zara’nın Türkiye’den çekilmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Sosyal medyada yer alan paylaşımlar asılsızdır. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.”

 

 

zaranin-turkiyeden-cekilme-plani-yok

 

“Hello, Zara has no plans to withdraw from Turkey. The information on social media is unfounded. Thank you for contacting us.”

“Merhaba, Zara’nın Türkiye’den çekilme planı yoktur. Sosyal medyadaki bilgiler asılsızdır. Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler.”

 


zaradan-turkiyeden-cekilme-aciklamasi

 

Döviz rezervlerinden satışlarla baskılanan kur, işçilik ve diğer kalemler kaynaklı maliyet artışı nedeniyle diğer emsal ülkelere nazaran rekabet avantajını kaybeden bazı tekstil firmalarının imalatını başka ülkelere kaydırdığı biliniyor.

Benzer şekilde ZARA’nın Türkiye’deki imalatını başka ülke ya da ülkelere kaydırdığı iddiasının / söylentisinin “ZARA Türkiye’den çekiliyor” suretine büründüğü ve ZARA’nın Türkiye’deki satış mağazalarını kapatacağının sanıldığı söylenebilir.

 

Yorumunuzu yazınız...