Fotoğrafta Suriye’deki Utanç İçindeki ABD Askerlerinin Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Fotoğrafın ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararı nedeniyle utanç duyan Kobani ya da Rojava’daki ABD askerlerine ait olduğu iddiası gerçek dışıdır. Görüntü, 19 Aralık 2011’de Kuveyt’teki Virginia Askeri Kampından çekilen ABD askerlerine ait.

Yanlış İddia

Suriye’nin kuzey doğusundan ülkemize yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak için 9 Ekim 2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı, beraberinde birçok dezenformasyonu da beraberinde getirdi. Özellikle operasyondan hoşnutluk duymadan bazı sosyal medya kullanıcılarının yanlış bilgi içeren ya da yanlış yönlendirme yapan manipülatif paylaşımlarda bulunduğunu gözlemledik. Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul etmeyeceğini açıkladığı, Ankara’daki Filistin Caddesi’nin isminin Macaristan Caddesi olarak değiştirildiğiFilistin’in Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’yi kınadığı yönündeki iddiaların doğruluk paylarının bulunmadığını daha önce aktarmıştık. Bu gibi lafzî iddiaların yanı sıra doğruluk payı bulunmayan birçok görselin Harekât ile ilişkilendirildiğine şahit olduk. Süreç içerisinde sosyal medya hesaplarımız üzerinden gözlemlediğimiz asılsız iddiaları paylaşmıştık. İlgilenenler için Teyit.org’un bu hususta güzel bir derlemesi mevcut.

Barış Pınarı Harekâtı süresince ABD’nin Suriye’nin kuzaydoğusunda yer alan YPG/PKK’lı Kürt gruplara olan desteğini çektiği yönündeki algı nedeniyle bazı Kürt kökenli şahısların yaşadıkları hayal kırıklığını ABD’li askerlere yönelik asılsız görseller paylaşarak sergilediğini gördük. Bu iddialardan biri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından utanç duyan askerlerin yer aldığı fotoğraftı.

 

Utanç içindeki ABD askerlerine ait olduğu öne sürülen fotoğraf
Utanç içindeki ABD askerlerine ait olduğu öne sürülen fotoğraf

 

US military soldiers in northern Syria feel shame / Suriye’nin kuzeyindeki ABD askeri askerleri utanç duyuyor” notuyla sosyal medyada yapılan paylaşımlardan biri şu şekildeydi:

 

Fotoğraftaki askerlerin Kobani'de / Rojava'da utanç içindeki ABD'li askerlere ait olduğu iddiasını içeren paylaşım
Fotoğraftaki askerlerin Kobani’de / Rojava’da utanç içindeki ABD’li askerlere ait olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak, iddia yanlış. Söz konusu fotoğraf Suriye’den çekilme nedeniyle utanç duyan ABD askerlerine ait değil. Fotoğraf, ABD askerlerine ait; ancak, Suriye’nin kuzeydoğusunda değil, 19 Aralık 2011 tarihinde Kuveyt’teki Virginia Askeri Kampında çekilmiş.

Aynı fotoğrafın ABD’de de ABD’li askerlerin Trump yüzünden ağlarken görüntülendiği iddiasıyla paylaşıldığı, doğrulama girişimi Snopes‘un bu yanlış iddiaya dair bir inceleme yazısı hazırladığı da görülmüştür.

 

Yorumunuzu yazınız...