Fotoğrafın Bebeğinin Gözlerini Türk Askerinin Eziyetini Görmemesi İçin Kapatan Çocuğa Ait Olduğu İddiası Asılsız

Türk askerinin eziyetini görmesin diye bebeğinin gözlerini kapatan Suriye’den bir çocuğa ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraf Bursa’nın Büyükorhan ilçesindeki Danaçalı köyünde fotoğrafçı Fatih Özenbaş tarafından 7 Ekim 2007 tarihinde çekilmiştir. Fotoğraf, Zeliha Öztürk adlı kız çocuğuna aittir. 

Anadolu Ajansı ve TRT Haber fotoğrafın 2014 yılı Ağustos ayında çekildiğini ve Suriyeli bir çocuğa ait olduğunu öne sürmüştü.

Yanlış İddia

Suriye’nin kuzey doğusundan ülkemize yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak için 9 Ekim 2019 tarihinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı sürecinde sosyal medyaya birçok yanlış bilgi saçılmıştı. Filistin’in Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’yi kınadığıAnkara’daki Filistin Caddesinin isminin Macaristan Caddesi olarak değiştirildiğiMacaristan’ın Anayasasına “Türkler İle Kardeşiz” maddesini eklediğiSuudi Arabistan’ın Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul etmeyeceği gibi iddiaların gerçek dışı olduğunu aktarmıştık. Bunların yanı sıra Suriye’deki utanç içindeki ABD askerlerine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın aslının bu yönde olmadığını da belirtmiştik. Bu asılsız iddialara ilaveten Barış Pınarı Harekâtı sürecinde sosyal medyada yayılan çarpıtılmış bir görseli aktaracağız.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonları esnasında bölgedeki sivillerin zarar gördüğü yönündeki iddialarını bazı sosyal sosyal medya kullanıcıları ve internet haber siteleri dezenformasyon motivasyonuyla çarpıtılmış bazı görsellerle birlikte paylaşmıştı. Bebeğinin gözlerini kapatan kırmızı elbiseli kız çocuğunun yer aldığı fotoğraf da bunlardan biriydi.

Elindeki oyuncak bebeğin gözlerini kapayan çocuğunun görüldüğü bu fotoğraf, Türk askerinin Suriye’de ailesini katlettiği çocuk notuyla da paylaşılmıştı.

Ancak, TSK aleyhtarı profiller tarafından propaganda malzemesi edilen bu görüntü iddianın aksine harekat sırasında kaydedilmedi ve aksettirilen çocuğa ait değil.

 

Fotoğrafın Türk askerinin eziyetini görmesin diye bebeğinin gözlerini kapatan Kürt kızı olduğu iddiasını içeren paylaşımlar (Kaynak: AA)
Fotoğrafın Türk askerinin eziyetini görmesin diye bebeğinin gözlerini kapatan Suriyeli bir çocuğa ait olduğu iddiasını içeren paylaşımlar. Anadolu Ajansı ve TRT Haber fotoğrafın 2014 yılı Ağustos ayında çekildiğini ve Suriyeli bir çocuğa ait olduğunu öne sürmüştü. Halbuki fotoğraf 2007’de Fatih Özenbaş tarafından Bursa’da çekilmişti ve görünen çocuk Zeliha Öztürk’tü.

Anadolu Ajansı ve TRT Haber gibi kaynaklar bu fotoğrafın iddia edildiği gibi olmadığını aktarmıştı. Ancak, fotoğraftaki çocuk hakkında yanlış bilgi paylaşarak. AA ve TRT Haber fotoğrafın 2014 yılı  Ağustos ayında çekildiğini ve Suriyeli bir ufaklığa ait olduğunu öne sürmüştü.

Halbuki, Bursalı fotoğraf sanatçısı Fatih Özenbaş tarafından 2007 yılında çekilen fotoğraf, Bursa’nın Büyükorhan ilçesi Danaçalı köyünden Zeliha Öztürk’e ait.

 

Fatih Özenbaş'ın 2007 yılında çektiği Bursa'nın Büyükorhan ilçesi Danaçalı köyünden Zeliha Öztürk'e ait fotoğraflar
Fatih Özenbaş’ın 2007 yılında çektiği Bursa’nın Büyükorhan ilçesi Danaçalı köyünden Zeliha Öztürk’e ait fotoğraflar

 

Fotoğrafı çeken Özenbaş, Zeliha’nın oyuncak bebeğin gözlerini sağa ve sola kayık olması sebebiyle fotoğrafı çektiği sırada görünmemesi için eliyle kapadığını belirtmişti.

Fatih Özenbaş konuyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu:

“7 Ekim 2007’de Bursa Fan Clup’le birlikte bu köye gittik. Onlar her ramazan ayının son pazar günü bir köye yardıma giderlerdi. Yardım hazırlıkları okul bahçesinde yapılırken, ben köyün merkezine girdim. O arada Zeliha’yı gördüm. Böyle küçük bir evden çıkıp kucağında oyuncak bebeği ile bana geliyordu. Derken annesi kaptı kızı ‘böyle çekme’ dedi. Kıyafetlerini giydirip çekmemi istedi. Fakat o anki kıyafetleri çok iyiydi. 2 kare onu çektim. Ama bu fotoğraf giyinmiş halidir. Annesi tekrar getirdi. Zeliha doğal bir tepki ile oyuncak bebeğin gözlerini kapattı. Neden kapattığı için de ‘savaşı, katliamı göstermek istemiyor diye’ lanse edildi. Ama işin aslı o değil. Bebeğin gözleri çok kötü, yamuk yumuktu. Onu göstermek istemedi. Bu kare kendiliğinden oluştu. Sonra duyarlı bir arkadaşımız da İstanbul’dan Zeliha’ya güzel bir bebek gönderdi. Yeni bebeğini de götürdüm. Onun gözlerini kapatmıyordu. Çünkü bebeğin gözlerinde bir problem yoktu. Bu fotoğraf sembol oldu. İnternet üzerinden haberleştiğimiz arkadaş çevremizle, ailelere Zeliha’nın sebep olması sonucunda yardımlar götürmeye devam ediyoruz. Güzel bir amaçla kullanırken böyle çirkin amaçlara alet edilmesi insanı fazlasıyla üzüyor”

 

Bursa'nın Büyükorhan ilçesi Danaçalı köyünden Zeliha Öztürk
Bursa’nın Büyükorhan ilçesi Danaçalı köyünden Zeliha Öztürk

 

Zeliha Öztürk de fotoğrafının terör propagandasına alet ezilmesinden duyduğu üzüntüsünü şöyle aktarmıştı:

“Fotoğrafımı görünce çok üzüldüm. Benim o fotoğrafım 2007 yılında köyümde çekildi. Ben Türk kızıyım, o fotoğraftaki kişi benim. Fotoğrafımın bu şekilde paylaşıldığını görünce çok üzüldüm ve ağladım. Onların Allah cezasını versin”

 

* Hatayı aktaran Canan Ekinci Yılmaz‘a teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...