Macaristan Anayasasına “Türklerle Kardeşiz” Maddesinin Eklendiği İddiası Asılsız

Macaristan’ın Anayasasına “Türkler ile kardeşiz” maddesini eklediği iddiası gerçek dışıdır.  Macaristan’ın 2011 yılında kabul edilen Anayasası’nda iddia edildiği gibi bir değişiklik yapılmamıştır. Macaristan Anayasasında Türkler ile ilgili bir atıf yoktur. Bir anayasaya başka bir millet ile kardeş olunduğuna dair maddenin eklenmiş olması da ihtimal dahilinde değildir. Macaristan Anayasası’nın 3. maddesi Macaristan’da kurulacak siyasi partilere dair hükümler içermekte olup, bahsi yönde bir ekleme yapılacak dahi olsa uygun bir madde olmayacaktır.

Yanlış İddia

 

Her şey, Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye yönelik hazırladığı kınama bildirisini veto ettiği iddiasının yayılmasıyla başladı. Sonrasında Ankara’daki Filistin Caddesinin isminin Macaristan Caddesi olarak değiştirildiği iddiası dolaşıma girdi. Ardından da Macaristan Parlamentosunun aldığı bir kararla anayasalarına “Türkler ile kardeşiz” maddesinin eklendiği iddiası paylaşılmaya başlandı. Halbuki, bu iddiaların hepsi gerçek dışıydı.

Macaristan, AB’nin Türkiye’ye yönelik hazırladığı kanama bildirisini resmî olarak veto etmedi, birlik ruhu içinde hareket edip onayladı ancak AB’nin uyarı hamlesini geciktirdi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın Ankara’daki Filistin Caddesi’nin ismini Macaristan Caddesi olarak değiştirdiği iddiası da bizzat Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yalanlanmıştır. Macaristan’ın Anayasasına “Türkler ile kardeşiz” maddesini eklediği yönünde Macaristan Parlamentosunda ya da basınında bir iz tabii ki yok.

 

Macaristan Anayasasına "Türklerle Kardeşiz" maddesinin eklendiğini öne süren paylaşım
Macaristan Anayasasına “Türklerle Kardeşiz” maddesinin eklendiğini öne süren paylaşım

 

Ogün Haber’de köşe yazarlığı da yapan, kendini Sultan Abdulhamid Han torunu olarak tanıtan Orhan Osmanoğlu, 22 Ekim 2017 günü sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda bu iddiaya yer vermiş. Şehzadelikte Cumhuriyet’e takılan Orhan Osmanoğlu, başka bir ülkenin Türkiye’yi kan kardeşi ilân eder gibi anayasa değişikliği ile kardeş ilan edeceğini öne süren bu yanlış iddiasına dayanak olarak Mustafa Karahan adlı şahsın paylaşımıgösteriyor. Mustafa Karahan da Aslım Oğuz adlı Twitter kullanıcısının tweetine aldanmış görünüyor. Aslım Oğuz adlı kullanıcı ise bu tweetini sonradan silmiş. Bu iddianın Twitter’da görüldüğü ilk profil ise daha önce Bakanlık ve Milletvekilliği yapmış olan Ramazan Mirzaoğlu’na ait. Medyasiyaset.com’da köşe yazıları yayınlanan Mirzaoğlu, 24 Ekim 2019’da attığı bir tweette “Tebrikler Macaristan’a, teşekürler Kardeşlerimiz’e; Türklerle kardeşiz maddesini Anayasaları’na yazdılar…” ifadesini kullanmış.

 

 

Macaristan’ın günümüzde yürürlükte olan anayasası 2011 yılında kabul edilmiştir. Macaristan Anayasasında şu ana değin sonuncusu 2013 yılında olmak üzere 7 değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliklerin hiçbirinde Anayasası’ya iddia edildiği gibi “Türkler ile kardeşiz” maddesi eklemesi yapılmamıştır.  Macaristan Anayasasında Türkler ile ilgili bir atıf yer almamaktadır. Bir anayasaya başka bir millet ile kardeş olunduğuna dair maddenin eklenmiş olması da ihtimal dahilinde değildir. Macaristan Anayasası’nın 3. maddesi de zaten böylesi bir ekleme için uygun hükümler içermemektedir. Söz konusu maddede Macaristan’da kurulacak siyasi partilere dair hükümler yer almaktadır. Maddenin İngilizce çevirisi şöyledir:

“Article 3.

(1) In the Republic of Hungary political parties may be established and may function freely, provided they respect the Constitution and laws established in accordance with the Constitution.

(2) Political parties shall participate in the development and expression of the popular will.

(3) Political parties may not exercise public power directly. Accordingly, no single party may exercise exclusive control of a government body. In the interest of ensuring the separation of political parties and public power, the law shall determine those functions and public offices which may not be held by party members or officers.”

Atanamamış şehzadenin paylaşımıyla viral hâle gelen bu yanlış iddiada Macaristan Cumhurbaşkanının adı da yanlış aktarılmış. Macaristan Cumhurbaşkanı’nın doğru adı Janos Ader. James Ader değil.

 

İlave: Macaristan Anayasasında geçmeyen maddeleri uyduran hayal gücü gelişmiş isimlere de rastlamak mümkün:

 

İsmail Hakkı Erdoğmuş:

Madde 1: Macaristan bağımsız demokratik bir hukuk devletidir

Madde 2: Yönetim biçimi Cumhuriyettir.

Madde 3: TÜRKLER İLE KARDEŞİZ

Madde 4: Macar devleti kuvvetler ayrılığı ilkesine göre işler.

MACARİSTAN ANAYASASI İLK 4 MADDE 

Dikkatinizi birşey çekti mi.?

 

macaristan türkler ile kardeş

Yorumunuzu yazınız...