Fotoğrafların Atatürk’ün Çocukluğuna Ait Olduğu İddiası

Fotoğrafların Atatürk’ün Çocukluğuna Ait Olduğu İddiası Doğru Değildir

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddiası doğruyu yansıtmamaktadır. Atatürk’ün çocukluğuna dair bilinen bir fotoğrafı bulunmamaktadır. 

Atatürk’ün çocukluğundan kalan bilinen bir fotoğrafı bulunmamaktadır. Sanal dünyada Atatürk’ün çocukluğa ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafların aslında Atatürk’le alakası yoktur.

Örnekleriyle açıklayalım…

 

Mustafa Kemal Atatürk’e izafe edilen çocuk / genç fotoğrafları

 

Atatürkün çocukluk resmi – Kaynak istiklal savaşı gazisi Mehmet Zeytinli” notuyla Atatürk’ün çocukluk resmi olduğu iddiasıyla paylaşılan resim Atatürk’e değil, Mısır Kralı Faruk’un kız kardeşi Prenses Faika‘ya aittir. Resimde Kral Faruk ve Prenses Faika’ya ilaveten anneleri Kraliçe Nazlı, kız kardeşleri Prenses Faiza ve Fawzia yer almaktadır. Her ne kadar kaynak olarak Mehmet Zeytinli isimli kimliği belirsiz bir kişi ve el yazısının bulunduğu resim gösterilse de, fotoğrafın montajla oluşturulduğu anlaşılmaktadır.

Atatürk’ün çocukluk fotoğrafı olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel aslında Mısır Kralı II.Fuad’ın kız çocuğuna aittir

 

“Atatürkün çocukluk resmi – Kaynak istiklal savaşı gazisi Mehmet Zeytinli” notunu taşıyan Atatürk’ün çocukluğuna ait olduğu iddia edilen montaj fotoğraf

 

Evet bayanlar Baylar, bu Aslan, parçası Sizce, kim” sorusuyla Mustafa Kemal Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki çocuk aslında Lev Troçki’dir.

Lev Troçki’ye ait fotoğrafın Atatürk’e ait olduğunu iddia eden sosyal medya paylaşımı

 

Atatürk’ün çocukluk fotoğrafı olduğu iddiasıyla paylaşılan Lev Troçki’ye ait fotoğraf

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk resmi” olduğu iddiasıyla paylaşılan çocukluk fotoğrafı aslında şair ve fikir insanı Necip Fazıl Kısakürek’e aittir.

Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu hâlde Atatürk’e ait sanılan çocukluk fotoğrafının yer aldığı sosyal medya paylaşımı

 

Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu hâlde Atatürk’e ait sanılan çocukluk fotoğrafı

 

Atatürk ün çocukluk fotoğrafı -ilk kez görüyorsunuz – Aynı dik duruş aynı asalet” notuyla Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki genç Atatürk’ü andırmamaktadır bile. Fotoğraftaki kişinin aslında Türk besteci orkestra şefi ve müzikolog Ahmed Adnan Saygun olduğu iddia edilse de orijinal fotonun kime ait olduğu tespit edilememiştir.

“Atatürk ün çocukluk fotoğrafı -ilk kez görüyorsunuz – Aynı dik duruş aynı asalet” notuyla Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf

 

Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf

 

Ulu Önder M. Kemal Atatürk’ümüzün nadir bulunan çocukluk fotoğraf. Çocuk yüzünde bile, duruşuna bakar mısınız? Yine vakur, yine asil, yine kararlı bir duruş sergiliyormuş…” notuyla Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki kişi Zübeyde Hanım hastalandığında da yanında olan Abdurrahim Tuncak‘tır. 1922 yılında çekilmiş olan fotoğraftaki diğer kişiler de hasta bakıcılardır.

Atatürk’ün Nadir Bulunan Çocukluk Resmi Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Fotoğraf

 

Zübeyde Hanım, Abdurrahim Tuncak ve hasta bakıcıların yer aldığı fotoğraf

 

Daha önce Malumatfuruş’ta “Atatürk Annesi Zübeyde Hanım’ın Elini Öperken” iddiasıyla paylaşılan, 1922 yılında çekilen bu fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın (1857-1923) elini öpen kişi Atatürk değil; Atatürk’ün manevi oğlu Abdürrahim Tuncak olduğunu aktarmıştık.

“Atatürk Annesi Zübeyde Hanım’ın Elini Öperken” iddiasıyla paylaşılan fotoğraf

 

malumatfurus hakkında 1194 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz