Birhan Keskin’in Taş Parçaları Başlıklı Şiirini Ölümü Anlatır Gibi Mezarlıkta Yazdığı İddiası Asılsız

Taş Parçaları adlı şiirinin bir mezarlıkta yazıldığı iddiası bizzat Birhan Keskin tarafından yalanlanmıştı. Birhan Keskin, anılan şiirini kendi evindeki bir odada yazdığını belirtmişti.

Yanlış İddia

Edebî şahsiyetlerimiz hakkında aslı astarı bulmayan iddiaların sıklıkla ortaya saçıldığı ve bu asılsız iddiaların yaygın kitleler tarafından gerçek sanıldığı hepimizin malûmu. Olmayan eşine utandığı için özledim yerine çok özleyesim geldi diyen Ahmet Hamdi Tanpınar, uğruna Makber’i yazdığı eşinin cenaze töreninde bir sonraki eşiyle tanışan Abdülhak Hamit Tarhan, tepkisel yılbaşı şiiri kaleme alan Mehmet Akif Ersoy, çizgi film izleyen çocuğun TV’sini haczettikten sonra istifa eden Hasan Ali Toptaş, soyadındaki ikinci “y” harfini Sezai Karakoç’la girdiği iddia nedeniyle kaybeden Cemal Süreya, babasının kendisi yerine bir başkasını yurt dışına bursla eğitime gönderen Hasan Ali Yücel ve daha nice edebiyatçımız için tespit edemediğimiz yahut henüz kaleme alamadığımız nice asılsız iddia…

Şair Birhan Keskin’in Taş Parçaları başlıklı şiirini, ölümü hatırlatması sebebiyle mezarlıkta kaleme aldığı iddiası da bu yöndeki asparagas iddialardan:

“Birhan keskin “Taşparçaları”adlı şiirini ölümü anlatır gibi mezarlıkta yazdığı biliyormuşsunuz ? bir şiiri çok,ilginç yapanda bu…”

Birhan Keskin'in Taş Parçaları Başlıklı Şiirini Mezarlıkta Yazdığını İddia Eden Tweet ve Keskin'in Bahsi Geçen Paylaşıma Yanıtı
Birhan Keskin’in Taş Parçaları Başlıklı Şiirini Mezarlıkta Yazdığını İddia Eden Tweet ve Keskin’in Bahsi Geçen Paylaşıma Yanıtı

 

İlgi tacirlerinin birkaç fazla beğeni için uydurduğu asılsız hikâyelerden biri daha.

Şahsî sosyal medya hesabından bahse konu paylaşıma verdiği yanıtta Birhan Keskin, Taş Parçaları adlı şiirini mezarlıkta değil, evinde bir odada yazdığını şu sözlerle açıklamıştı:

“Sen o şiiri benim evde bir odada yazdığımı biliyor musun? Bilmiyorsan şimdi öğrendin. Bir de doğru türkçe yazmayı da öğren.”

Şairin “Taş Parçaları” adlı şiiriyle noktalayalım:

 

Taş Parçaları

Madem arkandan ağlamamı bile çok gördün bana 
Al bu taşlar senin olsun… O halde ve bundan böyle 
Bütün davullar vursun, telleri kopsun sazların 
boşluğa bağırsınlar, birlikte; 
Kan kusacağız. 
Kan kusacağız. 
Madem dünya bunca zalim 
Madem yakışmıyor kalbimize.

Bütün davullar gümlesin 
Boşluktan gelen, boşluğu dolduranı 
Boşluğa böğüreni Vursunnnn.

Bak! nasıl kan kusuyor külde uyuyan 
Dünya görrrrsün.

Her kezim ben 
Küle ne öğretebilirse hayat, ancak 
Onu öğretti bana da.

(Ama…)
Ben külün içinde çok uyumuşum. 
Ben külün içinde çok uyudum. 
Ben külün içinde çok uyudum.

 

Birhan Keskin Taş Parçaları

Yorumunuzu yazınız...