Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eşine “Özledim” Yerine Utandığı İçin “Çok Göresim Geldi” Dediği Şayiası Şehir Efsanesinden İbaret

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eşine “Özledim” yerine utandığı için “Çok göresim geldi” dediği iddiası doğru değil. Ahmet Hamdi Tanpınar hayatı boyunca hiçbir dönem evlenmedi.

Yanlış İddia

 

Türk edebiyatının ulu çınarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eşine “özledim” yerine utandığı için “çok göresim geldi” dediğine dair bir şayia sosyal medyayı sardı son dönemde. Ancak bu şayia gerçeği yansıtmıyor.

Bu hurafe, “eşine yazdığı mektubu sonlandırırken “Özledim”demeye utanıp “çok göresim geldi” diyen Ahmet Hamdi Tanpınar naifliği sarsın bu dünyayı” notuyla Ahmet Hamdi Tanpınar’ı yanında eşiyle birlikte gösterdiği iddia edilen fotoğrafla birlikte paylaşıldığı görülmüştür.

 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar çok göresim geldi
Bilal İşgören’in Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eşine “özledim” yerine utandığı için “çok göresim geldi” dediğine dair uydurma anlatıyı aktardığı paylaşımı

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Hiç Evlenmedi Ki!

Tüm bu hususlardan daha önemli bir gerekçe var Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “eşine”, “özledim” yerine “çok göresim geldi” dememesi için. Tanpınar hayatı boyunca hiçbir dönem evlenmedi.

 

Paylaşılan Fotoğrafta Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Yanındaki Kadın Eşi Değil, Füreya Koral!

Fotoğrafta Tanpınar’ın yanındaki hanımefendi de eşi değil, seramik sanatçısı Füreya Koral’dır. Fotoğrafın altındaki nottan 1958 yılında çekildiği anlaşılmaktadır.

 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Füreya Koral ile yukarıdaki fotoğrafının tekrar renklendirilmiş halini bulan hurafeci zihniyet, bir hikaye uydurup sosyal medyaya dağıtmış görünüyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Türkiye’nin önde gelen seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın bir sergisi için 1958 yılında için şu satırları kaleme almış:

“Füreya’nın bu sergisinde seyirci, sanatkardaki renk aşkının ve çok hususî ifadeli form duygusunun hangi hudutları zorladığını, nası kendi tabiatını kendisi icad ettiğini görecektir. Bununla beraber bu serginin bir hususiyeti daha vardır: Sanatkâr seramikle yetinmiyor ve pişirilmiş renkli toprağı emayla, mermerle, cilâlı veya eski tahta ile birleştiriyor. İhtirasını çok iyi anlıyorum. Füreya bu en eski sanatın alışılmış fonksiyonlarının dışında bir hayatı bulunmasını hatta yeni ve müstakil tertiplerin mihveri olmasını istiyor. Bu tecrübeler sanatkârı nereye götürecektir? Bunu bilmiyorum. Fakat araya giren madde ne olursa olsun onun çinilerini susturmayacağını, bu ateş çiçeklerinin mermein beyazından ve eski tahtanın siyahından hep aynı billûr ve güneş şakırtısı ile bize geleceğini çok iyi biliyorum.”

 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “eşi” olmayan ve arkadaşlık dışında herhangi bir ciddi ilişkilerinin bulunmadığı bilinen Füreya Koral için “Belki de yeri hiç doldurulamayacak kadar özel bir mevsimdir Füreya” tanımlamasını da kullandığı görülmüştür.

 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar eşine “özledim” demekten neden utansın, “özledim” ve “göresim geldi” ifadeleri birbirinin yakın anlamlısı değil mi, “özledim” demekten utansa bile Tanpınar “göresim geldi” demekten utanması gerekmez mi?  TDK’ya göre “özlemek” fiilinin anlamı “bir kimseyi veya bir şeyi görmeyi, kavuşmayı istemek, göreceği gelmek” şeklindedir. Edebiyat duayeni Tanpınar’ın “özlemek” ve “göreceği gelmek” eylemlerinin aynı anlama geldiğinin farkında olmadığı da düşünülemez.

 

Bu yanlış iddiayı paylaşanların Tanpınar’ın hayatı boyunca hiç evlenmediği gerçeğinin yüzlerine vurulması durumunda ise “Tanpınar’ın evlenmemesi konusu da bu sözü hiçbir zaman söyleyemecek anlamına gelmez” gibi absürt yorumlarda bulunduğu görülmekte. Nazi propagandacısı Joseph Goebbels’in yolundan aşkla şevkle gidiyorlar. Ne demişti Goebbels “Hatalı olduğunu veya yanlış yaptığını asla kabul etme.” Twitter Dili ve Edebiyatının duayen ismi Bilal İşgören’den de başka türlü bir hareket beklenemezdi zaten doğrusu.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eşine 'Özledim' Yerine Utandığı İçin 'Çok Göresim Geldi' Dediği İddiası

 

Ahmet Hamdi Tanpınar’a Atfedilen “Özlem” ve “Utanç” Temalı Uydurmayı Aktaran Köşe Yazarları Var Mı?

İnternet aramalarında 2018 yılı Mayıs ayında zuhur ettiği görülen bu uydurmaya “henüz” herhangi bir köşe yazarının yazısında yer verdiğine rastlayamadık.

 

Goebbels’in talebeleri için bir Goebbels vecizesiyle kapatalım:

Yalan atın, mutlaka inanan çıkacaktır ve bir yalanı ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar fazla inanırlar

 

* Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Füreya Koral için yazdığı satırları ve birlikte fotoğraflarını paylaşan Tekin Deniz‘e kültürİstanbuL‘a teşekkürlerimizle

 

ahmet hamdi tanpınar göresim geldi

Yorumunuzu yazınız...