Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eşine ‘Özledim’ Yerine Utandığı İçin ‘Çok Göresim Geldi’ Dediği İddiası Şehir Efsanesinden İbaret

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eşine 'Özledim' Yerine Utandığı İçin 'Çok Göresim Geldi' Dediği İddiası

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Eşine “Özledim” Yerine Utandığı İçin “Çok Göresim Geldi” Demediği Şayiası Doğru Değil

Türk edebiyatının ulu çınarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın eşine “özledim” yerine utandığı için “çok göresim geldi” dediğine dair bir şayia sosyal medyayı sardı son dönemde. Ancak bu şayia gerçeği yansıtmıyor.

Bu hurafe, “eşine yazdığı mektubu sonlandırırken “Özledim”demeye utanıp “çok göresim geldi” diyen Ahmet Hamdi Tanpınar naifliği sarsın bu dünyayı” notuyla Ahmet Hamdi Tanpınar’ı yanında eşiyle birlikte gösterdiği iddia edilen fotoğrafla birlikte paylaşıldığı görülmüştür.

Ahmet Hamdi Tanpınar eşine “özledim” demekten neden utansın, “özledim” ve “göresim geldi” ifadeleri birbirinin yakın anlamlısı değil mi, “özledim” demekten utansa bile Tanpınar “göresim geldi” demekten utanması gerekmez mi? Kafada deli sorular.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Hiç Evlenmedi Ki!

Tüm bu hususlardan daha önemli bir gerekçe var Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “eşine”, “özledim” yerine “çok göresim geldi” dememesi için. Tanpınar hayatı boyunca hiçbir dönem evlenmedi.

Fotoğrafta Tanpınar’ın yanındaki hanımefendi de eşi değil, seramik sanatçısı Füreya Koral’dır. Fotoğrafın altındaki nottan 1958 yılında çekildiği anlaşılmaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Füreya Koral ile yukarıdaki fotoğrafının tekrar renklendirilmiş halini bulan hurafeci zihniyet, bir hikaye uydurup sosyal medyaya dağıtmış görünüyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Türkiye’nin önde gelen seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın bir sergisi için 1958 yılında için şu satırları kaleme almış:

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “eşi” olmayan ve arkadaşlık dışında herhangi bir ciddi ilişkilerinin bulunmadığı bilinen Füreya Koral için “Belki de yeri hiç doldurulamayacak kadar özel bir mevsimdir Füreya” tanımlamasını da kullandığı görülmüştür.

TDK’ya göre “özlemek” fiilinin anlamı “bir kimseyi veya bir şeyi görmeyi, kavuşmayı istemek, göreceği gelmek” şeklindedir. Edebiyat duayeni Tanpınar’ın “özlemek” ve “göreceği gelmek” eylemlerinin aynı anlama geldiğinin farkında olmadığı da düşünülemez.

 

Bu yanlış iddiayı paylaşanların Tanpınar’ın hayatı boyunca hiç evlenmediği gerçeğinin yüzlerine vurulması durumunda ise “Tanpınar’ın evlenmemesi konusu da bu sözü hiçbir zaman söyleyemecek anlamına gelmez” gibi absürt yorumlarda bulunduğu görülmekte. Nazi propagandacısı Joseph Goebbels’in yolundan aşkla şevkle gidiyorlar. Ne demişti Goebbels “Hatalı olduğunu veya yanlış yaptığını asla kabul etme.” Twitter Dili ve Edebiyatının duayen ismi Bilal İşgören’den de başka türlü bir hareket beklenemezdi zaten doğrusu.

 

Bu Uydurmaya Kanan Köşe Yazarları Var Mı?

İnternet aramalarında 2018 yılı Mayıs ayında zuhur ettiği görülen bu uydurmaya “henüz” herhangi bir köşe yazarının yazısında yer verdiğine rastlayamadık.

Goebbels’in talebeleri için bir Goebbels vecizesiyle kapatalım:

Yalan atın, mutlaka inanan çıkacaktır ve bir yalanı ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar fazla inanırlar

 

* Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Füreya Koral için yazdığı satırları ve birlikte fotoğraflarını paylaşan Tekin Deniz‘e kültürİstanbuL‘a teşekkürlerimizle

malumatfurus hakkında 1146 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz