Malumatfuruş’ta daha önce birçok kez köşe yazarları tarafından yapılan intihallere ilişkin incelemelere yer vermiştik.

Daha önce hakkında bir inceleme de yayınladığımız Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmü konusunda uzun süre sessiz kalan basın mensupları ve akademisyenler, Dış İşleri Bakanlığı’nın yaptığı resmi tutum değişikliğinin ardından bu konuya ilgi duymaya ve yazılarında yer vermeye başladılar. Bugün ise bu konuda bir yazı kaleme almış olan bir köşemeni konuk edeceğiz.

Doç. Dr. Ömer Kul’un Ogunhaber.com adlı internet sitesinde Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık onuruna ve haklarına aykırı duruma ilişkin 3 yazı kaleme almış: “Doğu Türkistan’da Toplama Kamplarına Dair-1“, “Doğu Türkistan’da Toplama Kamplarına Dair-2” ve  “Doğu Türkistan’da Toplama Kamplarına Dair-3” başlıklı yazıları 21 ve 23 Şubat 2019 tarihlerinde yayınlanmış.

Ancak bu yazılarında Doğu Türkistan’da yaşanan menfi gelişmelere ilişkin satırları, M. Volkan Kaşıkçı’nın Karar Gazetesinde 16 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan “Çin’in 21. asır distopyası Doğu Türkistan’daki toplama kampları” başlıklı yazısında aktardığı hususları, tırnak içerisinde aktarmadan ve tüm yazılarında kaynak atfı yapmadan kozmetik ifade değişiklikleriyle kullanmış:

Örnekleriyle izah edelim:

Ömer Kul’un Doğu Türkistan konulu köşe yazısındaki intihalden örnekler

 

Ömer Kul’un Doğu Türkistan konulu köşe yazısındaki intihalden örnekler

 

Ömer Kul’un Doğu Türkistan konulu köşe yazısındaki intihalden örnekler

 

Ömer Kul’un Doğu Türkistan konulu köşe yazısındaki intihalden örnekler

 

Ömer Kul’un Doğu Türkistan konulu köşe yazısındaki intihalden örnekler

 

Ömer Kul’un yazısında kullandığı ifadeler alıntılama kurallarına göre aykırı bir durum oluşturmuş. Kul’un görev yaptığı üniversitenin bir tez yazım yönergesinde başka kaynaklardan yapılacak alıntılarda izlenecek yöntem şu şekilde belirtilmiş: “başka kaynaklardan yapılan alıntılar, ya aynen aktarılır veya özü değiştirilmemek kaydıyla tezi yapanın kendi cümleleriyle özetlenerek yahut yorumlanarak verilir. Her iki durumda da, alıntı yapılan kaynağa (metin,tablo,şekil ve benzeri dahil) mutlaka atıfta bulunulmalıdır“. Halbuki Ömer Kul’un yazısında ise M. Volkan Kaşıkçı’nın ifadeleri 3 yazı boyunca sıklıkla kullanılırken sadece son yazının bir bölümünde Kaşıkçı’nın yazısını içeren bir bağlantı kopyalanmış.

 

Ömer Kul’un konuya ilişkin tarafımıza ilettiği yanıt metni ise aşağıda yer almaktadır:

Sayın Yetkili,

https://www.malumatfurus.org/omer-kul-ve-dogu-turkistan-hakkinda-intihal-iceren-kose-yazilari/ adlı yazınıza binaen bilgilendirme amaçlı bu yazıyı ilgi ve bilginize sunarım.

Mevzubahis yazınızda “Doç. Dr. Ömer Kul’un Ogunhaber.com adlı internet sitesinde yayınlanan köşe yazılarında gördük. Ancak, akademik ünvana sahip bir kişiden beklenmeyecek tarzda: kaynak göstermeden başkasına ait ifadeleri “alıntılamadan” doğrudan paylaşarak – yani bilinen adıyla “intihal” yaparak.” şeklinde bir ifadeyi açıkcası üzülerek okudum. Çünkü zikredilen yazıya dair atıf tarafımdan yapılmıştır.

https://www.ogunhaber.com/yazarlar/doc-dr-omer-kul/dogu-turkistan-da-toplama-kamplarina-dair-3-10726m.html sayfasından bu atıfı ve verdiğim linki görebilirsiniz.

17 yıldır Doğu Türkistan üzerine araştırmalar yapan bir kişiyim. Bu şekilde eksik bilgiden kaynaklı olduğunu düşündüğüm ve M. Volkan kaşıkçı tarafından yapılan çalışmayı kaynak vermeden kullandığım iddiası tamamen asılsızdır. Adı geçen şahşı hiç tanımamama rağmen sosyal medyada bu hususla ilgili ciddi bir itibarsızlaştırma, hakaret ve zan dolu paylaşımlar yapmaya devam etmektedir. Kendisiyle ilgili hukuki süreci başlatacağım.

Tarafımdan “Doğu Türkistan’da Toplama Kamplarına Dair” 3 ayrı yazı kaleme alınmış ve 20 Şubat 2019 tarihinde bu üç yazı aynı anda “ogunhaber.com” internet sitesine gönderilerek, ilgililerden birer gün ara ile yayınlanması rica edilmiştir.

Seri yazının 2.sinin yayınlanmasından sonra M. Volkan Kaşıkçı tarafından “yazının kendi yazısından çalınarak, atıf yapmaya gerek bile görülmeden yayınladığına” dair bir paylaşımı üzerine adı geçen şahıs tarafından sosyal medya üzerinden bir itibarsızlaştırma ve hakarete maruz kaldığım paylaşımlara şahit olunmuştur.

Yazının 3. bölümünde ise adı gecen şahsın yazısına atıf yapılmıştı. 3. yazıyı gören şahıs bu sefer “Ilk iki yazıyı deşifre edince 3. yazısı için benim çalışmama link vermiş” paylaşımı yaparak, itibarsızlaştırma ve hakaretlerine devam etmiştir. (yazıların 20 Şubatta birlikte haber sitesine gönderildiğine dair mail görüntüsü, bu durumu haber sitesinden de teyit edebilirsiniz?

Hem yazdığım yazılarda atıfta bulunmam hem de iddia edildiği şekliyle 2 yazı üzerine 3. yazıda adı geçen yazıya atıf yaptığım tamamen asılsızdır. Yazılar yukarıda da ifade ettiğim üzere 20 Şubat’ta birlikte “ogunhaber”e gönderilmistir. Zikredilen 3 yazı konu ile alakalı onlarca okuduğum yazı ve onlarca defa anlattığım konuyla alakalı derlenmiş bir çalışma olup, adı geçen şahsın çalışmasına da atıf yapılmıştır. Tek yazı olarak yazdığım ama tek olarak paylaşmamamın sebebi yazının uzunluğundan kaynaklanmış, kısa ama seri halinde yayınlayarak en fazla kişiye ulaşması amaçlanmıştır. Aynı şekilde adı geçen şahsın yazısı da tarafımdan ciddi görülmüş ve yine ilgi duyacak olan kişilere ulaşması adına refere edilmiştir. (ekteki belgede atıf yaptığını görebilirsiniz?

Gerekli hassasiyeti göstereceğinizi inancım tamdır. Aynı şekilde ricam bu durumu sitenizde paylaşmanız yönündedir.

İlginize teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla.

Ömer KUL

 

Yorumunuzu yazınız...