Banu Avar Zaytung’un Parodi Haberini Gerçek Sanıp İzleyicilere Aktarmıştı

Bilindiği üzere Zaytung ciddi haber görünümünde mizah içerikli uydurma / parodi / asparagas haberler yayınlayan bir site. Bilindiği üzere diyoruz; ancak, Zaytung’un bu özelliğini bilmeyen ya da gözden kaçıranlar mevcut. Yazar, gazeteci, program yapımcısı ve sunucusu olan Banu Avar Zaytung’un bu yönünü gözden kaçıranlardan olmuştu. Banu Avar, Kanal B’deki Bekleme Odası programındaki konuşmasında Zaytung tarafından uydurulan “Sierra Leone’de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu” başlıklı asparagas haberi gerçek sanarak izleyicilere aktarmıştı.

Ne yazık ki Türkiye’de parodi haber yayını yapan mizah sitelerinin yayınlarının dahi, kamuoyunca gerçek addedilip daha yaygın şekilde paylaşıldığı örnekler oldu.

Ülkemizde, “dürüst tarafsız ahlaksız haber” parolasıyla yayın yapan Zaytung, “mizahın şakası olmaz” sloganıyla faaliyette bulunan Resmi Gaste ve Kirpice gibi sitelerin yayınları her ne kadar yayınlarının gerçek dışı olduğuna ilişkin uyarı notları yayınlasalar da, algıda seçiciliği pek gelişmemiş kişilerce gerçek sanıldı. Bu durumun en bilinen örneği, yazar Banu Avar’ın Zaytung’un “Sierra Leone’de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu” başlıklı parodi metnini gerçek zannetmesi olmuştu. Diğer akla gelen örnekler arasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zaytung’un yaptığı montaja grup konuşmasında atıf yapması, Milas Müftülüğü’nün Zaytung’un “ateist imam” konulu parodi haberini gerçek sanması sıralanabilir.

Okuyucuları aldatmak gibi kasıtlarının olmadığı ve haber parodilerinin gerçeği yansıtmadığı gibi uyarılarla gerçek dışı haber metinleri hazırlayan bu sitelerin dahi gerçek sanılıp ciddiye alındığı ve paylaşıldığı bir ülkede, haber üretimi ve yayımı konusunda ekstra dikkat göstermek gerektiği hususu aşikârdır.

Daha fazla “mesaj kasmadan” biz konumuza geri dönelim… Banu Avar diyorduk…

 

Banu Avar’ın gerçek sandığı Zaytung parodi haberinde kullanılan görsel

 

Zaytung’da yayınlanan “Sierra Leone’de Unutulan Büyükelçi Çareyi Ermeni Tasarısında Buldu” başlıklı asparagas haber şöyle özetlenebilir:

Son zamanlarda Ermeni tasarılarını kabul eden ülkelerdeki büyükelçilerin Türkiye’ye çağrılmasının, bazı büyükelçiler tarafından suistimal edildiği ve bunu fırsata çevirmek isteyen 12 yıldır Afrika’nın Sierra Leone Türk Büyükelçisi Orhan Emin Türköne’nin, dünyanın bu köşesinde unutulduğunu düşünüp Ankara’ya gelebilmek için kendince strateji geliştirerek Sierra Leone parlamentosunda Ermeni soykırımı kabulü için çalıştığı iddia edilmiş. Haberin devamına göre Dışişleri bu duruma ilişkin açıklama yaparak, Orhan Emin Türköne’nin, Sierra Leone meclisinden Ermeni tasarısını geçirmek için yürüttüğü faaliyetin tespit edilmesi üzerine görevinden alındığı bildirildiği belirtilmiştir.

Söz konusu parodi haberin ülkemiz gündeminde bir anda öne çıkmasının sebebi ise Banu Avar’ın katıldığı Kanal B’de yayınlanan Bekleme Odası adlı programda bu haberi gerçek sanarak izleyicilere anlatması olmuştu. Avar, Kanal B’deki bir televizyon programında konuşmasına “Peki siz Sierra Leone örneğini duydunuz mu?” diyerek başladığı sözlerini büyük bir ciddiyetle  haberi özetleyerek sürdürmüş ve “yani aslında kendi aydınlarımız da ayağımıza kurşun sıkıyor, başka ülkelerden yana çalışıyor” mesajını vermişti.

 

Banu Avar gazeteci kimliği ile doğrulanması gereken bu habere maalesef gerekli doğruluk kontrollerini yapmadan inanmış ve izleyicilerine aktarmıştı. Avar, daha sonra katıldığı Kanal A’da 02.01.2012 tarihinde yayınlanan Esra Harmanda’nın sunduğu “Hadi Konuşalım” adlı programında sunucunun Zaytung haberiyle ilgili “Nasıl düştünüz bu duruma?” sorusuna “Düştüm. Herkes de düşebilir bu duruma. Gazetecilik hayatında herkes bir ya da iki defa böyle bir şeye düşer… ” şeklinde yanıt vermiş ve hatasını kabul etmişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...