“Ateist İmam” Bir Zaytung Kurgusu

 

İnternet forumlarında ve sosyal medya platformlarında paylaşıldığında bazı vatandaşlar tarafından gerçek sanılan ya da gerçekliği sorgulanan “ateist imam” temalı içerik aslında Zaytung kurgusu. Fotoğrafı kullanılan kişi 2011 yılında Taliban güçlerinin Afganistan’ın güneyindeki Uruzgan vilayetinde düzenledikleri bir saldırıda öldürülen BBC Paştu muhabiri Ahmed Omid Khpolwak. Ayrıca, Muğla ilimizin Milas ilçesinde Ortancalar isminde bir köy bulunmuyor.

Gerçek haber diliyle hazırlanan mizahî metinde, köy halkının Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevden almak istediği imamdan memnun olduğu, imamın ateist olmakla beraber “işine duygusal yaklaşmadığı” şu ifadelerle aktarılmıştı:

“Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ortancalar Köyü’nde görev yapan İmam Seyfi Çalışkan (28), ateist olduğunu açıklamasıyla birlikte Türkiye’nin gündemine oturdu. Geçtiğimiz cuma günü hutbede ateist olduğunu itiraf eden Çalışkan’ı Diyanet İşleri Başkanlığı jet hızıyla istifaya davet ederken, genç imam ise işine profesyonel olarak yaklaştığını belirterek “Ben inanırım, inanmam ayrı konu ancak işimi en iyi şekilde, layığı ile icra ederim” sözleriyle istifa etmesini gerektiren bir durumun olmadığını kaydetti.”

 

ateist-imam-istifa

 

“Ateist imam” konulu kurgu metin, “dürüst, tarafsız, ahlaksız haber” mottosuyla mizahî, hiciv ve parodi içerikler paylaşan Zaytung’da “Ateist Olduğu Gerekçesiyle İstifası İstenen Köy İmamı, Geri Adım Atmıyor: “Mesleğime profesyonelce yaklaşıyorum…”” başlığıyla 2012 yılında yayımlanmıştı.

2012 yılında bu içerik yayımlandığında bazı vatandaşlar tarafından gerçek sanılması nedeniyle Diyanethaber.com Muğla’nın Milas ilçesi Ortancalar Köyü’nde ateist bir imamın görev yaptığı iddiasının “uydurma” olduğunu vurgulayan şu açıklamayı paylaşmıştı:

“Haber sitelerin birinde bugün sahte bir haber vardı. Kimilerimiz okudu, kimilerimiz okumadı. Haberin özü Muğla Milas ilçesine bağlı Ortaca köyünde Seyfi Çalışkan isminde ateist bir imam hatib var. Cuma namazında ateist olduğunu itiraf eden Çalışkan’ı Diyanet görevden almak istemiş ve bir an önce görevini bırakmasını istemiş. Fakat Seyfi Çalışkan görevine devam ediyor. Her tarafı tamamen uydurma olan bu haber hakkında görüştüğümüz Milas ilçe müftülüğü haberin tamamen yalan olduğunu, Milas’da Ortaca isminde bir köy olmadığını ve Milas müftülüğünde de Seyfi Çalışkan isminde bir görevlinin olmadığını, çalışmadığını söylediler.

Değerli kardeşlerimizi dikkatli olmaya çağırıyor söz konusu haberin metnini aşağıda yayınlıyoruz. Haber site ismini yazmıyoruz. Zaten yalan haber sitesi olan bir siteyi bizde reklam yapmayalım. Unutulmamalı ki din ve diyanet üzerinden mizah yapılamaz.”

 

Yorumunuzu yazınız...