Arabistanlı Lawrence’ın Kâbe’de İmamlık Yaptığı İddiası Doğru Değil

Arabistanlı Lawrence’ın 100 yıl kadar önce Mescid-i Haram’a girip Kâbe’de Araplara imamlık yaparak namaz kıldırdığına yönelik herhangi bir güvenilir kaynak atfı bulunmamaktadır. 

Yanlış İddia

 

Kayahan Uygur, Güneş Gazetesinde 5 Şubat 2017 günü yayınlanan “Obama’nın İslamcı çocukları öksüz” başlıklı yazısında Arabistanlı Lawrence’ın 100 yıl kadar önce Mescid-i Haram’a girip Kâbe’de Araplara imamlık yaptığını, namaz kıldırdığını iddia etmiş:

"Ortadoğu 100 yıl önce kendisinin Müslüman olduğunu iddia edip bazı Araplara Kâbe’de namaz kıldıran bir İngiliz Lawrence görmüştü."

Müslüman olmayanların girmesinin yasak olduğu bölgeye Thomas Edward Lawrence’ın, bilinen lakabıyla Arabistanlı Lawrence’ın alındığı, alınmakla kalmayıp Müslüman olmayan Lawrence’ın arkasında Arapların hem de Kâbe’de namaz kıldığı çok büyük ve skandal bir itham.

Ülkemizdeki 3. sınıf, komplocu, kaynak vermeden tarih üfüren blog yazarları dışında herhangi bir kaynakta böylesi bir bilgi bulunmamaktadır.

Araplar T. E. Lawrence’ın kim olduğunu ve hangi dine ve millete mensup olduğunu biliyordu.

Bazı kaynaklarda Lawrence’ın İngiliz irtibat görevlisi olarak Mekke’ye gittiği belirtiliyor. Ancak, imamlığına ilişkin en ufak bilgi ya da bir atıf kaynaklarda geçmemektedir.

Tam tersine hareket edip Lawrence’ın arkasında/imamlığında hem de Kâbede namaz kıldıklarını söylemek de dehşetengiz bir kul hakkıdır.

Arabistanlı Lawrence hakkında en temel kaynaklardan biri olduğu iddia edilen L. J. Thomas’ın “With Lawrence in Arabia” adlı kitabında Lawrence’ın Araplara namaz kıldırdığına dair tek bir atıf yoktur. Tam aksine, Arapların Lawrence’ın kimliği ve dini hakkında malumat sahibi oldukları işaret edilir.

Kâbe imamlığı Araplar açısından çok önemli bir pozisyondur. Herkese takdim edilecek bir pozisyon değildir. Lawrence’ın Müslüman olduğuna inanılsa bile, Kâbe’de imamlık yaptırıldığı iddiası asılsızdır.

 

Yorumunuzu yazınız...