Balıkların Hafızasının 3 Saniye Olduğu İddiası Doğru Değil

Balıkların hafızasının 3 saniye ile sınırlı olduğu iddiası doğru değildir. Balıkların hafızasının 3-5 saniye kadar olmadığı yönünde bilimsel araştırmalar mevcut.

 

Balıkların hafızası ne kadar? Bu sorunun yeknesak bir yanıtı yok. Ancak, bu sorunun doğru yanıtı 3 ya da 5 saniye değil. Genel kanının aksine balıkların hafızasının 3-5 saniye kadar olmadığı yönünde bilimsel araştırmalar mevcut.

Bu efsanenin gerçek olmadığını gözler önüne seren (Daily MailTeyit.org‘un ve Haber7‘nin aktardığı) araştırmaların birkaçını aktaralım:

  • İsrail’deki Technion Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırma akvaryum balıklarının yem almak için kullanılan mekanizmaya yaklaşımları üzerinden hafızalarının uzunluğunu gösterdi.
  • Plymouth Üniversitesi’nde yapılan araştırma altın balıklarının 3 aylık hafızalarının olduğunu ve bunun da ötesinde zaman kavramlarının olduğunu ortaya çıkardı.
  • Oxford Üniversitesi ve Queensland Üniversitesi bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından yapılan araştırmada, okçu balığının yüzleri öğrenip algılayabildiği keşfedildi.
  • İskoçya’nın St. Andrews Üniversitesi’nde altın balıklar üzerine yapılan araştırmayı yürüten Dr. Mike Webster, balıkların kuşlardan ya da memelilerdenpek çok durumda daha akıllı olduklarına kanıtlar bulunduğunu, bazı balık türlerinin fareler ya da sıçanlar kadar akıllı olduğunu aktardı.

Basın yayın organlarında bu yöndeki araştırmalara dair haberler paylaşılmasına rağmen, toplumun genelindeki balıkların hafızasının “anlık” olduğuna dair kanı bir türlü değişmedi.

 

 

Balıkların Hafızası Konusunda Ezberden Konuşan Köşe Yazarları

Diğer alanlarda olduğu gibi bu mite ilişkin yanlış algıyı köşelerine taşımadan edemeyen 1-2 yazar bulduk:

Ali Sami Alkış‘ın Star Gazetesindeki “Türkiye’de devran böyle dönüyor” başlıklı 26 Nisan 2016 tarihli yazısından:

"Merak etmeyin, gene değişen bir şey olmayacak. Tartışır gibi yapıp göz boyayacağız, bir sürü şey söyleyip hiç bir şey yapmayacağız, daha kötüsü saldıranları da serbest bırakacağız. Olayları, 3 saniyelik balık hafızası kıvamında derhal unutacağız... “İki kendini bilmezin yaptığını koca bir camiaya mal edemeyiz” der, işin içinden sıyrılırız.

Türkiye’de devran böyle dönüyor."

Bünyamin Sürmeli‘nin Hürriyet Gazetesinde 22 Ekim 2004 tarihinde yayınlanan “Doğu’da kar, Batı’da sıcak var” başlıklı yazısından:

"Evet, belki balık hafızası 3 saniye, hatırlayamaz ama hayvan yuva bulamayınca ne yapsın, bir daha oraya balıkların gelmesi beklenir mi?"

 

Yorumunuzu yazınız...