Yeni Şafak Gazetesi internet yazarlarından Muhammed Berdibek, 28 Aralık 2015 tarihli “Bir Klasik Urfa Hikâyesi… Yoksa Shakespeare Müslüman mıydı?” başlıklı yazısında Shakespeare’in Romeo ve Juliet adlı oyununu konu edinmiş; fakat birkaç hata yapmış:

"Romeo'nun şölendeki ilk talihsizliği, Juliet'in kuzeni Tybalt'ın onu tanıması olmuştu. Sonrasında trajedinin hiç kapanmayacak olan perdesi açılıvermişti. Tybalt; Romeo'yu düelloya davet etmiş, Romeo da düello neticesinde onu öldürmüştü. Olay çok kısa sürede hemen herkes tarafından duyulunca Prens, Romeo'yu sürgüne yollamıştı."

 

Romeo ve Julyet

 

Muhammed Erdibek’in Tybalt’ın ölümüne yol açan düelloya ilişkin kurgusu hatalı. Doğrusu şöyle: “Juliet’in kuzeni Tybalt, Romeo’yu şölende tanır. Kılıcını çekip misafirler önünde duello yapmak için harekete geçecekken Tybalt’ı Lord Capulet durdurur. Yani, iddia edilen düello şölenin düzenlendiği akşam gerçekleşmez. Daha sonra bir gün Romeo ve arkadaşı Mercutio ile karşılaşır. Tybalt, Romeo’ya laf atmaya ve sataşmaya başlar ancak Romeo, Juliet’e olan aşkından dolayı tepki vermez ve alttan almaya çalışır. Ortalıkda bir düello yoktur henüz. Mercutio bu duruma anlam veremez ve Tybalt’a daha fazla dayanamayarak karşılık verir. Mercutio ile Tybalt düelloya girerler. Düelloda Tybalt, Mercutio’yu öldürür ve Romeo da bunu kabullenemez ve Tybalt’ı öldürür.”

"Bu arada Juliet'in ailesi onu, Paris adında soylu bir adam ile evlendirmek istiyordu. Evlilik kararı verilir, merasim hazırlıkları olağanca hızıyla başlar. Juliet, hiç sevmediği bir adamla evlenmek istemiyordu. En uygun olduğu bir anda Romeo hakkında bilgi edinebilmek için Rahip Lawrence'e gider. Rahip Lawrence, ona Romeo'ya kavuşmak için bir umudu olduğunu söyler; Lawrence, genç kızı iki gün ölü olarak gösterecek bir ilacının olduğunu ve bu evlilikten ancak bu şekilde kurtulabileceğini anlatır. Juliet, bu teklifi hemen kabul eder. Rahip, Juliet'le planladıkları gibi, Romeo'ya da bunları anlatan bir mektup yazar; ancak bu mektup ona zamanında ulaşmaz."

Pederin adı Friar Laurence. Lawrence değil.

"Romeo, Juliet'in evleneceğini duyunca çıldırmış bir şekilde Verona'ya geri döner. Ne yazık ki Juliet, ilacı içtiğinde, Romeo da onun öldüğünü zannederek ölmek isteyip bir zehir içer ve ölür. Juliet kendisine geldiğinde Romeo'nun öldüğünü; ancak kendisinin sağ kaldığını öğrenir ve Romeo'nun hançeriyle kendisini öldürür. Sonuçta aşk, ölümü göze almış ve genç âşıklar ölmüştü."

Jüliet ilacı içtiğinde senkronize gerçekleşmez olaylar. Jüliet, kendisini 2 gün ölü gösterecek iksiri Romeo onu görüp ölü zannetmeden çok önce içmiştir.

 

Kaynak:

Yorumunuzu yazınız...