Ünlü Besteciler Mozart ve Schubert’in Düellosu İçin Sözleştiği İddiası Asılsız

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) ve Franz Schubert’in (1797-1828) Viyana’da düello için randevulaştıklarına dair anlatı gerçek dışıdır. Schubert, Mozart vefat ettikten 6 yıl sonra dünyaya gelmiştir.

 

Viyana sokaklarına mizahî yaklaşımla asılan bir tabela, bariz bir anakronik hata içermese belki de bir şehir efsanesine kolaylıkla evrilebilirdi.

Bugünkü konumuz Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) ve Franz Schubert’in (1797-1828) 1785 yılında silahlı düello için sözleştiği, ancak ikisinin de sözünü tutmayarak düello için sözleşilen yere gelmediği iddiası.

 

Mozart ve Schubert'in düello randevusu için sözleştiği iddiasına atıf yapan paylaşım
Mozart ve Schubert’in düello randevusu için sözleştiği iddiasına atıf yapan paylaşım

 

Evet, aynı yüzyılda yaşayan ancak birbirinin çağdaşı olmayan bu 2 ünlü bestecinin düello için sözleşmesinin imkânı bulunmamaktadır. Schubert, Mozart öldükten 6 yıl sonra dünyaya gelmiştir.

Bu saçmalığın kökenini, yukarıda ve aşağıda görülen tabela oluşturuyor. Viyana’daki Kumpfgasse adlı sokakta asılı olan ve üzerinde “Mozart ve Schubert birbirini bu sokakta düelloya davet etti. İkisi de gelmedi – 1785” (“On this street, Mozart and Schubert had originally arranged a duel. Neither of them showed up – 1785“) notu yazılı tabela, Tabby adlı bir Viyanalı sokak sanatçısının mizahî yaklaşımının eseri. Görünen o ki, sağ alt köşesinde “Viyana tarihî gerçekler” (“Vienna historical facts”) yazan bu tabela bazılarınca ciddiye alınmış.

Söz konusu tabelanın sonradan yerinden söküldüğü bilinmektedir.

 

Viyana Kumpfgasse'de üzerinde "Mozart ve Schubert birbirini bu sokakta düelloya davet etti. İkisi de gelmedi - 1785" ("On this street, Mozart and Schubert had originally arranged a duel. Neither of them showed up - 1785") notu yazılı tabela
Viyana Kumpfgasse’de üzerinde “Mozart ve Schubert birbirini bu sokakta düelloya davet etti. İkisi de gelmedi – 1785” (“On this street, Mozart and Schubert had originally arranged a duel. Neither of them showed up – 1785”) notu yazılı tabela

 

Yorumunuzu yazınız...