Doğrulama / yanlışlama analizleri esnasında bazı durumlarda video ya da fotoğrafın kaydedildiği tarih ya da yeri teyit etmek için gölge ya da hava durumunu da göz önünde bulundurmak gerekebiliyor.

İlgili video ya da fotoğrafta yer alan gölgenin yönelimi üzerinden konum belirlemek ya da Güneş’in yeryüzüne düştüğü açıyı gölgeler üzerinden tespit ederek kayıt anını tespit etmek mümkün.

Gölge yönünü kullanarak video ya da fotoğrafın kaydedildiği günün saatini tahmin etmek için SunCalc.net ya da SunCalc.org adlı internet sitelerine başvurulabilir. İlgili anda Güneş ışığının belirlenen konuma düştüğü açı üzerinden gölgelerin tutarlı olup olmadığı analiz edilebilir (Örnek bir inceleme için Bellingcat’in Dağlık Karabağ’dan bir incelemesine göz atabilirsiniz).

Herhangi bir günde herhangi bir konumdan hava durumunu öğrenmek adına Wolfram|Alpha‘ya başvurulabilir. Fotoğraf ya da videonun kaydedildiği iddia edildiği andaki hava durumunu Wolfram Alpha ile geriye dönük taramanızın sonucunda elde edeceğiniz koşullar ile karşılaştırabilirsiniz.

 

 

Wolfram Alpha günlük bazda belirli konum için hava durumu tahmininin yanı sıra birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...