ABD’de Teksas Valisinin Meksika Sınırından Göçmen Geçişlerini Engellemek İçin Federal Hükümete Karşı İsyanına Destek Vermek İçin Protestosu Kararı Alan Kamyon ve Tır Şoförlerinin Konvoyuna Ait Sanılan Video 2022 Yılından

 

ABD’nin Meksika sınırından rekor sayıda göçmenin ülkeye giriş yapması sınır güvenliği ve göçmenlik politikasını tartışmaların odağına taşıdı. ABD’ye sığınma umuduyla bölgede yoğunlaşan göçmen akını karşısında Teksas’ta başlayan isyanla ABD’de gündem yeniden hararetlendi.

Yüksek Mahkeme’nin sınırın belli bölgelerine Teksas eyalet yetkililerince yerleştirilen dikenli tellerin kaldırılması yönündeki kararını kabul etmeyen Vali Abbott, eski telleri kaldırmak yerine yenilerini ekleyeceklerini bildirerek isyan bayrağını çekti. Abbott’ın destek çağrısına kısa sürede yanıt veren 25 eyaletin Cumhuriyet Partili valileri, ortak bir bildiriye imza atarak güney sınırının korunması konusunda Teksas’a her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını duyurdu.

Teksas Valisi’nin sınırdaki federal güvenlik güçlerine rağmen Meksika sınırını kendi imkânlarıyla güçlendirme odaklı başkaldırısına ABD’de Cumhuriyetçi kamyon şoförleri de bir eylemle destek vereceklerini duyurdu.

Giderek yoğunlaşan göç akınına karşı Demokrat Partili ABD yönetimini daha sert önlemler almaya ikna etmek için binlerce kamyonun ‘Sınırımızı Geri Alın’ adı verilen 4 gün sürmesi beklenen bir protesto kapsamında 29 Ocak 2024 tarihinden itibaren Teksas’taki Eagle Pass’a, Arizona’daki Yuma’ya ve Kaliforniya’daki San Ysidro’ya hareket edeceği duyuruldu.

ABD’de düzensiz göçe karşı devasa bir kamyon konvoyunun toplanacağı doğru olsa da, sosyal medya platformlarında eski tarihli bir görüntünün güncel olduğu iddiasıyla dolaşıma sokulduğu görüldü.

Federal hükümete karşı Teksas önderliğindeki 25 eyaletin duyurusuna destek için Meksika sınırındaki eyaletlere doğru ABD ve Kanada’nın çeşitli bölgelerinden 700.000’den fazla kamyondan oluşan bir filonun hareket ettiği iddiasıyla aşağıdaki videoların servis edildiği görüldü.

 


 

ABD’de düzenlenen tır konvoyu protestolarına ait eski tarihli görüntüleri güncel olduğu iddiasıyla sunan paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

TRHaber (@trhaber_com): “Amerikalı tırcılar Teksas’a destek için yola çıktı.”

 

 

 

Ulak Medya (@Ulaqmedya): “Amerikalı tırcılar, Teksas’a destek için yola çıktı. Teksas geçtiğimiz günlerde federal hükümet ile sınırlarını tel örgülerle ayırdı. Teksas’a başarılar bölünme yolunda”

 

İslâmi Davet (@islamidavet): “ABD’nin Eyaletlerinden Teksas, Bağımsızlığını İlan Etti. Diğer 26 Eyalette Teksas’a Destek Verdi.. İran İslam Cumhuriyeti ABD halkını uyandırmasının ardından ABD parçalanmanın eşiğine geldi! Teksas Ulusal Muhafızları federal hükümete karşı durmak için ve federal ajanlarının sınır bariyerlerine erişmesini engellemeye devam ediyor. Binlerce Amerikalı kamyoncu Teksas ve diğer eyaletlere yardım etmek için güney sınırına gidiyor. #FreePalestine #Israel”

 

Ali Demirdas (@DrDemirdasEn): “Amerikalı tırcılar Teksas’a destek için yola çıktı.”

 

Murat Kandemir (@murkan06): “5.000 kamyoncu Teksas’a destek olmak için #Teksas sınırına gidiyor. ABD de ortalık kel alinin bağına döndü.”

 

 

 

Alıntılanan paylaşımlarda ileri sürülenin aksine ne Teksas ABD’de bağımsızlığını ilan etti ne de video güncel gerginliğe ait.

Paylaşılan görüntüler, 2022 yılında COVID-19 pandemisi için yürürlüğe konulan kısıtlamaları protesto eden kamyoncu konvoyuna ait.

Insider‘ın yayınladığı, 4 Mart 2022 tarihinde COVID-19 kısıtlamalarını protesto amacıyla Kaliforniya eyaletindeki Adelanto kentinden başkent Vaşington’a doğru yola çıkan 1000’e yakın kamyon şoförünün konvoyunu görüntülediği video yeniden dolaşıma sokulmuş.

 

 

 

 

ABD’de kamyon ve tır şoförleri geçmişte “Halkın Konvoyu” “The People’s Convoy”  adı verilen benzer protestolar düzenlemişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...