Bursa’da Helal Ev Yapma Vaadiyle Halkı Dolandıran Uludağ İnşaat’tan Rukiye Tuğrul’a Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Kartvizit Görseli, Dolandırıcılıkla İlgili Basına Yansıyan Haberlerden Alıntı Fotoğrafın Stok Görsele Eklenmesiyle Hazırlanmış

 

Başörtülü ve gözlüklü bir kadın fotoğrafını içeren, üzerinde “Uludağ İnşaat Rukiye Tuğrul” ismi ve “Dini bütün ailelere helal ev yapıyoruz. Mehdi gelmeden siz bize gelin Tel: Alo Rukiye” yazılı kartvizit görseli sosyal medyada “Rukiye Tuğrul, helal ev yapıyoruz diyerek Bursa’da 600 aileyi 2 milyon 624 bin lira dolandırmış.” ifadeleriyle paylaşıldı.

 

helal ev yapiyoruz

 

Özgür Demirtaş’ın “geçmiş olsun” notuyla paylaştığı Zam Haber adlı Twitter profilinin tweeti şöyleydi:

 

uludag-insaat-dolandiricilik

 

Uludağ İnşaat adlı şirketin yöneticilerinden Ahmet ve Rukiye Toğrul çiftinin Bursa’da çok sayıda kişiyi ev sahibi olma vaadiyle dolandırdığı doğru. Ancak, Bursa’da yüzlerce kişinin “kira öder gibi ev sahibi olacaksınız” vaadi ile dolandırıldığı bu haber güncel değil, 2016 yılındandı…

Bursa’da dolandırılan ve evlerini alamayan mağdurlar, sosyal medya aracılığıyla gruplar oluşturarak Uludağ İnşaat adlı şirketin yöneticileri hakkında şikayetçi olmuştu.

Facebook’ta kurulan Uludağ İnşaat Mağdurları adlı grupta mağdurların 2012 yılından itibaren paylaşım yaptığı görülebiliyor.

 

 

Ticaret Sicil Gazetesi tarandığında Ahmet ve Rukiye Toğrul çiftinin 2001 yılında kurulan Uludağ Emlak İnşaat Turizm Reklamcılık Otomotiv Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin yöneticileri olduğu görülebiliyor.

Ankara Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün 165286 sicil numarasıyla kayıtlı Uludağ Emlak İnşaat Turizm Reklamcılık Otomotiv Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında Ankara Asliye 6. Ticaret Mahkemesi tarafından verilen karar uyarınca alacaklılar toplantısının Ankara İflas (21. İcra) Dairesi Müdürlüğü’nde 2010 yılında yapıldığı anlaşılıyor.

 

uludag-insaat-alacaklilar-toplantisi-tutanagi

 

Bursa’da, konut yapma vaadiyle yüzlerce kişiyi senet imzalatarak dolandırdıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından şirket sahibi Ahmet Toğrul hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan toplam 657 yıl hapis ve 2 milyon 628 bin lira, eşi Rukiye Toğrul’a ise aynı suçtan 654 yıl hapis cezası ile 2 milyon 624 bin lira adli para cezası verilmişti.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Toğrul çifti, 2018 yılında Ankara polisinin teknik ve fiziki takibi sonucu yakalanarak tutuklanmıştı.

 

dolandirici-firari-cift-yakalandi

 

Paylaşılan kartvizit görselinin Rukiye Toğrul’a ait olduğuna dair bir bulguya erişilemiyor.

2018 yılında tutuklanarak cezaevine konan Rukiye Toğrul’un bu kartviziti kullandığına dair bir emare mevcut değil.

Görselde kullanılan üslubun da kartvizitler için absürt nitelikte olduğu söylenebilir.

Haklarında hapis cezası bulunan ve aranan Uludağ İnşaat’ın yöneticisi Rukiye Toğrul’un yakalanmasının ardından basına yansıyan haberlerde yer verilen fotoğrafı ve kartvizit stok görseli (mockup) kullanılarak bu montaj görselin hazırlandığı anlaşılıyor.

 

kartvizit mockup

 

Mevcut konut fiyatları dikkate alındığında, 600 ailenin 2 milyon 600 bin TL dolandırıldığı aktarımının da eski tarihli bir haberden alıntı olduğu çıkarımı yapılabilir.

 

1 Yorum

  1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Yorumunuzu yazınız...