22 Haziran 2023 günü Resmî Gazete’de yayımlanan Diyanet İşleri Başkanlığı Faiz Düzenlemesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile faiz almanın ve vermenin haram olmaktan çıkarıldığı iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi politikalarında değişikliğe giderek ortodoks politikalara yönelmesi ile birlikte sadeleşme ve serbestleşme etkisiyle döviz kurlarında hareketlenme yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 22 Haziran 2023 tarihli toplantısında politika faizini tarihî rekor düzeyde 650 baz puanla artırarak % 8,5’ten % 15’e yükseltti. Doların yükselişinin durdurulamadığı, enflasyonun yükseldiği, cari açığın ve bütçe açığının arttığı, merkez bankası net döviz rezervlerinin eksiye indiği dönemin ardından politika faizinde yaşanan yükseliş “faiz – haram – nas” kavramları ile ana gündem maddelerinden biri oldu.

Bu süreçte sosyal medya platformlarında Resmî Gazete’de 22 Haziran 2023 günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile faizin helal kılındığına dair bir kararname yayımlandığı iddiasıyla sahte bir görsel servis edildi.

32231 sayılı 22 Haziran 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandığı iddiasıyla paylaşılan sahte kararname metni şu şekilde:

 

“Diyanet İşleri Başkanlığı Faiz Düzenlemesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

 

Kararname Numarası: 151

 

Amaç

 

Madde 1 – (1) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin amacı, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının faiz sebebi ile enflasyon altında ezilmesine engel olunmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektedir.

 

Faizin helal kılınması

 

Madde 2 – (1) Faiz almak da vermek de haram olmaktan çıkarılmıştır. Ayrıca lüzum görüldüğü takdirde, banka ve resmi kurumlar dışında faizli borçlanmak ve borç vermek de helaldir.

 

Yürürlük

 

Madde 3 – (1) – Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

Yürütme

 

Madde 3 (1) Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

22 Haziran 2023

 

 

diyanet-isleri-baskanligi-faiz-duzenlemesine-iliskin-cumhurbaskanligi-kararnamesi-sahte

 

Sahte kararname görselini gerçek olduğu iddiasıyla aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“Bu gece yayınlanan kararname ile Faiz haram olmaktan çıkarıldı. Hayırlı uğurlu olsun. Artık Nas yok, faiz artırabilirsiniz #TCMB #SONDAKİKA”

 

faiz-haram-olmaktan-cikarildi-iddiasi

 

“Bu ülkede neler oluyor böyle Allah aşkına nedir bu şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvası ile faiz haram olmaktan çıkarılmış. Bir de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla sözde onaylanmış. Münafıkların oyunuyla karşı karşıya gelmişiz. Oyuna gelmeyin”

 

“Söylesenize bu nedir ? Din adi altinda hersey mübah kanunlarimi basladi ? Artik istismar normal,tecavüz normal öylemi Bakin bu kararnamede faiz de haram değildir aciklamasi yapilmistir. Hoşgelsin cehalet yönetimi ! Yarin şeriat kanunu çikar”

 

“Millete Nas var Hiyanet işlerine faiz helal…. Sorsan hepsi müslüman”

 

Diyanet İşleri Başkanlığı Faiz Düzenlemesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile faiz almanın da vermenin de haram olmaktan çıkarıldığı iddiası gerçek dışı.

Paylaşılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi görseli sahte.

22 Haziran 2023 tarihli 32229 sayılı ve 24 Haziran 2023 tarihli 32231 sayılı Resmî Gazete suretlerinde bu yönde bir kararname yer almıyor.

Cumhurbaşkanı ya da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından faizin helal kılındığına dair bir düzenleme mevcut değil.

 

Yorumunuzu yazınız...