Anasayfa » Tüm Yazılar » National Geographic Kameramanının Yılanın Çocuğu Isırmasına Rağmen Kayda Devam Ettiği İddiası

National Geographic Kameramanının Yılanın Çocuğu Isırmasına Rağmen Kayda Devam Ettiği İddiası

malumatfurusorg
yılanın öldürdüğü çocuk

 Görseldeki National Geographic Kameramanının Yılanın Çocuğu Isırmasına Rağmen Kayda Devam Ettiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir Resim Bin Sözcüğe Bedel Olsa Da Doğrulama İçin Yeterli Mi?” başlıklı yazımızda sadece bir karenin bizi her daim doğru sonuca götürmeyeceğinden bahsetmiştik. İşbu yazının konusu da National Geographic kameramanının bir yılanın Afrikalı bir çocuğu öldürmek üzere olduğu hâlde kayıtsız kalıp çekime devam ettiği andan olduğu sanılan görsel.

 

batı böyle kahpedir seni yılanlara yedirir sonra da menfaatlenir

 

Bahse konu görselin National Geographic personelinin bir insanın vahşi bir hayvan tarafından öldürülmesine kayıtsız kaldığı andan sanılarakBatı böyle kahpedir! Seni yılanlara yedirir, onunlada menfaatlenir…” ya da “Yılan çocuğun bacağını sarmış kameralar kayıt yapıyor” notuyla paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

batı böyle kahpedir seni yılanlara yedirir sonra da menfaatlenir

 

Mezkur görsel, vahşetin paparazzisi olarak nitelenen Güney Afrikalı Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Kevin Carter’ın (1960-1994) Sudan’da zayıflıktan ölmek üzere olan ve birkaç kilometre ötedeki Birleşmiş Milletler yardım kampına gitmek istediği sanılan küçük siyah kız çocuğu ile yakınında tüneyen akbabayı görüntülediği fotoğrafı andırıyor. Aralarındaki fark, konu edindiğimiz görüntüyü kaydeden kişinin eyleme geçmiş olması.

Bahse konu görsel National Geographic’e değil, Discovery Channel’dan. Discovery Channel‘da yayımlanan Nature’s Deadliest adlı belgeselin “Africa 2” adlı dördüncü bölümünden bir sahne. Yılan tarafından sarılan kişi, erkek sanılsa da aslında bir kız çocuğu. Belgeseldeki yayımlanan söz konusu karenin devamında çocuğun yardımına koşuluyor. Her şeyden önemlisi, bu görüntü bir kurgu, gerçeği yansıtmıyor. 

 

yılanın ısırdığı çocuk

 

Anılan görüntünün üzerine National Geographic’in ambleminin sonradan eklendiği anlaşılıyor.

 

yılanın öldürdüğü çocuk

 

45 dakikalık belgeselin 27. dakikasından itibaren, yılanın bacağını sardığı kızı kurtarmak için yardıma gelen ve yılan tarafından sarılan bir şahıs görülebilmektedir.

 

yılanın sardığı çocuk

 

Genci kurtarmak için gelen kişinin yılan tarafından öldürüldüğü de iddia edilse de, belgesel içeriğinin kurgu olduğu bilinmektedir (Discovery tarafından bahse konu programın yayını öncesinde (“This program contains dramatizations and may be disturbing to some viewers. Viewer discretion is advised.” şeklinde) uyarı mesajı geçmiş).

 

yılanın ısırdığı çocuk

 

AFP’nin Discovery Channel’dan izin alarak paylaştığı ekran görüntüleri de paylaşılan görselin bir mizansen içerdiğini ve gerçek hayatta kimsenin zarar görmediğini ortaya koymaktadır.

 

yılanın öldürdüğü çocuk belgesel yılan çocuk belgesel yılan adam belgesel yılan öldürürken

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak