Bill Murray’in “Çocuklara Vergileri Öğretmenin En İyi Yolu Dondurmalarının % 30’unu Yemektir” Dediği İddiası Doğru Değil

Verginin bilincinin çocuklara aşılanması konusunda gayet etkili olabilecek bir çözüm olsa da “Çocuklara vergileri öğretmenin en iyi yolu dondurmalarının % 30’unu yemektir” (“The best way to teach your kids about taxes is by eating 30% of their ice cream.“) sözü Bill Murray’a ait değildir. Bill Murray’e ait olmayan bir parodi sosyal medya hesabına aittir. 

Yanlış İddia

 

Çocuklarınıza vergileri öğretmenin en iyi yolu dondurmalarının % 30’unu yemektir” ya da “Çocuğunuza vergi bilincini küçük yaşta verin. Eğitime, dondurmasının % 35’ini yiyerek başlayabilirsiniz” şeklinde ifade edilen bu sözün ABD’li sinema oyuncusu Bill Murray‘e ait olduğu iddiası bir yanlış anlaşılmanın sonucu oluşmuş.

çocuklara vergileri öğretmenin en iyi yolu

ABD’de yerleşik olan vergi mizahı kültürünün bir yansıması olan bu sözün kendine ait olmadığı bizzat Bill Murray tarafından reddedilmemiş olsa da, bu veciz sözün Murray tarafından söylenmiş ya da yazılmış olabileceğine dair güvenilir herhangi bir teyit edici bilgiye ulaşılamamıştır. ABD’li politik doğrulama girişimi Politifact Bill Murray’e ulaşmayı ve teyit etmeyi denese de başarılı olamamış.

Bill Murray’e ait olmayan bir parodi sosyal medya hesabından 2014 yılı Mart ayında atılan “çocuklarınıza vergileri öğretmenin en iyi yolu dondurmalarının % 30’unu yemektir” vecizesini içeren paylaşımın, bu sözün Bill Murray’e ait olduğunun sanılmasına yol açtığı anlaşılmaktadır.

bill murray çocuklara vergileri öğretmenin yolu

Bahse konu özdeyişteki dondurmadan alınacak ısırık oranının ülkeden ülkeye farklı vergi oranı göz önünde bulundurularak değişiklik gösterdiği görülmektedir. ABD’de İngilizce paylaşılan vecizede dondurmadan % 30 ısırılması önerilirken Türkçe’ye çevrilen vecizede bu oranın % 35 olduğu görülmektedir.

 

Bill Murray’in “Çocuklarınıza Vergileri Öğretmenin En İyi Yolu Dondurmalarının % 30’unu Yemektir” Dediğini İddia Eden Yazarlar

Köşe yazarları arasında ise Hürriyet Gazetesi’ndeki “5000 kitabı verin ama para istemeyin” başlıklı 19 Ocak 2014 tarihli yazısında vergi üstadı Şükrü Kızılot’un ve Anadolu Gazetesi’ndeki “Güvercin gibiyim” başlıklı 22 Ocak 2014 tarihli yazısında Önder Baloğlu’nun Bill Murray’e mâl etmeden “Amerikalılar diyor ki” atfıyla bu söze yer verdiğini görüyoruz:

"ve Amerikalılar diyor ki; “Çocuğunuza vergi bilincini küçük yaşta verin. Eğitime, dondurmasının % 35’ini yiyerek başlayabilirsiniz.’’ (Teşekkürler Nur EKESAN)"

Liberal Demokrat Parti eski Başkanı Cem Toker’in de bu iddiayı sosyal medya hesabından paylaştığı görülmüştür.

 

çocuklara vergileri öğretmenin yolu

 

Yorumunuzu yazınız...