Ölü Kambur Balina Sanıldığı Gibi Amazon Yağmur Ormanlarının Ortasında Değil, Brezilya’da Okyanus Kıyısına Yakın Bir Konumda Bulunmuş

 

Son dönemde, dev deniz hayvanlarının karaya vurduğu iddiasıyla eski tarihli görsellerin ya da yapay zekâ uygulamaları ile oluşturulan görüntülerin dolaşıma sokulduğuna şahit oluyoruz.

 

Bunlardan biri, Amazon yağmur ormanlarında bir balinanın ölü bulunduğu iddiasıyla paylaşılan görsellerdi.

 

olu-balina

 

karaya-vuran-balina

 

Sosyal medyada karada ölü bulunan bir kambur balinaya ait fotoğraflar komplo teorilerinin odağına oturdu.

 

Ölü balina fotoğraflarını aktaran paylaşım örneği:

 

Mavi Türk (@Maviturkk): ” Dünya’da Neler Oluyor? Bu kambur balina Amazon yağmur ormanlarında ölü bulundu.”

 

amazonda-balina

Paylaşılan görseller gerçek; ancak güncel değil.

 

olu-balina-bulundu

Görseller geçmişte Brezilya’daki Amazon nehrinin yakınlarında bir ormanda ortaya çıkan balina bilim dünyasında büyük bir şok etkisi yarattığı iddiasıyla kullanılmıştı.


 

Bir balinanın ölü hâlde kara üzerinde görüntülendiği fotoğraflar 2019 yılı Şubat ayından.

Ölü balina, Amazon ormanlarının ortasında değil, Brezilya’nın Pará eyaletindeki Soure kentinde okyanusa yakın bir konumda 21 Şubat 2019 günü bulunmuş.

Yaklaşık 11 metre boyunda, 6 metre genişliğinde ve 10 ton ağırlığındaki kambur balina ölü vaziyette Brezilya’da Amazon Nehri’nin ağzında yer alan Marajó Takımadalarındaki Praia do Araruna yakınında meydana gelen bir dizi şiddetli gelgitin etkisiyle bir derenin kolunda ilerlemiş. Kıyı şeridinden yaklaşık 25 metre içeriye sürüklendikten sonra suyun çekilmesiyle (gelgit sonucu oluşan haliçlerde, tuzlu bataklıklarda ve çamurlu kıyılarda görülen) mangrov ormanında can vermiş.

 

 

 

Endonezya’da metrelerce uzunlukta dev kalamarın sahile vurduğu iddiasıyla paylaşılan görselin yapay zekâ uygulaması ile hazırlandığını da aktarmıştık.

 


Yorumunuzu yazınız...