Sultan Abdulaziz’in 3. Napoleon’un Eşi İmparatoriçe Eugenie’nin İstanbul Ziyareti İçin Çırağan Sarayı’nı Yaptırdığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Selahattin Duman, Vatan Gazetesinde 18 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan köşe yazısında tarihteki liderlerin aşk hayatları ve bunların siyasete etkilerini konu etmişti. Yazısında Osmanlı Padişahı Abdulaziz’in (1830-1876) Fransa İmparatoru 3. Napolyon’un eşi İmparatoriçe Eugenie’ye (Öjeni) aşık olduğunu ve İmparatoriçe’nin İstanbul ziyareti için Sultan Abdulaziz’in Çırağan Sarayı’nı yaptırdığını iddia etmişti.

Selahattin Duman’ın iddiası yanlış. Yazıdaki sırayla gidelim:

 

"Sultan Birinci Abdülhamid sekiz yıl tahtta kaldı.. Tarihçiler reformu bir padişah olduğunu söylerler.."

 

 

I. Abdülhamit, 8 değil, 1774-1789 yılları arası, tam 15 sene saltanat sürmüştür.

 

"Oğlu Sultan Abdulaziz inadına aslan gibiydi.. Baş pehlivanlarla güreşir, bileği bükülmezdi.. 

İmparatorluk dışına çıkan, resmi ziyaret için Avrupa'ya giden ilk padişah odur.. 

Paris'e gittiğinde Üçüncü Napolyon'un karısına gönlünü kaptırdı.. İmparatoriçe Öjeni'ye olan vurgunluğundan ne yapacağını bilemedi.. 

İadeyi ziyaret için İstanbul'a gelen imparatoriçe için Çırağan Sarayı'nı yaptırdı."

 

 

Sultan Abdülaziz’in, II. Napolyon’un eşi Eugenie ile yasak aşk yaşadığı yönünde bir rivayet aktarılır. Bu rivayeti destekleyici minvalde de Padişah Abdulaziz’in İmparatoriçe Eugenie’nin İstanbul ziyareti vesilesiyle çeşitli saraylar yaptırdığı, Sultan’ın İmparatoriçe’yi gizli bir geçitten geçerek odasında ziyaret ettiği, İmparatoriçenin nedimesine de gördüklerini unutması için Huber Köşkü’nü hediye ettiği yönünde söylentiler uydurulmuştur.

Fransa İmparatoru III. Napolyon’un daveti üzerine Uluslararası Paris Sergisi’ne katılmak üzere Avrupa seyahatine 21 Haziran 1867 tarihinde çıkan Sultan Abdulaziz ve beraberindeki heyet 7 Ağustos 1867 günü İstanbul’a dönmüştü. Sultan Abdülaziz, bu seyahati esnasında İmparatoriçe ile tanışmıştı. İmparatoriçe Eugenie ise 1869 yılı Ekim ayında İstanbul’a iade-i ziyarette bulunmuştu.

Çırağan Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdulaziz’in iktidarı döneminde inşa edilmiştir. Ancak, Sultan Abdulaziz’in İmparatoriçe’nin bu ziyareti için Çırağan Sarayı’nı yaptırmış olması mümkün değil. Çünkü, Çırağan Sarayı’nın yapımı, babası Padişah Abdülmecid’den beri var olan bir proje idi ve sarayın yapımına da 1863 yılında başlanmıştı. Çırağan’ın inşaatı 1871 yılında tamamlanmıştı. Yani, Padişah Abdulaziz İmparatoriçe Eugenie ile tanışmadan 4 sene kadar önce yapımına başlanan Çırağan Sarayı, İmparatoriçe’nin İstanbul seyahatinden 2 yıl sonra bitirilmişti.

Ayrıca, İmparatoriçe de İstanbul’a geldiğinde, Çırağan’da değil, Beylerbeyi Sarayı’nda ağırlanmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...