Sosyal medya platformlarında son günlerde aşağıdaki fotoğrafın cami önünde ucuz satılan karpuzları namazdan sonraya kalmaması endişesiyle satın alıp, dışarıda bırakılması durumunda çalınmasından korktukları karpuzları camiye getirip saflar arasına koyup namazlarını kıldıkları anda kaydedildiği iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

camide-karpuz

 

Bahsi geçen fotoğrafın şu ifadelerle tepkiyle paylaşıldığı görülüyor:

 

“Cami önünde satılan ucuz karpuzdan; “Belki namazdan sonraya kalmaz..!” diye düşünerek ikişer üçer satın alan, sonra da; “Cami dışında bırakırsam çalınır..! diye korkup, içeri alan, namaz kılarken bile dünya malı ile meşgul olan müminlerin resmiymiş…”

 

İmam sormuş: “Bu karpuzların burda işi ne?” Cemaatten birisi: “ÇALINABİLİR diye içeriye aldık” Düşünsenize; Caminin önünde “UCUZ HIYAR” Satıldığını?? İmam efendiii… O soruyu, bir de böyle, Sor bakalım? HIRSIZLAR, Milletin huşusunu Bile ÇALDI… Ne yapsın Millet?

 

Dükkanlarını açık bırakıp camiye giden bir toplumdan, camide karpuz ve terliğini hırsızlardan koruyan bir topluma. Hayırlı Cumalar

 

Bahsi geçen görsel 2017 yılı Temmuz ayı başında ülkemizden sosyal medya kullanıcıları tarafından “Namaz öncesi cami önünde ucuz karpuz satılmış olmalı“, “Namaz öncesi cami önünde ucuz karpuz satılınca“, “Namaz öncesi cami önünde ucuz karpuz satılınca böyle bir manzara olmuş” ve “Caminin önünde karpuzu ucuz bulunca cemaat, cami dönmüş karpuz tarlasına” gibi ifadelerle paylaşılmıştı.

 


 

Fotoğrafın kaydedildiği konum ve saat mevcut imkânlar dahilinde tespit edilemiyor.

 

İlginç görüntünün Türkiye’den olduğu ya da cemaatin ucuz kaçırmamak ve çaldırmamak için satın aldığı karpuzlarla namazını kıldığı anı yansıttığı iddiasını kanıtlayan bir bulgu da mevcut değil.

 

Görselin sanal alemde ilk izlerine 2015 yılı Ağustos ayında rastlıyoruz.

 

Camide saf tutmuş cemaatin yanında karpuzların görüldüğü fotoğraf, 2015 yılında İran’ın Kirman eyaletine bağlı Anar ilçesindeki Bayaz adlı köydeki camiye halkın devrilen karpuz kamyonunu yağmaladıktan sonra geldiği anı yansıttığı iddiasıyla servis edilmiş. Ancak, bölgeden bir haber kuruluşu bu görselin iddia edildiği gibi görselin bölgedeki trafik kazası  ile ilgisinin bulunmadığını, camiye halkın devrilen kamyondan saçılan karpuzlarla geldiğini göstermediğini aktarmış.

 

İran merkezli dolaşıma giren fotoğraf sonradan Türkiye ile ilişkilendirilerek paylaşılmaya başlanmış.

 

Türkiye dışındaki farklı ülkelerde cemaate camide karpuzun (ya da farklı gıdaların) ikram edildiği biliniyor.

 

camiye-karpuz-sokan

 

Camide ibadet etmeye gelenlerin kendilerine ikram edilen karpuzlarla safta dizilip namaz kıldığı benzer görüntüler geçmişte internet forumlarında ve sosyal medya platformlarında paylaşılmış.

 

cami-karpuz

 

camiye-karpuz

 

karpuz-camide

 

Yorumunuzu yazınız...