Görselin Suriyeli Sığınmacılar Tarafından 27 Temmuz 2021 Tarihinde İstanbul Saraçhane’de Düzenlenen “Gitmiyoruz” Mitinginin Afişi Olduğu İddiası Doğru Değil

Afiş, 2019’da Yayılan Görselin Üzerinde Oynanarak Oluşturulmuş

İddia Edilenin Aksine 27 Temmuz 2021 Günü Saat 17:00’de Saraçhane’de Suriyeli Sığınmacıların Katıldığı Bir Miting Gerçekleşmedi

Yanlış İddia

 

Suriyelilerin İstanbul Saraçhane’de ‘Gitmiyoruz mitingi’ düzenleyeceklerine ilişkin paylaşılan miting görseli daha önce (2019 yılında) sosyal medyada paylaşılan görsel üzerinde oynanarak oluşturulmuş.

 

suriyeli gitmiyoruz mitingi

 

Bahse konu montaj görseli gerçek sanarak paylaşan haber siteleri ve sosyal medya kullanıcılarından örnekler:

 

Haber Ankara:

‘Suriyeliler Saraçhane’de miting yapma kararı aldı’ iddiası: Gitmiyoruz!

 

Suriyelilerin bugün (27 Temmuz) saat 17.00’de Saraçhane’de toplanarak “Gitmiyoruz” başlıklı Büyük Suriye Mitingi yapmayı kararlaştırdığı iddiaları sosyal medyayı karıştırdı.

 

suriyeli saraçhane mitingi

 

Ümit Özdağ:

“Kendi ülkesini savunmayıp kaçanlar Türkiye’de bize posta koyamaz! Burada kalmak isteyenler, biz Türklerin ödediği bedeli ödemeye hazır olmalı. Sonuçta bir şekilde döneceksiniz. #GüleGüleSana”

 

ümit özdağ suriyeliler mitingi

 

İyi Ki Öğrendim:

“Suriyeliler bugün saat 17.00’de Saraçhane’de toplanarak “Gitmiyoruz” mitingi yapma kararı aldı.”

 

suriyeli gitmiyoruz mitingi pankartı

 

BBONews:

“Suriyeliler bugün saat 17.00’de Saraçhane’de toplanarak “Gitmiyoruz” mitingi yapma kararı aldı.”

 

suriyeli saraçhane mitingi

 

Hatta, (Beyza Tufan ve Türk Polisi adlı sosyal medya profilleri gibi) Çevik Kuvvetin mitinge karşı harekete geçtiğini iddia edenlere de şahit olmuştuk.

 

“Çevik kuvvet yola çıkmış. Tam bir provokasyon bu miting.”

“Feyktir diye düşünmüştüm değilmiş. Çevik Kuvvet, görev almak üzere şubeden çıkış yapıyormuş. Şaka gibi!”

 

suriyeliler mitingi çevik kuvvet

 

Bahse konu afiş görseli 2019 yılında Sinan Oğan tarafından da gerçek sanılarak paylaşılmıştı.

 

“Türkiye’deki sığınmacılar #suriyeliyim diye tag açıp mitingin duyurusu yapıyorlar. Miting ilanında ise Emperyalist Projelerin sembolü olan ve Soros’un Sırbistan’da kurduğu ve kısa sürede Turuncu Devrimler ve Arap Baharı’nın sembolü olan sıkılmış yumruk var. Hadi tesadüf deyin!”

 

sinan oğlan suriyeli mitingi

 

Suriyelilerin bugün (27 Temmuz) saat 17.00’de Saraçhane’de toplanarak “Gitmiyoruz” başlıklı Büyük Suriye Mitingi yapmayı kararlaştırdığı yönünde bir bilgi/bulguya rastlayamadık (İşbu yazının kaleme alındığı 17:17 itibarıyla Suriyeliler tarafından Saraçhane’de gerçekleştirilen bir miting tespit edilemiyor).

Paylaşılan görsel, 2019 yılı Temmuz ayındaki miting basına “Suriyelilerin düzenlediği miting” şeklinde yansıyan mitinge ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan afiş görseli üzerinde oynanarak oluşturulmuş.

İstanbul Valiliğinin kentte kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesi kararını protesto amacıyla 27 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Saraçhane’de düzenlenen miting Suriyeliler tarafından değil ÖZGÜR-DER ve MAZLUMDER, Mülteci Hakları Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından organize edilmişti.

 

 

Bahsi geçen göçmen ve sığınmacı odaklı faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen söz konusu etkinlik basına “Suriyelilerin düzenlediği miting” şeklinde yansımıştı.

 

suriyeliler miting yaptı

 

“Suriyelilerin düzenlediği miting” vurgusuyla aktarım yapan (Tele1‘den) örnek bir haber metni şu şekildeydi:

 

“Suriyeliler miting için toplandı, karşıt gruplar eylemcilere saldırmak isteyince arbede yaşandı. İstanbul Saraçhane’deki bazı Suriyeliler miting için toplandı. Derneklerinin çağrısıyla yapılan eyleme, polis müdahalesi geldi. İki kişi gözaltına alındı.

 

Göçmen derneklerinin düzenlediği mitinge yaklaşık 100 kişi katıldı ve bir açıklama yapıldı. Bozkurt işareti yapan grupla Suriyeliler arasında arbede yaşandı. Polis müdahale ederek arbedeyi önledi. “Kahrolsun Irkçılık, Yaşasın Kardeşlik” sloganları atıldı.

 

Göçmen derneklerinin açıklama yaptığı yere gelen bir grup ülkücü, sloganlarla eylemi protesto etti. “Ne mutlu Türküm diyene” sloganları atan gruba, eylem yapanlar da “Muhacirler Allah’ın emanetidir” sloganlarıyla karşılık verdi. Suriyeliler miting için toplandı. Daha sonra ülkücü grup, eylem yapanlara yönelik saldırı girişiminde bulundu. Polis araya girerek saldırıya engel oldu.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Yaptırmayız” açıklamasına rağmen İstanbul’daki Suriyeliler, valiliğin kentte kaydı olmayan Suriyelilerin kayıtlı bulundukları şehirlere gönderilemesine ilişkin kararını protesto etmek amacıyla bugün saat 17.00’de Fatih’te eylem yapma kararı aldı.

 

İstanbul Valiliğinin kentte kayıtlı olmayan Suriyeli mültecilerin geri gönderilmesi kararı, ÖZGÜRDER, Mülteci Hakları Derneği, MAZLUMDER ve Hukukçular Derneği tarafından protesto edildi.

 

Açıklama yapmak isteyenlere saldıranlar polis tarafından Saraçhane Parkı’nın dışına götürüldü. Açıklamanın ardından saldırgan grubun eylemcilere yeniden saldırı girişiminde bulunması üzerine polisler biber gazı kullandı ve 2 kişi gözaltına alındı.

 

Eylemde söz alan ÖZGÜR DER Başkanı Rıdvan Kaya mültecilere yapılan ayrımcılığa dikkat çekerek, “‘Burada bulunamazlar, bu havayı soluyamazlar’ diyenler ırkçıdır” ifadelerini kullandı. İstanbul’da bulunan göçmenlerin geri gönderileceği açıklamasını protesto eden katılımcılar, “Savaşlardan katliamlardan, tecavüzlerden kaçarak sığınmış mazlum halkın yanında olmak için buradayız” mesajı verdi.”

 

ÖZGÜRDER, Mülteci Hakları Derneği, MAZLUMDER ve Hukukçular Derneği adlı sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen mitingin Suriyeliler tarafından düzenlendiği algısıyla ilgili dönemde kaynağı belirli olmayan, üzerinde herhangi bir düzenleyici kuruluş bilgisini taşımayan, başka bir görselden esinlenerek oluşturulduğu anlaşılan asılsız afiş görseli sosyal medyada dolaşıma sokulmuştu.

suriyeliler gitmiyoruz mitingi afiş

 

27 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleşeceği öne sürülen Suriyeli mitingine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan asılsız afişin, 2019 yılında dolaşıma sokulan afişin üzerinde tarih gibi kozmetik değişiklik gerçekleştirilen versiyonu olduğu anlaşılıyor.

 

suriyelilerden elinizi çekin

 

Bahse konu görselin (Üzerinde “Suriyelilerden Elinizi Çekin! Gitmiyoruz! Dükkanları açmıyoruz! Büyük Suriyeli Mitingi. Bütün Suriyeliler Bir Ordu Katılmayan Kaçaktır!!!” yazılı) diğer bir versiyonu da paylaşılmıştı.

 

suriyeli gitmiyoruz mitingi

 

ÖZGÜR-DER, 2019 yılında paylaşılan miting görselini “provokasyon” olarak tanımlamış ve mitingleri ya da Suriyeli sığınmacılarla bir ilgisinin bulunmadığını belirtmişti.

 

“Provokasyon peşindeki ırkçı faşist çeteler tarafından hazırlanıp paylaşılan ekteki afişlerin Suriye halkıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Şam kasabı Esed’in bayrağını kullanan bu şebihhalar toplumsal barışı ve kardeşliği hedef almaktadır! #KardesimeDokunma #Suriyeliyim”

 

özgürder suriyeli mitingi

 

27 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenen mitingde “Türkler Defolsun” yazılı pankart açıldığı da iddia edilmişti. Ancak, pankartın orijinalinde söz konusu ifade göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen Hollandalı politikacı Geert Wilders’e atfen kullanılmıştı. Pankartı elinde tutan şahıs, yaptığı sosyal medya paylaşımlarında hedef gösterildiğini belirtmiş ve pankart görselinin tamamını paylaşmıştı. (Farklı ülkelerdeki siyasetçileri eleştirmek için kullanılan bahse konu pankart görselin arka planına Teyit.org konuyla ilgili analizinde değinmişti).

 

suriyeliler türkler defolsun

 

1 Yorum

  1. Valla ister doğru olsun ister yalan. Önünde sonunda gidecekler. Yani kendi iyilikleri için…

Yorumunuzu yazınız...