Sevilay Yılman, Habertürk Gazetesi’nde “Doğru mu bu iddialar Sayın Ebru Gündeş?” başlıklı 2 Aralık 2017 tarihli yazısında Reza Zarrab’ın Disneyland ziyareti bahanesiyle ABD’ye seyahati üzerinden eşi Ebru Gündeş’e sorular yöneltirken Disneyland hakkında hatalı bilgi paylaşmış:

"Ailenin kızlarına Disneyland’de bir macera yaşatmak arzularını anlayabiliyorum, zira bir anne baba için çocuğunu mutlu etmekten daha keyif veren bir şey olamaz... Benim anlamadığım, niye Miami’deki Disneyland? Disneyland’in anası, babası, aslı zaten Fransa’da. Bildiğim kadarıyla ABD’dekinden hem daha büyük, hem de daha eğlenceli. Çocuk illa Disneyland diyorsa niye Fransa’ya gidilmez de onca riske rağmen ABD’ye gidilir ki?"

Disneyland’ın atası ya da aslı Fransa’da değildir. İlk Disney tema parkı 1955 yılında ABD’nin Los Angeles şehrinde açılmıştır.  Disneyland Park, ya da diğer adıyla Euro Disney ise 1992 yılında açılmıştır. Ayrıca, ABD’deki Disney tema parkları, Fransa’dakinden daha küçük değildir. Örneğin, Florida’daki Walt Disney World Resort, yaklaşık 110 km²‘lik alanıyla yaklaşık 19 km²’lik alanlı Fransa’daki Euro Disney’den büyüktür.

 

* OdaTV’nin “Sevilay Yılman nerede hata yaptı” başlıklı haber metninden faydalanılmıştır.

Yorumunuzu yazınız...