Videonun Laboratuvar Ortamında İnsan Eliyle Üretilmiş, Bağımsız Çalışabilen Parçalardan Oluşan Canlı Bir Yapay Organizmayı Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cornelis Vlasman adlı biyologun kurduğu laboratuvarda çeşitli bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen projede, kendi kök hücreleri ve 3 boyutlu yazıcı kullanılarak canlı bir yapay organizma yaratıldığı sanılarak paylaşılan videoyu ele alacağız…

 

cornelis vlasman

moduler vucut oscar

yapay organizma oscar

yapay organizma insan

 

 

“İlk canlı insan vücut prototipi Oscar” başlığıyla sunulan video ve açıklaması şu şekilde:

“İlk canlı insan vücut prototipi (Türkçe altyazılı).Oscar ilk modüler insan prototipi, görenleri hayrete düşürüyor. Oscar, Cornelis Vlasman öncülüğünde geliştirilmiş ilk insan modüler prototipi. Prototipin beyni, kalbi, ayakları ve nefes alması için ciğeri bulunuyor. Modüler Vücut Vlasmanın hücrelerinden oluşturulmuş ve yaşaması için kana ihtiyacı var.”

 

 

Söz konusu video içeriği gerçek sanılarak sosyal medya platformlarında da paylaşılmıştı.

 

Mustafa Kurnaz (@Heyula_Frekans):

“Bilim insanları yapay bir organizma geliştirmişler ve bu organizmanın beyin kısmı bir makina diğer kısımları laboratuvar üretimi bir et parçası. Yapay et konusundan yapay insanlara doğru veriliyoruz. Bazılarının komplo teorisi demesi maalesef gerçekleri değiştirmiyor.”

 

bilim insanlari yapay organizma gelistirmis

 

Gerçek olduğu düşünülen, gerçek olabileceğinden şüphelenenleri ürküten yapay organizma Oscar, aslında gerçek olmayan bir bilim kurgu hikâyesi…

“Modern Frankenstein” olarak nitelenen bilim kurgu hikâyesinin tamamının aktarıldığı www.themodularbody.com adresindeki internet sitesindeki ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarında açıklamada projenin insan hücrelerinden yapılmış canlı bir organizma yaratılmasıyla ilgili çevrimiçi bir bilim kurgu hikayesi olduğu (“The Modular Body, an online SciFi story about a near future where the body is not a closed circuit, but a modular lifeform — by Floris Kaayk” gibi notlarla) belirtilmişti.

 

moduler insan proje

 

modular body

 

Haliyle, videonun kök hücre ve üç boyutlu baskı için geliştirilen tekniklerle vücut parçası yapımı (biyobaskı) yoluyla laboratuvarda üretilen ilk modüler insan vücudu prototipi olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor…

Paylaşılan video, Hollandalı dijital sanatçı Floris Kaayk’ın “Modüler Vücut” (“Modular Body”) adlı bilim kurgu hikayesinin bir bölümüne ait…

 

 

Floris Kaayk, Oscar adlı projesine dair Clot Magazine adlı yayına verdiği demeçte projenin kurgu olduğunu aktarmıştı:

“… eğer modüler vücut gerçek olsaydı ve laboratuvarda biyoprint ile işleyen organları üretebiliyor olsaydık ve hikayede kurguladığım gibi Oscar gibi bir yaratık oluşturabilseydik, zamanla evrilebilse, beyni oluşsa, otonom bir yapı olsa bazı tehlikeler de arz edebilirdi. Proje bu gelişmede ilk adıma odaklanıyor bir prototip gösteriyor, belki 100 yıl sonra tam kapsamlı insan vücudu oluşturulabilse, sosyal soruları da beraberinde getirebilirdi. Modüler insan geleneksel yapıdaki insanla aynı haklara sahip olur muydu? İnsanlığı ayırırdı ve yeni bir tür oluştururdu. Bu da problemli bir durum teşkil ederdi”

 

 

Benzer şekilde Vice’a verdiği röportajda da Floris Kaayk, yapay organizma projesinin çevrim içi bilim kurgu hikâyesi olduğunu ifade etmişti.

Cornelis Vlasman adlı (projeye dair 58 videonun yer aldığı ve içeriği “Film ve Animasyon” kategorisinde listelenen) Youtube kanalında “modüler vücut” projesinin hikâyesinin nasıl kurgulandığı yapım ekibi tarafından detaylandırılmıştı.

 

 

Ayrıca, Oscar adı verilen kurgu modüler vücut prototipine ait görselin bilgisayar ortamında nasıl oluşturulduğu da aktarılmıştı.

 

 

Bigumigu’da “OSCAR: İnsan Eliyle Yaratılmış Bir Canlının Hikayesi” başlıklı incelemede kurgu hikâye şöyle aktarılmıştı:

Hollandalı yönetmen Floris Kaayk The Modular Body ile laboratuvar ortamında yaratılmış bir canlının Frankensteinvari hikayesini anlatıyor.

 

OSCAR insan eliyle üretilmiş, bağımsız çalışabilen parçalardan oluşan canlı bir organizma ve kendisi Hollandalı yönetmen Floris Kaayk’ın yeni hikayesi The Modular Body’nin 2 ana karakterinden biri. Hikayemizin diğer ana karakteri Cornelis Vlasman her ne kadar ismi kulağa Bond kötüsü gibi gelse de aslında kendisini insanoğlunun gelişimine adamış bir biyolog.

 

Birbiriyle genel çerçevede bağlantılı olan 56 videodan oluşan hikayemizde Cornelis Vlasman’ı Project Oscar’ın açılışını yaparken görüyoruz. Project Oscar, dört tane alanında öncü bilim insanı tarafından kendi imkanlarıyla ve destekçiler yardımıyla kurulan bir laboratuvar. Ekibin tek amacı Vlasman’ın derisinden elde edilen kök hücreler ile 3B basılarak üretilmiş organ modüllerden oluşan Oscar’a hayat vermek. Az önceki cümleyi okuduğunuzda size hiç kurguymuş gibi gelmemesini nedeni Floris Kaayk’ın hikayeyi büyülü bir doğallıkla işlemesinde yatıyor. Yakın bir gelecekte hepimizin görmek isteyeceği bu hikayeyi adeta şu an pencereyi açtığınızda gördüğünüz dünyada yaşanıyormuş gibi takip edebiliyorsunuz.

 

Medya, laboratuvar testleri, Vlasman’ın geçmişi, tasarım süreci, üretim süreci, modüler sitemin açıklanması ve laboratuvar özellikleri olmak üzere 7 alt başlık altında kategorize edilmiş videolar hangi ucundan başlarsanız başlayın sizi OSCAR’ın hikayesini bir haber bültenindeymişcesine takip etmenize olanak veriyor. Yapımcı ekip tarafından modern bir Frankenstein hikayesi olarak tanımlanan hikayede günümüz biyo-mühendislerine de; “Kök hücreler şu güne kadar şimdiki organlarımızın yerini alacak yeni organlar üretmek için kullanıldı ama biz bu fırsatı insanoğlunu olduğu gibi sürdürmektense onu yeniden tanımlamak için kullanacağız.” denilerek profesyonel anlamda çok samimi bir taş atılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...