Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü Görevinden Alınan Melih Bulu’nun Cengiz Holding’e CEO Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

2 Ocak 2021 tarihinde atandığı Boğaziçi Üniversitesi rektörlük görevinden 15 Temmuz 2021 günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan Prof. Dr. Melih Bulu’nun, Cengiz Holding’de CEO olarak çalışmaya başladığı iddiası 16 Temmuz 2021 günü sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

“Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğünden KHK ile alınan Melih Bulu, Cengiz Holding’e CEO oldu.”

 

melih bulu cengiz holding ceo

 

” Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulu, Cengiz Holding’e CEO oldu.”

 

melih bulu cengiz holding ceo

 

Yapılan taramada Melih Bulu’nun Cengiz Holding’e CEO olduğu iddiasının herhangi bir basın açıklamasına ya da haber aktarımına dayanmadığı görülebiliyor.

Bu iddianın Gönenç Gürkaynak’ın ( @GurkaynakGonenc ) “şaka” temalı paylaşımının “gerçek” sanılmasına dayandığı anlaşılıyor.

 

“Melih Bulu, Cengiz Holding’e CEO olmuş. Okuduğunuzda buna inanmak için yeterince sebebiniz olduğundan, yeterince komik bir şaka olamıyor. Hazin şaka.”

 

gönenç gürkaynak melih bulu

 

Gönenç Gürkaynak’ın bahse konu paylaşımını gerçek sanan ConflictTR ve Bbonews adlı profillerin aktarımının ardından  bu iddia yaygınlık kazanmış (“Şaka”nın “haber”e dönüşüm süreci “kulaktan kulağa oyunu”nu andırıyor).

 

cengiz holding melih bulu

 

Cengiz Holding de, Melih Bulu’nun kurum bünyesinde CEO olarak görevlendirildiğine ilişkin iddiayı Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamayla tekzip etmiş.

Cengiz Holding’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmış:

“Dün bazı sosyal medya hesaplarından yayılan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cengiz Holding CEO’su olduğuna ilişkin post ve haberler doğru değildir. Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cengiz Holding veya iştirakleriyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bilgilerinize sunarız”

 

* Kapak görseli: Yurt Gazetesi

Yorumunuzu yazınız...