Ketar Araştırma Şirketi Tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Protestolara Katılanların Rektörün Kim Olduğunu Bilmediklerine İlişkin Bir Araştırma Yapıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz Ketar Araştırma Merkezi tarafından yapıldığı sanılarak sosyal medyada ve gazete köşelerinde paylaşılan bir “uydurma” araştırma.

Gerçek sanılan iddiaya göre Ketar Araştırma Şirketi adlı bir firma Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan kayyum atamasına yönelik protesto eylemlerine katılanlara Boğaziçi Üniversitesi Rektörünün kimliği hakkında yönelttiği soruya sadece % 11’lik kitle doğru yanıt verebilmiş.

Bu iddiayı aktaran sosyal medya paylaşımlarından bazı örnekler şu şekilde:

 

“KETAR Araştırma Şirketinin gösterilere katılanlara sorduğu “Boğaziçi Üniversitesi Rektörü kimdir” sorusuna katılımcıların %11’i Melih Bulu %17’si Melih Gökçek %72’si Bilmiyorum Cevabını vermiş.”

 

ketar araştırma boğaziçi anket

 

ketar araştırma şirketi boğaziçi anket

 

Sanılanın aksine, bahse konu araştırma şirketi ve anket sonuçları Prof. Dr. Ketum Revnak adlı muhayyel karakter üzerine inşa edilen, Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock’un resmini kullanan, trolleme odaklı paylaşımlarıyla dikkat çeken “hocaket” uzantılı Twitter profili tarafından uydurulmuştu.

 

ketar araştırma şirketi

 

ketum revnak

 

Teyit.org da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara katılanların rektörün kim olduğunu bilmediklerine ilişkin bir araştırma yapıldığı iddiasının doğru olmadığı, KETAR diye bir araştırma şirketinin, böyle bir araştırmanın ve Prof Dr Ketum Revnak diye birinin bulunmadığını aktarmıştı.

Ketum Revnak mahlaslı profilin KETAR Araştırma Merkezi temalı birçok paylaşımı mevcut.

Bazı örnekler şu şekilde sunulabilir:

“KETAR Araştırma Şirketi’nin Z kuşağına mensup gençlere sorduğu “Kemal Kılıçdaroğlu hakkında ne düşünüyorsunuz” sorusuna %98’i “O KİM” diye cevap vermiş.”

“KETAR Araştırma şirketinin anketinde CHP’li seçmen “Olası bir savaş hâlinde ülkenin başında lider kim olmalı” sorusuna %92 Erdoğan cevabını vermiş.”

“KETAR Araştırma Şirketi’nin sol eğilimli seçmenlere “CHP’de siyaset yapmayı düşünür müsünüz” sorusuna deneklerin %86’sı ” tecavüz etmezlerse neden olmasın” diye cevap vermiş.”

KETAR Araştırma şirketinin CHP seçmenleri arasında yaptığı ankette “hayran olduğunuz lider var mı” sorusuna %73’ü “var ama söylemem” demiş.”

 

ketum revnak ketar araştırma

 

Ketum Revnak’ın uydurduğu bu anket sonuçlarının da bazı sosyal medya kullanıcılarınca ciddiye alındığı görülüyor.

 

ketar araştırma şirketi

 

ülkenin başında kim olmalı

 

Uydurma Ketar Araştırma Şirketini ve Uydurma Araştırmasını Gerçek Sanan Yazarlar

Diriliş Postası Gazetesi Genel Müdürü Orhan Pekçetin “Tüm üniversite rektörlerine umumi çağrı!” başlıklı  11 Şubat 2021 tarihli yazısında bu uydurma şirketin uydurma anketini alıntılamış, hatanın fark edilmesinin ardından ise yazısından ilgili bölümü silmişti.

 

ketar araştırma merkezi

 

* Kapak Görseli: Boğaziçi Üniversitesi

Yorumunuzu yazınız...