Şehit Polis Memuru Vedat Kaya’nın PKK Tarafından Kaçırıldıktan Sonra PKK’nın Elindeyken KHK ile İhraç Edildiği İddiası Doğru Değil

Bakan Oluru İle Açığa Alınan Vedat Kaya Adlı Polis Memurunun İhraç Edildiği Sanılarak Şehit Kaya İle İlişkilendirildiği Anlaşılıyor

Yanlış İddia

 

PKK tarafından kaçırılan 13 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kurtarılması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde yürüttüğü operasyon esnasında yaşamını yitiren şehit polis memuru Vedat Kaya’nın PKK’nın elindeyken mesleğinden KHK ile ihraç edildiği iddia edilmişti.

Bu iddianın sosyal medyada yaygınlaşmasına yol açan Karşı Gazete’nin ilgili paylaşımı şu şekildeydi:

Bugün şehit olan 13 kişiden biri olan Polis memuru Vedat Kaya;

• 2015 yılında kaçırıldı

• 2016 yılındaki darbeden sonra 2017 yılında açığa alındı

• 2018 yılında çıkarılan KHK ile ihraç edildi

• 14 Şubat 2021 tarihinde şehit oldu

“Çocukları esir iken çalmadık kapı bırakmayan anne ve baba ile KHK’lı Şehit Polis Memuru Vedat Kaya”

 

vedat kaya ihraç khk

 

vedat kaya ihraç

 

Bu iddiayı aktaran örnek bir diğer paylaşım:

 

“Katledilen 13 rehineden biri de polis memuru Vedat Kaya.

Vedat Kaya rehineyken “FETÖ” gerekçesiyle ihraç edilecekler listesinde yer almış ve terörist ilan edilmiş.

(Akşam gazetesi bu listeyi hâlâ sitesinde tutuyor, TC kimlik numaralarıyla/Vedat Kaya 7405. sıradaki)”

 

vedat kaya ihraç iddiası

 

Ancak, şehit polis memuru Vedat Kaya, KHK ile ihraç edilmemişti.  Bakan oluru ile görevinden uzaklaştırılan aynı isimli bir polis memurunun ihraç edildiği sanılarak bu durum şahsıyla ilişkilendirilmişti.

Emniyet Genel Müdürlüğü, şehit edilen polis memuru Vedat Kaya’nın, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiği iddiasının doğru olmadığını duyurmuştu.

Söz konusu açıklama şu şekilde:

Bazı sosyal medya platformlarında yer alan, “şehit edilen polis memuru Vedat Kaya’nın, PKK tarafından kaçırıldıktan sonra KHK ile ihraç edildiği” yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

 

KHK’lar kapsamında yapılan kamu görevinden çıkarma işlemleri, ilgililerin isimleri ile birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. Şehidimiz hakkında bu kapsamda herhangi bir işlem tesis edilmediği de ilgili KHK listelerine bakıldığında görülecektir.

 

Şehit polis memuru Vedat Kaya’nın memuriyet hakları, PKK terör örgütü tarafından kaçırıldığı günden bu yana kesintisiz olarak devam etmiştir.

 

Menfur olayın ardından şehitlik işlemleri de başlatılmıştır.

Şehitler üzerinde yapılmaya çalışılan bu tür provokasyon girişimleri, hem şehidimizin ailesi ve yakınlarını hem de Emniyet teşkilatını derinden üzmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

egm vedat kaya açıklaması

 

EGM’nin açıklamasında Vedat Kaya’nın ihraç edilmediği vurgulansa da açığa alınıp alınmadığı net şekilde beyan edilmemiş. Ancak, memuriyet haklarının “kesintisiz” şekilde devam ettiğinin belirtilmesi, açığa alma işlemi nedeniyle maaşlarda yapılan 1/3’lük kesintinin uygulanmadığını, bu nedenle şehit polis memurunun açığa da alınmamış olabileceğini işaret etmektedir.

FETÖ soruşturması kapsamında 26 Nisan 2017 tarihinde görevinden uzaklaştırılan 9103 polisten biri olan Vedat Kaya isimli polis memurunun şehit Kaya olduğu sanılmıştı.

 

açığa alma listesi

 

667 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname”nin 2’nci maddesinde zikredilen ve milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile iltisakı veya irtibatı olduğu gerekçesiyle açığa alınan polis memurları listesinde “7405 342676 58222272224 VEDAT KAYA Polis Memuru İSTANBUL” şeklinde ismine yer verilmiş.

İhraç KHK’ları incelendiğinde ise polis memuru Vedat Kaya’nın “Garson” ya da “SD kart” olarak adlandırılan dijital delil iddiası üzerinden açığa alınan polis memurları listesinde 7405. sırada yer aldığı, ihraç KHK’larında isminin geçmediği anlaşılıyor. Bu durum da Vedat Kaya’nın ihraç edilmediğini ancak açıkta tutulduğunu işaret ediyor.

PKK tarafından kaçırılan Vedat Kaya’nın “Garson” olarak adlandırılan şahıs tarafından sunulan dijital listeye dayanarak açığa alındığı hususu daha önce farklı defalarca dile getirilmişti.

Örneğin, Zihni Çakır AvazTürk’teki 20 Ocak 2018 tarihli “FETÖ’nün ŞAHİN’le kurduğu “mülakat” tuzağı, “GARSON”la servis ettiği 26 Nisan kumpası ve KHK ihraçları!” başlıklı yazısında bu duruma şöyle değinmişti:

“Yine PKK terörüne karşı mücadelede canını ortaya koymuş hendek terörüyle mücadelede ölümün eşiğinden dönmüş onlarca isim o 9103 kişi içinde. 2015 Temmuz’unda PKK tarafından kaçırılan ve hala örgütün elinde olan Vedat Kaya da o 9103 kişiden biri.”

 

Yanlış bilgi paylaşıldığında izlenmesi gerekli yol, ilgili paylaşımı silmek ve doğru bilgiyi aktarmak olmalı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaptığı gibi.

 

ömer faruk gergerlioğlu vedat kaya

 

Yorumunuzu yazınız...