Honda Danışmanlık ve Araştırma’nın “En Sevilen Yazarlar Araştırması” Olduğu Sanılan Veriler Aslında Parodi Bir Profilin Trollemesi 

 

Honda Danışmanlık ve Araştırma adlı firmanın “illere göre en sevilen yazarlar” adlı araştırması sonuçlarına ait olduğu iddiasıyla bazı veri görselleştirmelerinin 18 Ekim 2020 günü sosyal medyada paylaşılmasının ardından kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından ciddiye alınarak paylaşıldığına şahit olduk (İşbu yazı itibarıyla ilgili paylaşımın aldığı 1900 alıntı RT’nin önemli bir bölümünün anketi gerçek sanarak yorumladığı görülebiliyor). Ancak sanılanın aksine, Honda Araştırma’nın “en sevilen yazarlar” araştırması aslında parodi bir profilin trollemesiydi.

 

sevilen yazarlar araştırması
Parodi profilin trollemesini gerçek sanan bazı paylaşımlar

 

Kullanılan üslup ve içeriğin yanı sıra en sevilen yazarlar listesinde Allah (cc), Stephan Hawking gibi yanıtlara yer verilmesi, “kitap okumuyorum” yanıtının zirvede yer aldığı tek ilin Adana olması gibi birçok yönüyle bu paylaşımın trolleme olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor.  Ancak, talebe binaen ve arşiv maksadıyla bulguları sıralayalım:

Honda Araştırma’nın “en sevilen yazarlar” adlı çalışmasının sonuçlarını yansıttığı iddiasını içeren paylaşımlar şu şekilde:

“”İllere Göre En Sevilen Yazarlar” araştırmasının sonuçları Türkiye’de hiçbir araştırmanın göstermediği kadar Türkiye’nin sosyolojik fay hatlarını gösterdiğini görüyoruz. Muhafazakar ve seküler illerin belirli yazarlar etrafında kümelendiğini görmek bizleri şaşırtmamalı.”

 

illere göre en sevilen yazarlar
Honda Araştırma’nın “İllere Göre En Sevilen Yazarlar” araştırmasının sonuçları olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

en sevilen yazarlar

 

“Honda Araştırma’nın Türkiye’de en sevilen yazarlar araştırmasının gösterdiği ilginç bulgular var. Sağ ve sol ayrımı, en sevilen yazarlarda da kendisini göstermekte. Seçmenler ya Necip Fazıl gibi muhafazakar kalemleri, ya da Nazım Hikmet gibi devrimci yazarları tercih ediyor.”

 

“Aynı zamanda Muzaffer İzgü, Oğuz Atay, S. Hawking gibi isimler her kesim tarafından seviliyor. Allah cevabını veren insanların çokluğu ise dinin toplumsal hayata nüfuzuna kanıt olarak gösterilebilir. Atatürk ise Nutuk ve Geometri gibi eserleriyle en sevilen yazarlar arasında.”

 

en sevdiğiniz yazar
Honda Araştırma’nın en sevilen yazar araştırma sonuçları olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

en sevdiğiniz yazarlar

 

Aynı profil daha önce de Honda Araştırma’ya ait olduğu iddiasıyla “18-30 yaş arası gençlerin illere göre flört tutum haritası”nı paylaşmıştı:

“18-30 yaş arası gençlerin illere göre flört tutumu haritası ülkemizin sosyolojik yapısı hakkında önemli bulgular sunuyor. Temel ayrımın büyükşehir ve taşra üzerinden yaşandığını görüyoruz. B.şehirlerde yaşayan gençler flörte daha açıkken daha küçük şehirlerde flörte mesafe var.”

 

illere göre flört tutumu
Honda Araştırma’nın illere göre flört tutumu araştırma sonuçları olduğu iddiasını içeren paylaşım

 

Honda Araştırma ve Danışmanlık’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan verilerin kaynağı Nezih Onyekuru adlı “NezihOnyekuru” uzantılı Twitter profili.

Anılan profilin özet tanıtım bölümünde “Siyaset Bilimi Prof. Adayı @coachuniversity . Yayın Kurulu @aneliz1984 . “Dört Boş” @Medyacıtv. Everton, Galatasaray, Monaco. Nijeryalı. Sol açık | HondaAraştırma” ifadelerine yer veriyor.

Profil fotoğrafı, üslup, paylaşımların içeriği gibi özellikler göz önünde bulundurulduğunda anılan hesabın, Koç Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını sürdüren, daktilo1984‘e katkı sunan Nezih Onur Kuru’yu taklit ettiği anlaşılabiliyor.

Nezih Onur Kuru’nun profilinde de “Siyaset Bilimi Dr. Adayı @kocuniversity . “Dördüncü Yol” @Medyascopetv . Kurucu Üye @daktilo1984 . Kabataş, GSÜ, ODTÜ. Modernist” açıklaması yer alıyor.

 

nezih onur kuru
Nezih Onur Kuru ve kendisini taklit eden Nezih Onyekuru adlı parodi profil

 

Haliyle, Honda Araştırma ve Danışmanlık adlı bir firmanın varlığına da rastlanamıyor. Honda Araştırma’nın logosu da Konda Araştırma‘nın logosu kullanılarak hazırlanmış.

 

konda araştırma logo

 

Yorumunuzu yazınız...