Yaşar Okuyan, şahsına atfedilen Muharrem İnce’nin eşi ile Mehmet Cengiz’in eşinin kız kardeş oldukları iddiasına dair Twitter’da yaptığı açıklamada “Bu haber tamamen yalandır. Benim adıma uydurulmuştur. Duyurulur…” ifadelerini kullandı.

 

Memleket Partisi Genel Başkanı ve 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin AK Parti’ye yakınlığı ile tanınan Cengiz Holding’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in bacanak olduğu, yani Muharrem İnce ile Mehmet Cengiz’in eşlerinin kardeş olduğu iddiası sosyal medya platformlarında giderek yayılıyor.

Bu iddiayı aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Sibel Şengül:

“Mehmet Cengiz’in eşi ile Muharrem İnce’nin eşi kardeşlermiş. Doğru mu?”

Dayının Fadayisi (@SaydasOtuken):

“Muharrem ile Cengiz bacanakmış ikiside Rizeli”

İnce’nin eşi Ülkü İnce beşli çeteden Cengiz inşaatın sahibi Mehmet Cengiz’in eşinin kız kardeşi. Bu nedenle şaşırmamak gerek. İnce’nin değirmeninin suyunun nereden geldiği belli.”

 

muharrem-ince-mehmet-cengiz-bacanak-iddiasi

 

Bahse konu iddianın eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın ismi ve fotoğrafı kullanılarak paylaşıldığı aktarıldığı görülüyor.

Muharrem İnce’nin iş insanı Mehmet Cengiz tarafından finanse edildiğini 2020 yılında ileri süren Yaşar Okuyan, şahsına atfedilen bu iddiayı tekzip etmişti.

Geçmişte Anavatan Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Demokratik Türkiye Partisi, Hürriyet ve Değişim Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Vatan Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi bünyesinde siyaset yapan Yaşar Okuyan Twitter hesabı üzerinden bu iddiayı ve kendi resmini içeren görseli alıntılayarak “Bu haber tamamen yalandır. Benim adıma uydurulmuştur. Duyurulur…” açıklamasını yaptı.

 

yasar-okuyan-muharrem-ince-mehmet-cengiz

 

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan (CHP üyesi olduğu dönemde) Muharrem İnce’ye “Kampanya çalışmalarında Mehmet Cengiz’den yardım aldın mı?” sorusunu yöneltmiş ve Muharrem İnce’nin arkasında AK Partili bir ismin olduğunu, bu ismin de iş insanı Mehmet Cengiz olduğunu öne sürmüştü.

 

 

Muharrem İnce, arkasında “AK Parti’li bir finansörün olduğunu” ileri süren Yaşar Okuyan’a dava açacağını sosyal medya hesabı üzerinden şu sözlerle duyurmuştu:

Elbise değiştirir gibi parti değiştiren siyasi mevta Yaşar Okuyan’ın hakkımda söylediği yalan ve iftiralarla ilgili dava açacağım. Her partide yaşama özelliği bulunan bu Yaşar’a yalan ve iftiralarını mahkemede ispat etme hakkı veriyorum.

 

 

Mehmet Cengiz, Muharrem İnce ile tek temasının bir taziye ziyareti olduğunu belirterek İnce’nin finansörü olduğu iddiasını yalanlamıştı.

Mehmet Cengiz, Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada Muharrem İnce ile tek münasebetinin iş seyahati için bulunduğu Yalova’da babasının vefatı nedeniyle taziye ziyareti yapması olduğunu şu sözlerle belirtmişti:

“Yıllar önce bir iş seyahati için Yalova’ya gitmiştim. Yanımda Nihat Özdemir de vardı. Nihat Bey, ‘Muharrem İnce babasını kaybetti, hadi ona bir taziyede bulunalım’ dedi. Ve beraberce gittik. Benim Muharrem İnce ile tek temasım budur. Bunun dışında Muharrem İnce’yle hiçbir münasebetim olmamıştır. Ben iş yapıyorum. Doğu’ya yatırım yapıyorum. Siyaseti dizayn etmek benim haddim değildir. Ben asla böyle işlerle uğraşmam.”

 

Muharrem İnce‘nin eşi Ülkü İnce ile Mehmet Cengiz’in eşi Fatma Cengiz’in kardeş olduğuna dair bir bilgi mevcut değil. Balıkesirli Ülkü İnce ile Rizeli olduğu bilinen Fatma Cengiz’in kardeş olduğuna dair bir bulguya erişilemiyor. Mehmet Cengiz, Muharrem İnce ile tek irtibatının İnce’nin babasının vefatının ardından Yalova’da yaptığı taziye ziyareti olduğunu belirtmişti. 

1961 yılında Rize’nin Kalkandere ilçesinde doğan Mehmet Cengiz’in 30 yıllık eşi ve 6 çocuğunun annesi Fatma Cengiz, 2019 yılında boşanma davası açmıştı. İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi’ne, avukatları Kezban Hatemi ve Nezihe Hıdıroğlu aracılığı ile dilekçe veren Fatma Cengiz, eşi Mehmet Cengiz’in Y.Y. adlı kadınla evlilik dışı ilişkisinden olan çocuğu nüfusuna geçirdiğini ileri sürmüştü (Davanın akıbetine dair bunun dışında basına yansıyan ilave bir bilgiye rastlanamadı).

Anne tarafından Rize Çayelili, baba tarafından Selânikli olan 4 Mayıs 1964 tarihinde Yalova’nın Elmalık köyünde Şerif ve Zekiye çiftinin çocuğu olarak dünyaya gelen Muharrem İnce‘nin 1983 yılından beri evli olduğu Ülkü İnce, Balıkesirli.

Muharrem İnce gibi öğretmen olan Ülkü İnce’nin kızlık soyadı Yaman.

Ülkü İnce’nin annesi Nesrin Yaman’ın 81 yaşındayken 2017 yılında vefat ettiği Balıkesir’de defnedildiği basına yansımıştı.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...