Donald Trump’ın 2020 Başkanlık Seçimini Kazandığını Ya Da Kazanacağını İddia Eden İsimler

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 59. başkanlık seçimleri, ABD tarihinin en çekişmeli seçim süreçlerinden biri oldu. 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı hâlihazırda görevde olan 45. ABD Başkanı Donald Trump ile Demokrat Parti Adayı Joe Biden arasında tarihî bir çekişme yaşandı.

3 Kasım 2020 Salı günü gerçekleşen seçimi kazanan isim aynı aynı gün içerisinde netleşmedi. Çeşitli eyaletlerde oy sayımı devam etti. Posta yolu ile gönderilen oylarda Joe Biden’ın ağırlığı nedeniyle “salıncak eyalet” (“swing state”) olarak nitelenen eyaletler başta olmak üzere birçok bölgede çoğunluk oyu alan isimde değişiklik gözlemlendi. Oy sayımının sürdüğü kritik eyaletlerdeki son durum Joe Biden’ın seçimi kazandığını işaret etmekteydi. Ancak, Birçok eyalette oy sayım işlemi sürerken Başkan Trump seçim gecesi zaferini ilân etti. İlerleyen günlerde rakibi Biden’ı seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçladı.

Zaman aktı ve başkanlık yarışını kazanmaya daha yakın olduğu anlaşılan Joe Biden Beyaz Saray yarışını kazandı ve 20 Ocak 2021 günü ABD Başkanı olarak yeminini etti.

2020 ABD Başkanlık seçimleri süreci başlamadan önce -kamuoyu yoklamalarının tespitinin aksine- Donald Trump’ı favori aday olarak gören isimlere ülkemiz yazılı, basılı, sosyal medyasında da rastladık. ABD Başkanlık seçimlerine ilişkin ilk sonuçların Donald Trump’ı önde göstermesiyle (sahte) haklılık gururunu paylaşan kişileri de gördük.

Seçimleri Donald Trump’ın kazanacağını (ya da kazandığını) ve Joe Biden’ın kaybedeceğini (ya da kaybettiğini) öne sürerek ters köşe olan isimlere dair bir derleme hazırladık…

Trump’ı favori gören isimlerden başlayalım.

 

Özlem Gürses: “ben bunu aylar önce yazdım… hala da aynı fikirdeyim. ABD’de Trump kazanacak. ( kazağına iddiasına bile girdik bir gazeteci arkadaşımla… gerçi ben kazak giymem ama… )

 

trump kazandı

 

Özlem Gürses: “aylar önce yazmıştım. Trump kazanacak…

 

donald trump kazanacak

 

İbrahim Karagül: “Türkiye’de muhalif partiler umutlarını Biden’a bağladı. O gelecek, ABD’den destek alıp Erdoğan’ı devirecekler! Ellerindeki tek siyasi proje bu. Anketler Biden diyor. Bence Trump kazanır. ABD’de iç hesaplaşma çok sertleşir. Bizdekilerse yıkılır! Fena açığa düşerler.

 

donald trump kazanır

 

Serkan İnci: “Favori görmek diye bir şey yok. Kesin diyorum; Trump kazanacak. Türkiye’deki siyasetçiler ona göre dış politikayı şimdiden planlamalılar.

 

donald trump kazanır

 

Hüseyin Hakkı Kahveci: “3 Kasım’daki ABD Başkanlık Seçimleri’ne az bir süre kala bir rapor yayınlayan finans devi JPMorgan, Başkan Trump ve rakibi Joe Biden arasındaki makasın kapandığını, Trump’ın seçilme ihtimalinin yükselmeye devam edeceğini söyledi Dediğim gibi Trump kazanacak. Ve süpürme devam eder.

 

trump kazanır

 

Bir de, “Trump kazanır”, “Trump kazacanak”, “Trump kazandı” yorumu yapıp sonradan akıbet belirginleşince paylaşımlarını silenler de var…

Levent Gültekin: “Başından beri Trump’ın kazanma ihtimali daha yüksek diyenlerdendim. Çünkü son 2 yıldır narsist, ofotiter liderlerin yönettiği ülkelerdeki toplum davranışına etki eden faktörleri, o toplumların psikolojisi üzerine çalışıp okuyorum, sonucun böyle olacağı çok belliydi.

 

donald trump kazandı

 

Oy sayımı devam ederken paçayı sıvayanlar da olmadı değil…

 

Fatih Altaylı: “Görülen Donald Trump kazandı. ABD’nin anlı şanlı anket şirketleri ve medyası Biden’ı 10 puana yakın farklarla önde gösteriyordu. Ama sandıktan tam tersi çıktı.

 

donald trump kazandı

 

Cemil Barlas: “trump kazandı..

 

donald trump kazandı

 

Mücahit Birinci: “Amerikan müesses nizamı ile kavgalı Trump her zaman işe yarar dedik. Bu Demokratları gazlama, anketlerle işi manipüle etme vs Trump’a karşı oyundu. Sorulduğunda ifade ettik, Trump kazanır dedik. Kazandı. Amerikan halkı manipülasyonu yemedi.

 

donald trump kazandı

 

Hakkı Öcal: ““‘Siyah Devrim”… Yok artık! CNNTürk! Bahse var mısın? Bu seçimi Trump kazanacak ve siyahların çoğunluğu yine ona oy verecek.

 

trump kazanır

 

Hakkı Öcal: “Böyle biterse, Trump kazanır..

 

donald trump kazanır

 

Trump’ın kazanacağını iddia eden astrologlara denk gelmesek zaten şaşılır…

 

Can Aydoğmuş: “Bu astrolojik haritaya göre dış güçler “Sen artık çekil!” demezler ve dışardan müdahale edilen bir karmaşa yansıtılıp son anda sonuçlarda manipulasyon olmazsa bence Donald Trump başkanlık seçimini kazanır. Lakin öyle büyük bir mucadele ile karşı karşıya ki; kendi haritası çok güçlü olmasına rağmen bunu başarabileceğinden çok emin değilim…

 

donald trump kazanacak

 

Astrolog Elvan: “Trump, Jüpiter S. Ve Amerika seçimleri yapılırken bugün günlerden Merkür S. Haritası o kadar avantajlı ki… Trump seçimleri alır. Biden’ın Güneş’i üzerinden Mars geçiyor. Çok sinirlenecek. Amerikalılar geçmiş olsun.

 

donald trump kazanacak

 

Dinçer Güner: “Trump bir çok edepsizlik ve katakulli ile seçimi almaya çalışacak… merkür akreptr hele ki duragan halde iken yapilan secimden hayir gelmez, hatta belki sonuclanmaz bile… bu secim cok su kaldirir. Normal bir secim atmosferinde giderse biden alir ama oyle olmayacak

 

trump alacak

 

Trump kuponuna bahis yapan diğer bazı isimler…

 

Celal Eren Çelik: “ABD’de seçimleri Biden kazanırsa (Ki ben mahkemede de olsa Trump’un başkanlığı kazanacağını düşünüyorum hala) hiç öyle Biden’a falan bakmayın…Direkt Kamala Harris’e bakın. Zira Obama ekibi Demokratlar adına aslında onu hazırlıyor…

 

trump kazanacak

 

Koray Pehlivanoğlu: “Trump kazanacak gibi. 2020 bütün dehşetiyle kötülüklere devam ediyor. Bütün popülist liderler bu gece kutlama yapmıştır. Göktaşı umudu hala canlı neyseki.

 

donald trump kazanır

 

Said Sefa: “Trump kazandığını ilan edince basın, “Trump yanlışlıkla kazandığını iddia etti” diye haber yapıyor. Onlar da biliyor “yanlışlıkla” açıklamadığını da ne desinler garipler?!

 

trump kazandı

 

Ahmet Turgut: “Yarın için muhtemel manşet… “İyi haber, #Biden kaybetti. Kötü haber, #Trump kazandı.“”

 

biden kaybetti

 

Murat Alan: “Bağımsız ve tarafsız (!!!) CNN’i bi açtım, karşıma belgesel çıktı.. Sanırım Trump kazanacak

 

donald trump kazandı

 

Faruk Erdem: “Trump kazanacak gibi görülmekte…

 

donald trump kazanacak

 

Cemile Taşdemir: “Trump Beyaz Saray’da başkanlığını ilan etmeye hazırlanırken, Biden taraftarları kaçırıldı diye ortalığı karıştıracaklar.. Biden: “Şizofrenler, adam kazandı oturun yerinize” diyecek.. Bekliyoruz

 

donald trump kazandı

 

Gözden kaçırdığımız isimleri iletebilirsiniz…

 

Yorumunuzu yazınız...