Cemal Süreya’nın “Baktım Sana Kızgın Değilim, Kırgın Değilim, Dargın Değilim. Kısacası Artık Ben Sana Hiçbir Şey Değilim” Sözünü Dile Getirdiği İddiası Doğru Değil

Söz Mehmet Ercan’a Ait

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Cemal Süreya’ya izafe edilerek paylaşılan son günlerin popüler aforizmalarından “Baktım sana kızgın değilim, kırgın değilim, dargın değilim. Kısacası artık ben sana hiçbir şey değilim.” sözü.

 

Ben sana hiçbir şey değilim

 

Cemal Süreya’nın bir kalpten soğumayı anlattığı sanılan bahsi geçen söz, nazım biçiminde de paylaşılıyor:

Baktım sana kızgın değilim,

Kırgın değilim,

Dargın değilim

Kısacası artık

Ben sanahiçbir şeydeğilim.

 

Baktım sana kızgın değilim

 

Son günlerde bu ifadelerin tekrar gündeme gelmesinin sebebi Hazer Amani’nin koluna yaptırdığı dövme oldu. (Her ne kadar Amani’nin bu yönde bir iddiası olmasa da) “Baktım sana kızgın değilim, kırgın değilim, dargın değilim. Kısacası artık ben sana hiçbir şey değilim.” sözleri Cemal Süreya’ya ait olduğu öne sürülerek paylaşılmıştı.

 

hazer amani dövme

 

Ancak sanılanın aksine söz konusu dizeler Cemal Süreya’ya ait değil.

Nâzım Hikmet’in “Ne ben sana kızarım / Ne de zatın zahmet edip bana küssün / Artık seninle biz / Düşman bile değiliz.” dizelerini andıran bu sözün Cemal Süreya’ya ait olduğuna dair bir ize rastlayamadık.

Cemal Süreya’nın şiirlerinin derlendiği Sevda Sözleri’nde bu ifadeler geçmiyor.

“Göndermeli sözler” gibi notlarla ilginç sanal sayfalarda paylaşılan ifadeler Cemal Süreya’nın üslubuyla da uyum arz etmiyor.

Yapılan taramada 2013 yılı öncesinde Cemal Süreya’ya ait olduğuna yönelik bir iz bulamadığımız sözün bu yıldan sonra Cemal Süreya’ya atfedilerek paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

 

Cemal Süreya fotoğraf
Cemal Süreya

 

Sözün sahibine dair incelemeye devam ettiğimizde karşımıza Mehmet Ercan çıkıyor.

Mehmet Ercan’ın “Baktım da sana kırgın değilim, kızgın değilim, dargın değilim… Kısacası ben artık sana ‘hiçbirşey’ değilim…” ifadelerine yer veren 24 Haziran 2012 tarihli tweeti kayda değer etkileşim almış. Bu paylaşımın (Twitter’da hâlihazırda mevcut olanlar içinde) Cemal Süreya’ya atfedilen sözü içeren ilk tweet olduğu anlaşılıyor (Mehmet Ercan, 2014 yılında çıkan Dudak Payım adlı kitabında da bu ifadelere yer vermiş).

 

Baktım sana kızgın değilim

 

Mehmet Ercan’ın bu paylaşımı öncesinde ne sözün varlığına ne de Cemal Süreya’ya atfedildiğine şahit olabiliyoruz. Ercan da sözün kendisine ait olduğunu belirtiyor. Bu haliyle, sözün Cemal Süreya’ya değil Mehmet Ercan’a ait olduğu anlaşılıyor.

Ercan konuyla ilgili son paylaşımında “Sözümün büyük usta Cemal Süreya ismiyle paylaşılması onurdur.” ifadesine yer vermişti.

 

Ben sana hiçbir şey değilim

 

Baktım Sana Kızgın Değilim, Kırgın Değilim, Dargın Değilim. Kısacası Artık Ben Sana Hiçbir Şey Değilim” Sözünün Cemal Süreya’ya Ait Olduğunu Sanan Yazarlar

 

Birgün’de köşe yazıları yayımlanan Ümit Alan ise bu hataya şöyle değinmişti:

“Bu az atarlı pop şarkısı kıvamında sözleri sevdiyse bilemem de Cemal Süreya sözü olduğunu düşünerek dövme yaptırdıysa geçmiş olsun. Böyle bir Cemal Süreya şiiri yok. Böyle bir Cemal Süreya düzeyi de yok.

 

Cemal Süreya’nın yazdığı bütün şiirler 373 sayfalık kitaba sığabiliyor. Kitaplarına girmeyenler, dergilerde veya mektuplarda kalanlar hatta yarım kalanlar dahil. Bu şiirleri baz alarak (yayınlamadan) doğruluk kontrolü yapan bir arama motoru yapmak büyük hizmet olur: @canyayinlari

 

Böyle bir arama motoru Can Yücel ve daha pek çok sahte imzası atılan şair için de gerekli. Bütün gerçek şiirleri veri tabanına girilecek, bir dize ve şiiri sorguladığınızda sadece “evet ona ait” , “hayır böyle bir şiiri yok” diyecek. Şiirleri yayınlayıp telif hakkı ihlal etmeden.”

 

baktım sana kızgın değilim kırgın değilim dargın değilim kısacası artık ben sana hiçbir şey değilim

 

Yorumunuzu yazınız...