“Yaşamaz Aşkı Günübirlik / Arar Sevgide Derinlik / Sevgili Olmak Yetmez / Edecek Sana Yarenlik” Dizelerinin Cemal Süreya’ya Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Malumatfurus.org’da daha önce Cemal Süreya’ya atfedilen “Kırmızı Bir Atkı Al Sade, Yalnızlığını Saklar / Edip Cansever Okuma Bu Kış Ruhunu Sakatlar”, “Birbirimize Birkaç Adım Mesafelerdeyiz Aslında Ama Aramızda Kilometrelerce Gurur Var”“Baktım Sana Kızgın Değilim, Kırgın Değilim, Dargın Değilim. Kısacası Artık Ben Sana Hiçbir Şey Değilim”“Birisini De Çok Sevince Bırakıp Gidiyormuş Meğer”“Bir Kadını Ortadan İkiye Böl Yarısı Annedir Yarısı Çocuk” gibi birçok vecize ve şiirin aslında ünlü şairimize ait olmadığını aktarmıştık.

Bugün değineceğimiz konu yine Cemal Süreya’ya isnat edilen bir şiir. Ancak, şiirin Cemal Süreya’ya izafe edilme sürecinin arka planı bir hayli ilginç

Ele alacağımız dizeler şu şekilde:

“Yaşamaz aşkı günübirlik
Arar sevgide derinlik
Sevgili olmak yetmez
Edecek sana yarenlik”

 

Söz konusu mısraların gazetelerin internet sitelerinde, şiir sitelerinde ve sosyal medya platformlarında Cemal Süreya’ya atfedilerek paylaşıldığı görülüyor.

Bazı örnekler:

 

Yaşamaz aşkı günübirlik Arar sevgide derinlik Sevgili olmak yetmez Edecek sana yarenlik

 

Yaşamaz aşkı günübirlik Arar sevgide derinlik Sevgili olmak yetmez Edecek sana yarenlik

 

Yaşamaz aşkı günübirlik Arar sevgide derinlik Sevgili olmak yetmez Edecek sana yarenlik

 

Ancak bahse konu dizeler Cemal Süreya’ya ait değil. Şairin şiirlerinin derlendiği Sevda Sözleri’nde bahse konu dizeler yer almaz. Şiirin Cemal Süreya’ya ait olduğuna dair herhangi bir emareye rastlanamıyor.

Bu yanlış algı aslında Cemal Süreya adına açılmış bir Facebook grubunda Cemal Süreya ile alakası olmayan şiirlerin paylaşılmasına isyan eden RED yazarı Ulaş Karakul’un sosyal deneyinin eseri.

Ulaş Karakul’un Falım sakızından çıkan 2115 sayılı maniyi Facebook’ta Cemal Süreya hayran sayfalarından birinde Cemal Süreya imzasıyla paylaşmasının ardından bahse konu mani Cemal Süreya’ya ait addedilir hâle gelmiş.

 

sevgili olmak yetmez edecek sana yarenlik

 

Yaşamaz aşkı günübirlik Arar sevgide derinlik

 

Ulaş Karakul, gerçekleştirdiği deneyi bahse konu Cemal Süreya hayran sayfasında şöyle aktarmıştı:

CEMAL SÜREYA INTERNETTEN OKUNMAZ
Geçen yıl sonbaharında, bu gruptaki sağdan soldan toplanmış dandik paylaşımlara dikkat çekmek için, başka bir kaç şeyle birlikte Falım sakızından çıkan bir maniyi Cemal Süreya fotoğrafının kenarına iliştirip gruba atmıştım. Saçma olsun diye, absürd olsun diye, yuh artık dedirtsin diye… ‘Yaşamaz aşkı günübirlik / arar sevgide derinlik’ diye giden iğrenç bir dörtlük… Sakızdan çıkan bir şey ne olabilir sonuç olarak? Bu uyduruk olduğu belli olan saçmalık, dün gece döndü dolaştı grupta Cemal Süreya şiiri imiş gibi paylaşıldı.
Grupta yönetici yapıldığımdan beri mesaim asıl olarak Cemal Süreya’ya ait olmayan içerikler ile ilgili insanları uyarmak ya da uyarmadan silmek. 6 ay önce kendi uydurduğum, “yahu bunu ben uydurdum nasıl inanırsınız” diye uydurduğum esnada grubu uyardığım şey önüme geldi. Ve şimdi internette bir arama yapınca ne göreyim…
http://www.sozguzel.com/cemal-sureya-sevda-ve-ask…/ adresinde bu dandik mani Cemal Süreya’nın şiiri imiş gibi aktarılmış.
Mesela https://twitter.com/ismailyekta…/status/950502902015102976 adresinde birisi direk benim yaptığım görselle paylaşıvermiş.
Hadi bu genç bir arkadaş, maniyi beğenmiş falan ama arkadaş bir günlük gazete (Akşam) şunu yapar mı yahu? http://www.aksam.com.tr/…/cemal-sureya…/haber-696677
Bu da bir haber portalı güya, işi haber bulmak, doğrulamak ve yayınlamak olan bu işten para kazanan bir site http://www.superhaber.tv/cemal-sureya-kimdir-soy-adinda-y…
Elbette herkes birbirinden kopya çektiği için yavru vatanda yayın yapan bir haber sitesi de o görseli kullanmış http://www.halkinsesikibris.com/…/ve-cemal-sureya…
Bu da şiir sitesi, yani şiiri sevmek, ilgilenmek, bilmek gibi iddiaları olması umulan kimselerce idare edilen bir site https://siirbuketi.com/cemal-sureya/
Hayattan soğumuş durumdayım. Sabrım tükendi, aramaya devam etsem kimbilir daha kaç tane çıkar. Bir kaç yıl sonra internetten şiir okuyan binlerce kişi, bu şeyi Cemal Süreya şiiri sanacak. Bunun sorumlusu da benim. İnsanların dikkatini çekeyim diye yaptığım şey gerçeğin önüne geçmiş gibi. Akşam gazetesi yayınlamış daha ne olsun. Ben gidip ‘benimle röportaj yapın’ desem ‘yürü git’ derler, benim uydurduğum şeyi gazeteye basmış adamlar.
Değerli grup üyeleri,
Internetten hiçbir ciddi şair, romancı, fikir adamı, kuramcı okunmaz. Çünkü internet; hacimli, derinlikli fikir ve sanat eserlerinin iletilmesi için uygun bir mecra değildir. İnsanların okuması için değil göz atması için, küçük edebiyat veya fikir parçacıklarını oradan oraya nakleder.
Internetten toparlanan Cemal Süreya imzalı içeriğin %99’u sahte, kalitesiz ve Cemal Süreya estetiğinin milyon fersah uzağındaki leş saçmalıklardır.
Internetten Cemal Süreya okunmaz, Can Yücel ya da Gabriel Garcia Marquez de okunmaz; Marx, Weber, Gramsci, Adorno, Althusser, Foucault, Derrida, Eagleton ya da Dawkins de okunmaz. Internetten yalnızca adını ilk defa duymuş iseniz, bir kişi ile ilgili bilgi edinmek için neleri okumanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Çünkü çalan çırpan uyduran bir kalabalığın dışında az sayıda da olsa doğru düzgün bilgi aktaran kaynaklar vardır, bunlar da yalnızca yol gösterebilir, ipucu verebilir.
Cemal Süreya büyük şairdir, şiir ırmağının yatağını oyanlardan biridir de bütün şiirleri bir kitapta, tek bir kitapta toplanmıştır. 300 sayfalık tek bir kitap… Sindire sindire, olabilecek en yavaş şekilde okunsa üç günde okunur. Üç günde Falım sakızı manilerinin neden Cemal Süreya tarafından yazılmış olmayacağını anlayacak bilgeliğe erişebilir her insan. Ama internette 10 yıl gezip tek bir gerçek Cemal Süreya okumamak mümkündür.

 

ulaş karakul cemal süreya

 

cemal süreya Yaşamaz aşkı günübirlik Arar sevgide derinlik
Ulaş Karakul’un Falım manisini Cemal Süreya’ya ait olduğu iddiasıyla kullandığı paylaşımında yer verdiği görsel

 

Gazete.Red’de ise bahse konu trollemesinin serencamına şöyle değinmişti:

İşim gücüm olmadığı için, Cemal Süreya adına açılmış bir facebook grubunda Cemal Süreya’ya ait olmayan çer çöp şiir ya da yazıların, Cemal Süreya imzası ile yayınlanması nedeniyle paylaşımların altında uyarılar yapıyordum, ‘Cemal Süreya’ya ait değil’ diye.

 

Zaten 10 paylaşımdan 11’i dandik aforizmalar oluyor. “Bir tek sen mi biliyorsun, tabii ki Cemal Süreya yazdı bunları” tadında cevaplar alıyordum.

 

Bir kaç gün önceden başlayarak önce Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri‘ne şiirinden bir bölümü, sonra İbrahim Tatlıses’in söylediği bir şarkının sözlerini, sonra Falım sakızından çıkan bir maniyi ve en son da bir arkadaşımın kaleme aldığı “Lan bunun Cemal Süreya ile ne alakası var” akrostişini paylaştım.

 

Sonuç şu:

Falım sakızı manisi 9 beğeni

Mehmet Akif ve Akrostiş 3’er beğeni

İbrahim Tatlıses 2 beğeni

 

Şunun Cemal Süreya tarafından yazılmış güzel bir şiir olduğunu düşünen 9 kişi var:

 

“Yaşamaz aşkı günübirlik

Arar sevgide derinlik

Sevgili olmak yetmez

Edecek sana yarenlik”

 

Akrostişte hata yaptık tabii arkadaşımla beraber. Çok uzun oldu. Yoksa sunumu olsun (deniz kenarında ayrılan bir çift fotoğrafı) yazı karakteri olsun (eski İngiliz yazısı gibi bir şey) dizeler olsun (‘Bilirim gözlerin kadar güzel bir yıldız yok’ gibi tırıvırı laflar) mecraya çok uygundu. Kısmet.

 

Yıl oldu 2022.

Ancak hâlâ bahse konu dizeler Cemal Süreya’ya ait olduğu iddiasıyla paylaşılabiliyor…

 

Yorumunuzu yazınız...