İzmir’de yılbaşı kutlamayın yazılı bildirileri dağıtan Tebliğciler olarak bilinen gruba bazı vatandaşların tepki gösterdiği video güncel değil, 2016 yılından

 

Tebliğciler olarak bilinen grubun İzmir’de yılbaşının kutlanmaması yönünde bildirilerini dağıtırken bazı vatandaşların tepki gösterdiği 2016 yılından video tekrar dolaşıma girmiş.

 

yilbasi-kutlamayin-protestosu

 

2016 yılının son günü İzmir’in Konak Meydanı’nda bir araya gelen Tebliğciler adıyla tanınan grup üyeleri, vatandaşlara yeni yıl kutlamalarının haram olduğunu içeren bir bildiri dağıtmıştı.  Halkevi üyeleri ise “yılbaşı kutlamayın” temalı bildirilerin dağıtılmasına tepki göstermişti.

 

 

İzmir’de dağıtılan “Bu kimin yılbaşısı bu kimin kutlaması” başlıklı bildiri metni şöyleydi (İzmir’de geçmişte benzer bildiriler de dağıtılmıştı):

Rabbinin sana hitaben yaptığı ikazı duymaz mısın?

 

“Ey iman edenler, Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin onlar ancak birbirinin dostudur, im onları dost edinirse o da onlardandır” (Maide 51)

 

“Yılbaşı Kutlamaları” Hristiyanların Yolu Değil De Nedir?

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de ayeti kerimeleri açıklayıcı olarak buyuruyor ki:

“Kim bir kavme kendini benzetirse o, onlardandır”. (Müslim)

“Kim bir kavmin (topluluğun) karartısını (kabalığını) çoğaltırsa o, onlardandır (Ebu Ya’la)

 

“Bu Noel’e (yılbaşı gecesine) iştirak etmek, çam devirmek, hindi pişirmek mezeler hazırlayıp içkiler içmek, eğlenmek, televizyon programlarını seyretmek onlara benzemek değil de nedir?”

“Suriye, Afganistan, Doğu Türkistan, Filistin, Myanmar ve dünyanın farklı yerlerindeki müslümanlara her türlü zulmü reva gören kafirlerin adetlerine hürmet göstermek hiçbir müslümana yakışmaz hatta imanını zedeler.”

“Biz bacadan hediye getiren Noel Baba’nın değil, yedi kat semadan namazı hediye getiren Muhammed Mustafa (S.A.V)’in ümmetiyiz”

 

yilbasi-kutlamayin-bildirisi
Görsel: Odatv

 

Yılbaşı kutlamalarına karşı dağıtılan bildiriye halkın tepki gösterdiği 2016 yılından bu video 6 yıl sonra 2022 yılının son günlerinde güncel olduğu vurgusuyla tekrar servis edilmiş.

 

 

Örneğin Odatv, 25 Aralık 2022 günü 2016 yılından videoyu şu ifadelerle haberleştirmiş:

Her yıl, yeni yılın ilk günü için yapılan kutlamaların dinen uygun olmadığını söyleyen kişiler sokaklara dökülüyor.

Noel Baba döven, yılbaşı kutlaması yapılmasına “günah” diyen bu tarikatçılar, bu kez İzmir’de sokağa çıktı.

İzmir’de “yılbaşı kutlamayın” yazılı bildiri dağıtan tarikatçılara tepki gösterildi. Bildiri dağıttırmayan vatandaşlar, “Siz cihatçı çetelerin, El-Nusra’nın, IŞİD’in sesisiniz” dedi.

 

yilbasi-kutlamayin-bildirisi-kavga-cikardi

 

Halbuki Odatv görüntüyü 30 Aralık 2016 tarihinde de aktarmıştı.

 

noel tebligi

 

SuperHaber ise görüntüyü “İzmir’de “Yılbaşı kutlamayın” yazılı bildiri dağıtan tarikatçılara vatandaştan çok sert tepki geldi. Kişilerin bildiri dağıtmasına müsaade etmeyen vatandaşlar, “Siz cihatçı çetelerin, El-Nusra’nın, IŞİD’in sesisiniz” dedi.” ifadeleriyle aktarmış.

 

 

Görüntü, Ekşi Sözlük gibi internet forumlarında ise “İzmir’de yılbaşı bildirisi dağıtan yobazlara tepki” başlığıyla paylaşılmış.

 

6 yıl öncesine ait videonun tekrar dolaşıma sokulmasına dair doğru aktarım ensonhaber.com‘unki gibi olmalıydı:

“İzmir’de 5 yıl önce ‘yılbaşı kutlamak haramdır’ bildirisi dağıtmak isteyenlere tepki göstererek adeta kovalayan kadının “Burası İzmir, defolup gideceksiniz” sözleri yine sosyal medyada gündem oldu.”

 

Güncel olduğu vurgusuyla paylaşılan eski tarihli görüntüye dair tespiti hakkında Egehan Erkün şu yorumda bulunmuş:

Sosyal medyada “Yılbaşı kutlamayın diyen cihatçılara vatandaştan tepki” başlığıyla paylaşılan görüntü, İzmir’de 2016 yılında kaydedildi.

Bazı internet gazeteleri de söz konusu görüntüyü yeniymiş gibi haberleştiriliyor. Yine turnusol görevi görecek bir vaka ile karşı karşıyayız.

 

Yorumunuzu yazınız...