Videoda Pakistanlı bir erkeğin evlendiği 12 yaşında kız çocuğunu, ilk gecelerinde korkup annesine kaçmaya çalıştığı için Kalaşnikof tüfekle öldürmeye çalıştığı, arkadaşlarının kendisinden kız çocuğuna tecavüz etmesini istediği anın görüldüğü iddiası doğru değil

 

 

Pakistanlı bir erkeğin evlendiği 12 yaşında kız çocuğunu yatak odasına götürdükten sonra korkan kızın annesinin kollarına sığındığı, bu duruma öfkelenen erkeğin silahını alarak kendisini öldürmek istediği iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 


 

Söz konusu görüntü geçtiğimiz Ocak ayında kurgu iddiayla paylaşılmıştı:

 

Bircan Yıldırım (@BRCNYLDRMB): “Pakistan’da 13 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenen adam kız çocuğu gerdeğe girmeyi reddedince onu kaleşnikof silahıyla vurmak istedi. Araya giren arkadaşları “biz vahşi değiliz onu öldürme, tecavüz ederek erkeğin gücünü göster” dedi. Şimdi biz faşist, ırkçı mıyız?”

 

Turan Dursun (@comlekcitanri): “12 yaşındaki karısı Müslümanı reddediyor ve adam öfkeyle silahına davranıyor. Arkadaşları “hayır” diyor. Ona tecavüz et ve erkekliğini göster.”

 

ona-tecavuz-et-ve-erkekligini-goster-iddiasi

 

Görüntü aynı yanlış iddiayla (23 Derece’nin Record Haber adlı profili tarafından) yeniden dolaşıma sokulmuş:

 

Record Haber (@recordhaber): “➖ Pes artık! Cehaletin bu kadarı… Pakistan’da küçük bir kız çocuğuyla evlenen şahıs, çocuk korkup annesine doğru kaçınca silahına sarılıp onu vurmak istedi. Olay sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.”

 

ona-tecavuz-et-ve-erkekligini-goster-iddiasi

Serkan Tanyildizi (@srkntnyldz): “Pakistan’da küçük bir kız çocuğuyla evlenen sığır, çocuk korkup annesine gidince silahına koşmuş…”

 


 

 

Videoda Pakistanlı bir erkeğin evlendiği 12 yaşındaki kız çocuğunun gerdeğe girmeyi reddedince onu kaleşnikof silahıyla vurmak istediği, müdahale eden arkadaşlarının ise kız çocuğuna tecavüz etmesi ve erkekliğini göstermesi tavsiyesinde bulunduğu iddiası doğru değil.

Pakistan’da yaşanan aile içi kavga görüntüsü, bir babanın kızına tecavüz etmeye çalıştığı ya da bir erkeğin evlendiği 12 yaşındaki kız çocuğunun kaçmaya çalışması nedeniyle silah çektiği yönünde asılsız iddialarla kullanılmış.

Videoda görülen küçük kız, iddia edilenin aksine erkeğin eşi değil kızı.

 

Görüntü 2023 yılı Eylül ayında Pakistan’ın kuzeydoğusunda Pencap eyaletinin yönetim merkezi olan Lahor kentinin Güney Kanton bölgesinde kaydedilmiş.

Khurram Shabbir adlı Pakistanlı erkek, anlaşmazlık yaşadığı eşini öldürmek için AK-47 tüfeği çıkardığı anda yakınları müdahale etmiş. Bu sırada, öfkeyle ağlayan kızını kolundan tutup itmiş.

Kadının eşi hakkında şikayette bulunmasının ardından polis zanlıyı gözaltına almış.

Lahore Polisi tarafından X / Twitter hesabından Güney Kanton Polis Karakolunun bahsi geçen olayla ilgili soruşturma dosyasının açıldığı bilgisini paylaşmış.

 

 

 

Hakkında dava açılan, eşini öldürmeye çalışan sanık tutuklanmış.

 

11 Eylül 2023 günü Pakistan basınına yansıyan haber şu ifadelerle aktarılmış:

“Lahor:  Pencap Polisi, kavga sırasında karısına Kalaşnikof çeken bir adamı tutukladı.

Polis sözcüsünün ifadesine göre, zanlı evdeki kavga sırasında karısının üzerine Kalaşnikof yükledi ve bu video sosyal medyada yayıldı.

SHO Imran Khan, bir gün önce olaya ilişkin videonun internette yayıldığını, ardından Güney Kanton polis karakolunda sanık hakkında dava açıldığını söyledi.

Olayın ardından polisin zanlıyı yakaladığını ve yasal işlem başlattığını söyledi.”

 

esiyle-tartismada-kalasnikof-cikaran

 

Söz konusu video 2023 yılı Eylül ayında Hindistan’da, Pakistanlı bir babanın kızına tecavüz etmeye çalıştığı iddiasıyla paylaşılmış. Hindistan odaklı doğrulama girişimi olan Newsmeter ve You Turn, “Pakistan’da utanmaz baba öz kızına tecavüz etmeye kalkıştı!” notuyla sunulan görüntünün gerçek arka planını aktarmış.

 

Yorumunuzu yazınız...