Anasayfa » Tüm Yazılar » Mersin Müftülüğü Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığı İddiası

Mersin Müftülüğü Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığı İddiası

malumatfurusorg
Mersin Müftülüğü Tarafından Binanın Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığı İddiası Asılsızdır

Mersin Müftülüğü Tarafından Binanın Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığı İddiası Asılsız

Mersin Müftülüğü binasının girişine “çocuk evlendirme dairesi” tabelası Müftülükçe değil, kız çocuklarına gelinlik ve türban giydirilerek eğitim verilmesini protesto eden Mamak Eğitim Hakkı Meclisi’nden olduğu belirtilen bir grup tarafından Mamak Müftülüğü’ne asılmıştır.

Yanlış İddia

 

2018 yılı Şubat ayında “Mersin’de Müftülüğe ‘Çocuk Evlendirme Dairesi’ pankartı asıldı” iddiası, sosyal medyaya servis edilmesinin ardından bir hayli tepki toplamıştı.

Sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldığı görülen, 2016 yılında çekilen fotoğrafı ve “Ahlaksızlık hiç bu kadar resmileşmemişti! Mersindeki Müftülüğe ÇOCUK EVLENDİRME DAİRESİ diye tabela asmışlar” notunu içeren görsel şu şekilde:

 

Mersin Müftülüğü'ne "Çocuk Evlendirme Dairesi" tabelası asıldığı iddiasını içeren görsel

Mersin Müftülüğü’ne “Çocuk Evlendirme Dairesi” tabelası asıldığı iddiasını içeren görsel

 

Ancak, “çocuk evlendirme dairesi” tabelası, bazılarınca sanılanın aksine Mersin Müftülüğü tarafından değil, Mamak Eğitim Hakkı Meclisi’nden olduğu belirtilen bir grup tarafından asılmıştı. “Çocuk evlendirme dairesi” tabelası da Mersin Müftülüğü’ne değil, Mamak Müftülüğü’ne protestocular tarafından asılmıştı. Bahsi geçen kişiler, 26 Ocak 2016 tarihinde Mamak İl Müftülüğü’nün camilerde başlattığı “Annemle dinimi öğreniyorum” projesi adı altında 4 – 6 yaş arası kız çocuklarına gelinlik giydirip türban taktırılmasını protesto etmek amacıyla Mamak Müftülüğü’nün tabelasının üzerine kendileri tarafından hazırlanan “çocuk evlendirme dairesi” tabelasını yerleştirmişti.

2016 yılında gerçekleştirilen bu protestoya ait fotoğraf ise 2 yıl sonrasında Mersin’de yaşanmış gibi gösterilerek bir karalama kampanyasına dönüştürülmüş.

 

 

Bu iddianın asılsızlığı, Teyit.org ve Doğrula.org tarafından da aktarılmıştı.

 

Mersin Müftülüğü Tarafından Binanın Girişine Çocuk Evlendirme Dairesi Tabelası Asıldığını İddia Eden Yazarlar

Vatan Gazetesi eski köşe yazarı Ruhat Mengi, Twitter hesabından 24 Ağustos 2019 tarihinde yaptığı bir paylaşımda Mersin Müftülüğü’ne çocuk evlendirme dairesi tabelası asıldığı yönündeki asılsız iddiaya yer vermişti:

 "Kanunsuzluk açikca, hiç cekinmeden yapiliyor. "Çocuk evlendirme" ne demek? Insanları delirtmeye mi ugraşiyorlar? @adalet_bakanlik @ailevecalisma"
Ruhat Mengi'nin Mersin Müftülüğü'nün kapısına çocuk evlendirme dairesi tabelası astığına dair yanlış iddiayı içeren tweeti

Ruhat Mengi’nin Mersin Müftülüğü’nün kapısına çocuk evlendirme dairesi tabelası astığına dair yanlış iddiayı içeren tweeti

 

Son Yazılar

Yorum Bırakabilirsiniz