Fotoğrafta Afganistan’da dokuz yaşında hamile kalan bir çocuğun görüldüğü iddiası doğru değil

2003 yılında Kabil’de kaydedilen fotoğrafta görülen, hamile sanılan küçük Afgan kızının karnı, ölümcül kalp yetmezliği nedeniyle sıvıyla dolmuş.

Yanlış İddia

 

Afganistan’da hamile olan 9 yaşındaki kız çocuğunun görüntülendiği fotoğraf olduğu iddiasıyla aşağıdaki görselin sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

 

Görseli hatalı aktarımla sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

“Yer Afganistan 9 yaşında bir kız çocuğu hamile bu resim kolay çekilmedi Alman doktorun çabasıyla çekildi.

‘İslam adı altında sapık din adamlarının sözlerine inanmayın’ Ülkemde yaşanmamasını dilerim.'”

 

 

Gökce/Kemalist/#ATE (@TanridagiG): “Yer Afganistan 9 yaşında bir kız çocuğu hamile bu resim kolay çekilmedi Alman doktorun cabasıyla kayıt edildi..”

 

 

Söz konusu fotoğraf 2018 yılında da aynı iddia ile servis edilmiş.

 

 

Fotoğraftaki kız çocuğu hamile değil.

Hamile sanılan Kerime (Karima) adlı küçük Afgan kızının karnı ölümcül kalp yetmezliği nedeniyle sıvıyla dolmuş (Kalp yetmezliği, kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamadığı için karında sıvı birikmesine neden olabilir).

Bahsi geçen fotoğraf 27 Mayıs 2023 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Fransız Kadın ve Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nde Raphael Gaillarde tarafından çekilmiş.

Hamile zannedilen kız çocuğunu muayene ederken görüntülenen kişi dünyanın dört bir yanındaki çocuklara bakım ve yardım sağlamaya çalışan Fransa merkezli La Chaine de L’espoir Derneği’nin kurucuları arasında göğüs ve damar cerrahisinde uzmanlaşan Fransız Doktor Eric Cheysson.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Brick’in 27 Mayıs 2003 tarihinde Afganistan’da anne ve çocuklara yönelik ilk hastane olan “Anne ve Çocuk Hastanesi”nin açılışını yaptığı gün kaydedilen muayenesi yapılan 2 kız çocuğu tedavilerinin devamı için Paris’teki George Pompidou Hastanesi’ne götürülmüş.

Kalp kasında ileri aşamaya ulaşmış zayıflık nedeniyle karnında sıvı biriken fotoğraftaki kız çocuğu da Fransa’da götürülerek ameliyat edilmiş. Söz konusu ameliyatta kalbin sağ ventrikülü ile sağ atriyumu arasındaki triküspit kapağı (tricuspid valve) değiştirilmiş.

 

9-yasinda-hamile-sanilan-cocuk

 

Getty Images‘ta söz konusu fotoğraf ve aynı andan farklı bir görüntü şu açıklama ile paylaşılmış:

 

French President Jacques Chirac’s wife Bernadette Brick lays the first of the “Hospital of the mother and child”, the first hospital devoted to mothers and children in Kaboul, Afghanistan on May 27, 2003.

AFGHANISTAN – MAY 27: Dr – Cheysson examining a child at Dr – Nilab’s medical office – This child is one of those who will be sent to the Paris Georges Pompidou Hospital for a better treatment of her case in Kaboul, Afghanistan on May 27, 2003. (Photo by Raphael GAILLARDE/Gamma-Rapho via Getty Images)

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın eşi Bernadette Brick, 27 Mayıs 2003’te Afganistan’ın Kaboul kentinde anne ve çocuklara yönelik ilk hastane olan “Anne ve Çocuk Hastanesi”nin ilkini atıyor.

AFGANİSTAN – 27 MAYIS: Dr – Cheysson, Dr – Nilab’ın muayenehanesinde bir çocuğu muayene ediyor – Bu çocuk, 27 Mayıs 2003’te Afganistan’ın Kaboul kentindeki davasının daha iyi tedavi edilmesi için Paris Pompidou Hastanesine gönderilecek olanlardan biri. (Fotoğraf: Raphael GAILLARDE/Gamma-Rapho, Getty Images aracılığıyla)

 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Fransa’da tedavi için götürülen fotoğraftaki Karima ile ile aynı durumdan muzdarip Ghulam Sultami Masoura adlı  çocuğun George Pompidou Hastanesi’nde 2003 yılı Haziran ayında ultrasonla muayenelerinden ve kalp cerrahı Alain Deloche tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarından görüntüler de Getty Images‘ta yayımlanmış.

 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Başarılı geçen ameliyatlarının ardından Karima ve Mansoura, Elize Sarayı’nda Bernadette Chirac’ı 10 Eylül 2003 tarihinde ziyaret etmiş.

Embed from Getty Images
Fransız insani yardım derneği La Chaine de L’espoir, hamile sanılan kız çocuğu ile ilgili iddiayı tekzip ederek, kalp yetmezliği nedeniyle küçük kızın karnının şiştiğini şu sözlerle belirtmişti:

“Tartışma yaratan bu 2003 fotoğrafları hakkındaki gerçeği geri getirmek istiyoruz. Bu küçük Afgan kızlar, sıvıyla dolu bu devasa göbeği açıklayan ölümcül kalp yetmezliğinden muzdaripti. Chaîne de l’Espoir sayesinde ameliyat edildiler.”

 

 

Konuyla ilgili AFP de bir inceleme yayımlamıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...