ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris 14 Temmuz 2023 Günü Bir Üniversitede Yaptığı Konuşmada Sehven “Kirlilik”(“Pollution”) Yerine “Nüfus” (“Population”) Kelimesini Kullanmış

 

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in 14 Temmuz 2023 günü ABD’nin Maryland eyaletindeki Baltimore kentinde bulunan Coppin Eyalet Üniversitesi’nde yaptığı konuşmasında “Temiz enerjiye ve elektrikli araçlara yatırım yapıp nüfusu azalttığımızda, daha fazla çocuğumuz temiz hava soluyabilir ve temiz su içebilir.” (“When we invest in clean energy and electric vehicles and reduce population, more of our children can breath clean air and drink clean water.”) ifadelerini kullandı.

 


ABD Başkan Yardımcısı Harris’in ilgili konuşmasında “nüfus azaltma” konusuna değinmesi ABD ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çekti.

 

Ülkemizden bazı sosyal medya profilleri, ABD Başkan Yardımcısının konuşmasında nüfus azaltma planlarından bahsettiğini ileri sürdü.

 

Yekvücut (@yekvucutcom): “ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yaptığı konuşmada skandal sözlere yer verdi: “Temiz enerjiye ve elektrikli araçlara yatırım yapıp nüfusu azalttığımızda, daha fazla çocuğumuz temiz hava soluyabilir ve temiz su içebilir.””

 

 

Erkan Trükten: “ABD BAŞKAN YARDIMCISI Kamala Harris: “Yeşil enerjiyi ve elektrikli araçları getirip nüfusu azalttığımızda çocuklarımız temiz hava ve suya ulaşacak!” GİZLEMİYORLAR! O halde covid var diye neden senin canını kurtarma derdine düşüp aşı peşine koştular hiç düşündün mü?”

 

 

Kamala Harris, “iklim değişikliğiyle mücadele ve temiz enerji ekonomisi oluşturma” konulu konuşmasında sehven “pollution” (“kirlilik”) yerine “population” (“nüfus”) kelimesini kullanmış.

 


 

Bu dil sürçmesi ile “kirliliği azaltırsak çocuklarımız temiz hava soluyabilir” yerine “nüfusu azaltırsak çocuklarımız temiz hava soluyabilir” cümlesini sarf etmiş.

 

Kamala Harris’in nüfus azaltma yönünde bir plandan bahsetmediği konuşmasında ilgili kısımda iklim değişikliği ile mücadelede temiz enerjiye ve elektrikli araçlara yatırımın önemine değinirken “nüfus” yerine İngilizce fonetik olarak benzer “kirlilik” kelimesini kullanmayı amaçladığı anlaşılıyor.

 

Beyaz Saray internet sitesinde yayımlanan konuşma metninde de bu yönde bir düzeltme yapılarak “nüfus” (“population”) sözcüğü yerine “kirlilik” (“pollution”) eklenmiş.

 

“And so, we set an ambitious goal to cut our greenhouse gas emissions in half by 2030 and to reach net-zero emissions by 2050.  The investment we are announcing today will help us to achieve these goals, and it will do so much more, because think also about the impact on not only the local economy, not only on an investment in the entrepreneurs and innovators from and in the community.  Think about the impact on something like public health.

 

When we invest in clean energy and electric vehicles and reduce population [pollution], more of our children can breathe clean air and drink clean water.  (Applause.)

 

Think of the impact on family budgets.  When we help folks upgrade their heating and cooling systems, we lower the cost of electricity, which means lower energy bills for working parents so they have more money for groceries and home repairs and school supplies.”

 

“Ve böylece, sera gazı emisyonlarımızı 2030 yılına kadar yarıya indirmek ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için iddialı bir hedef belirledik. Bugün duyurduğumuz yatırım, bu hedeflere ulaşmamıza yardımcı olacak ve çok daha fazlasını yapacak. çünkü aynı zamanda sadece yerel ekonomi üzerindeki etkiyi değil, sadece toplumdan gelen ve toplumdaki girişimcilere ve yenilikçilere yapılan bir yatırım üzerindeki etkiyi de düşünün. Halk sağlığı gibi bir şey üzerindeki etkiyi düşünün.

 

Temiz enerji ve elektrikli araçlara yatırım yapıp nüfusu [kirliliği] azalttığımızda, daha fazla çocuğumuz temiz hava soluyabilir ve temiz su içebilir. (Alkışlar.)

 

Aile bütçeleri üzerindeki etkiyi düşünün. İnsanların ısıtma ve soğutma sistemlerini yükseltmelerine yardımcı olduğumuzda, elektrik maliyetini düşürüyoruz, bu da çalışan ebeveynler için daha düşük enerji faturaları anlamına geliyor, böylece bakkaliye, ev onarımları ve okul malzemeleri için daha fazla paraları oluyor.”

 

kamala-harris-nufusu-kirliligi-azaltacagiz

 

Yorumunuzu yazınız...