Paylaşılan Görüntünün Simpsonlar (The Simpsons) Adlı Komedi Animasyon Dizisinin ABD Başkanı Donald Trump’ın Vefatını Öngördüğü ve Cenazesini Resmettiği Sahne Olduğu İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

31 yıldır yayın hayatını sürdüren dünyanın en uzun soluklu yapımlarından biri olan Simpsonların (The Simpsons), “Simpsons kehanetleri” olarak tanımlanan geleceğe yönelik başarılı tahminleri büyük ilgi çekiyor. Ancak, Simpsons dizisinin başarılı kehanetlerinden biri olduğu sanılan bazı iddia ve görsellerin yansıtıldığı gibi olmadığının anlaşıldığı durumlara da şahit olmuştuk. Daha önce Malumatfurus.org’da Simpsonların Kim Jong-Un’un ölümü ile ABD’de George Floyd’un öldürülüşünü önceden tahmin ettiği iddiasının gerçek dışı olduğunu aktarmıştık. Bu tarz gerçeği yansıtmayan iddiaların bir örneğine daha son dönemde Simpsonların Donald Trump’ın vefatını yıllar önceden tahmin ettiği ve cenaze törenini resmettiği söyleminde karşılaşmıştık.

Özellikle koronavirüs salgınının (Covid-19) küresel boyutta tehlike arz eder hâle gelmesi ve ABD’de görülen vaka sayılarının artmasıyla birlikte Donald Trump’ı tabut içerisinde elleri kenetlenmiş ve gözleri kapalı şekilde resmeden görsel Simpsonların meydana gelmeden önceden tahmin ettiği vakaların bir örneği olarak sunuldu.

 

simpsons donald trump ölümü
Simpsons’ın Donald Trump’ın ölümünü ve cezanesini öngördüğü iddiasını aktaran görsel

 

Sosyal medyaya yansıyan bu yöndeki iddialardan bazıları şu şekilde:

 

donald trump simpsons ölümü
Simpsons’ın Donald Trump’ın ölümünü öngördüğü iddiasını aktaran paylaşım

 

simpsons donald trump cenazesi
Simpsons’ın Donald Trump’ın cezanesini öngördüğü iddiasını aktaran paylaşım

 

Ancak Simpsonların Donald Trump’ın vefatını yıllar önceden tahmin ettiği ve cenaze törenini resmettiği iddiasının da doğruluk payı bulunmuyor. Bu iddiayı ele almadan önce Simpsons’ın Donald Trump’ın başkanlığına ilişkin başarılı öngörüsünü aktaralım.

 

Simpsons Donald Trump’ın ABD Başkanı Seçileceğine 16 Yıl Önce Değinmişti

Yıllar yıllar önce Simpsons’ın bir bölümünde Donald Trump’ın ABD başkanlığından söz edildiği iddiası doğru.

19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future (Bart’ın Geleceğe Dönüşü) adlı bölümde yeni başkan seçilen Lisa Simpson, “Sizin de bildiğiniz gibi, Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı miras kaldı” ifadelerini kullanarak kendisinden önce Trump’ın başkan olduğunu söylemişti.

 

simpsonlar donald trump başkan seçilmesi
Simpsons’ın 19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future adlı bölümünde Lisa Simpson, kendisinden önce Donald Trump’ın başkan olduğu ifadelerini kullanmıştı

 

Dizide aktarılmasının ardından gerçekleşen -ve “kehanet” olarak nitelenen- vakalar arasında belki de en ünlüsü Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesi idi. Dizi yazarlarından Al Jean, Trump’ın ABD başkanı olacağına dair başarılı tahminlerini içeren bölümü yazış hikâyelerine ilişkin ise 2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir diye düşündüklerini ve Trump’ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini dikkate alarak senaryoyu yazdıklarını belirtmişti.

 

Simpsons’ın Donald Trump’ın Cenazesini Resmettiği Sanılan Görüntünün Simpsons İle Bir İlgisi Bulunmuyor

Trump’ın başkan olacağını 16 yıl önceden bilmesiyle gündeme gelen Simpsonlar her ne kadar “Trump’ın ölümünü  öngördü” iddiası ile gündeme gelse de bu söylemin bir doğruluk payı bulunmuyor.

Simpsons çizgi filminde öldüğü gösterilen Trump, virüsle mi ölecek?” sorularını beraberinde getiren bahse konu görüntü ise Simpsons’ın yayımlanan bölümlerinden birinden değil. 

 

simpsons donald trump ölümü

 

Paylaşılan görsel dışında Simpsons’ın Trump’ın cenazesini öngördüğüne yönelik başka bir görüntü bulunmamaktadır.

Simpsons dizisi kayıtlarını, görüntülerini, repliklerini arşivleyen SimpsonsWiki ve The Simpsons Archive gibi site ve forumlarda da Trump’ın ölümüne ve cenazesine dair bir iz bulunmuyor.

Görsel üzerinde The Huffington Post ibaresinin yer aldığı görülebiliyor. Huffington Post’un Simpsons’ın Donald Trump ile ilgili bir öngörüsüyle ilgili bir yayınına da rastlanamıyor.

Donald Trump’ı tabut içinde ölü vaziyette resmeden görselin yaygınlaşmasına yol açan 2017 yılı Şubat ayında Youtube’deki Badabun adlı kanal tarafından yüklenen İspanyola video kaydına göre bahse konu görüntü ilk önce 4chan.org adlı forumdaki bir başlıkta görülmüş.

 

 

Snopes adlı ABD merkezli doğrulama girişimi de bu iddianın yanlış olduğunu aktarmıştı.

 

Simpsonların Yazarları Gerçekleşmesi Olası Tahminlere Odaklandıklarını Belirtiyor

Meydana gelen baz hadiselerin Simpsonların geçmişte yayınlanan çeşitli bölümlerinde geçtiği bilinen bir olgu. Ancak bu durum dizinin yazarlarını kâhin olmalarına değil, tahmin güçlerine dayanıyor.

Simpsonlar dizisini kurgulayan ve metinlerini hazırlayan yazarlar, komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşmesi ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Al Jean, binlerce bölümlük yapımlarında geleceğe yönelik tahminlerinin gerçeğe dönüşmesine ilişkin ise “eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10’u doğru çıkar” sözüyle yorumunda bulunmuştu. Diğer bir yazar Stephanie Gillis ise “bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecek bilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

 

simpsons donald trump bölümü

 

Yorumunuzu yazınız...