Karşımdasın İşte, Bana Bakmasan Da Oradasın, Görüyorum Seni” Dizeleriyle Başlayan “Bir Fotoğrafa” Adlı Şiirin Nâzım Hikmet’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

“Bir Fotoğrafa” başlıklı şiir, Nâzım Hikmet’e değil, Mustafa Akyol adlı şaire aittir.  

Yanlış İddia

 

Yanlış şiiri yanlış şaire atfetmekte -cahilliğiyle ve üşengeçliğiyle birlikte- pek mahir bir sosyal medya kullanıcısı kitle oluştu. Can Yücel, Mevlânâ gibi isimlere yanlış şekilde izafe edilen şiir ve sözlere mutlaka rastlamışsınızdır. Bu durumun bir benzeri Nazım Hikmet için de yaşanmış durumda.

Karşımdasın işte… / Bana bakmasan da oradasın, görüyorum seni” dizeleriyle başlayan “Bir Fotoğrafa” adlı şiir, internet siteleri, forumlar, sosyal medya kullanıcıları, hatta ünlü şiir siteleri tarafından uzun yıllar boyunca Nazım Hikmet’e atfedildi durdu.

Öncelikle Nazım’a ait sanılan bahse konu şiiri aktaralım:

BİR FOTOĞRAFA

Karşımdasın işte…
Bana bakmasan da oradasın, görüyorum seni.
Ah benim sevdasında bencil, yüreğinde sağlam sevdiğim.
Kalbime gömdüm sözlerimi, ceset torbası oldu yüreğim.
Tıkandığım o an,
elimi nereye koyacağımı şaşırdığım o an işte,
aklımdan o kadar çok şey geçti ki takip edemedim.

 

Ellerim boşlukta, ben darda kaldım.
Ellerim buz gibi, ben harda kaldım.

 

Bir senfoni vardı kulağımda çalınan,
bitti artık hepsi…
Köşeme çekildim, hani hep kaldığım köşeme.
Bakış açım belli oldu yine.
Geride kalan, ardından bakar gidenlerin.
Bir meltem olacak rüzgarım dahi kalmadı benim.
Dağlara çarptım her esişimde.
Yollara küfrettim her gidişinde.

 

Demiştim sana hatırlarsan:
“Önemli olan
‘zamana bırakmak’ değil,
‘zamanla bırakmamak’tır…”
Şimdi bana, geçen o zamanın
onulmaz sancısı kalır.

 

Gittiğim eğer bensem, söyle bana kimden gittim? 
Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim…

 

"Karşımdasın İşte, Bana Bakmasan Da Oradasın, Görüyorum Seni" Dizeleriyle Başlayan Şiirin Nâzım Hikmet'e Ait Olduğunu İddia Eden Görsel
“Karşımdasın İşte, Bana Bakmasan Da Oradasın, Görüyorum Seni” Dizeleriyle Başlayan Şiirin Nâzım Hikmet’e Ait Olduğunu İddia Eden Görsel

 

"Karşımdasın İşte, Bana Bakmasan Da Oradasın, Görüyorum Seni" Dizeleriyle Başlayan Şiirin Nâzım Hikmet'e Ait Olduğunu İddia Eden Paylaşım
“Karşımdasın İşte, Bana Bakmasan Da Oradasın, Görüyorum Seni” Dizeleriyle Başlayan Şiirin Nâzım Hikmet’e Ait Olduğunu İddia Eden Paylaşım

 

“Bir Fotoğrafa” Adlı Şiirin Nâzım Hikmet’in Değil, Mustafa Akyol’un

Nazım’ın şiirine aşina olanların ilk çırpıda anlayacağı üzere, bu şiir Nazım’ın değil. Nazım’ın şiir kitaplarında bu dizeler geçmemektedir. Her ne kadar bu şiir Nazım Hikmet’in zannedilse de, şiirin gerçek müellifi Mustafa Akyol adlı şairdir.

Nazım’ın şiirlerini tanımanın yanı sıra şiirin içinde geçen “ceset torbası” gibi bazı tabirlerin Nazım’ın yaşadığı dönemden sonra kullanımda bulunması da şiirin Nazım’a ait olmadığının bir diğer işareti olarak görülebilir.

Uzun süre boyunca Antoloji.com adlı şiir derleme sitesinde dahi Nazım Hikmet’e ait olarak görülen bu şiir, daha sonra site tarafından yayından kaldırılarak asıl yazarının Mustafa Akyol olduğu açıkça belirtilmiştir.

 

bir fotoğrafa şiiri mustafa akyol

 

Antoloji.com’daki ilgili sayfasına şiirin geçmişine dair Mustafa Akyol tarafından şu notun düşüldüğü görülmektedir:

“Bu şiir uzun yıllar internette Nazım Hikmet Ran şiiri olarak dolaşmıştı. Hatta Antoloji’de bile Nazım Usta’nın şiiri olarak yer almaktaydı. Daha sonra hata fark edildi ve kaldırıldı. Bu şiire youtube’da klipler bile hazırlanmıştı ancak elbette klip hazırlanmasının nedeni tamamen Nazım Usta’ya ait olduğu zannedilmesiydi. Eğer bu şiirin Nazım Hikmet’e değil bana ait olduğunu öğrendiğinizde bu şiiri sevmeye devam ederseniz, siz gerçekten şiir seviyorsunuz demektir. Şiiri değil şairi seviyorsanız o zaman da zaten bu şiiri okuduğunuzda Nazım Hikmet’e ait olmadığını anlayacak kadar Nazım Usta’yı anlayabiliyorsunuz demektir. Bu vesileyle Usta’ma sevgilerimi ve saygılarımı gönderiyorum. Cennette bir yerde beni duyacağını ümit ederek.”

 

bir fotoğrafa şiiri mustafa akyol

 

Ancak, hâlâ çoğu şiir sitesinde bu şiirin Nâzım Hikmet’e ait olduğu aktarıldığı görülemektedir. Mustafa Akyol’un, kendisine ait şiiri Nazım’a aitmiş gibi aktaran diğer sitelere de benzer yorumlar bıraktığına şahit oluyoruz:

Merhaba,

Bu şiir Nazım Hikmet’e değil bana aittir. Hem bana, hem de büyük usta Nazım’a haksızlık olmaması için gerekli düzeltmeyi yapacağınızı umuyorum. Başka siteler de aynı hataya düşmüştü fakat yavaş yavaş hatalarını telafi ettiler. Sizden de aynı duyarlılığı göstermenizi rica ediyorum.

Şiir dolu günler dilerim.

Mustafa Akyol

 

nazım hikmet konuşma yaparken

 

“Bir Fotoğrafa” Başlıklı Şiirin Sabahattin Ali’ye De Ait Olduğu İddia Edilmişti

Sosyal medyada bu şiirin sadece Nazım Hikmet’e değil, nesir şeklinde Sabahattin Ali’ye de atfedildiği; hatta Sabahattin Ali’ye bu şiir metnini atfedenleri bazı sosyal medya kullanıcılarının şiirin Nazım’a ait olduğu yanlış iddiasını öne sürerek doğrulamaya çalıştığı da görülüyor.

 

Şiirin Sabahattin Ali'ye ait olduğuna yönelik Bilal İşgören'in iddiasını, şiirin Nazım Hikmet'e ait olduğunu iddia ederek düzeltmeye çalışan sosyal medya kullanıcıs
Şiirin Sabahattin Ali’ye ait olduğuna yönelik Bilal İşgören’in iddiasını, şiirin Nazım Hikmet’e ait olduğunu iddia ederek düzeltmeye çalışan sosyal medya kullanıcısı

 

“Bir Fotoğrafa” Adlı Şiirin Nâzım Hikmet’e Ait Olduğu İddia Eden Yazarlar

Nâzım Hikmet’e ait sanılan; ancak, Mustafa Akyol’un kaleminden çıkan şiire ilişkin okurlarına yanlış bilgi sunan yazarlardan tespit edebildiklerimizi paylaşalım:

İskenderun Gazetesindeki “Huzursuzluk…” başlıklı 8 Şubat 2013 tarihli yazısında Yasemin Tümkaya Mustafa Akyol’a air şiiri Nazım’a izafe ederek bu hataya düşmüş.

Gazete Yenigün’deki “Uyan!” başlıklı 11 Ekim 2014 tarihli yazısında Nur Yılmaz, Mustafa Akyol’un dizelerini Nazım Hikmet’in sözüne büründürmüş:

 "Günün sözü; Gittiğim eğer bensem, söyle bana kimden gittim? Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim... Nazım Hikmet..."

Şalom Gazetesinin sonradan sahibini sildiği “Eski Fotoğrafların Çağrıştırdıkları” başlıklı 6 Şubat 2013 tarihli bir köşe yazısında da bu hatanın izine rastlanıyor:

"Nazım Hikmet’in, sevdiğinin fotoğrafına bakarken söylediği, hasret dolu dizeleri geliyor dilimin ucuna:

“Karşımdasın / Bana bakmasan da oradasın, görüyorum seni.”"

 

bir fotoğrafa nazım hikmet

 

nazım hikmet internette dolaşan şiirler

 

Yorumunuzu yazınız...