Dönemin Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas’ın, Kendisine Başka Birini Moussa Sow Olarak Tanıtan ve Böylece Kendisini Kandıran Öğrenciler İçin Okuldan 6 Ay Uzaklaştırma Kararı Aldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

Futbolcu Moussa Sow Üzerinden Bir Trolleme

Bir üniversite rektörünün yaptığı mizahî paylaşım üzerinden uydurulan bir iddianın yayılarak gerçek sanıldığı trolleme örneğini aktaralım istedik.

Dönemin Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, sosyal medya hesabında bir dönem Fenerbahçe, Bursaspor ve Gaziantepspor’da forma giyen ünlü futbolcu Moussa Sow’un Sakarya Üniversitesi’ni ziyaret ettiğine dair paylaşımda bulunmuştu.

Muzaffer Elmas’ın ilgili paylaşımı şöyle:

 

Muzaffer Elmas musa sow
Muzaffer Elmas’ın futbolcu Moussa Sow’un Sakarya Üniversitesi’ni ziyaret ettiğine dair yaptığı paylaşımı

 

Ancak Muzaffer Elmas’ın paylaşımında yer verdiği fotoğrafta Moussa Sow olarak tanıttığı kişi futbolcu Moussa Sow değildi. Elmas, söz konusu paylaşımı yaptıktan sonra açıklamalarda bulunarak “gerçeği üniversitemize gelene kadar devam edecek”, “Ben çocuklarla konuşurken bir kişi gelip fotoğraf çektirdi. Ben de Twitter’da ‘Sow’ diye espri yaptım.” ifadeleriyle paylaşımının şaka maksatlı olduğunu açıklamıştı.

 

muzaffer elmas musa sow
Muzaffer Elmas’ın futbolcu Moussa Sow’un Sakarya Üniversitesi’ni ziyaret ettiğine dair paylaşımı sonrası yaptığı açıklama

 

Daha sonra ise Rektör Elmas’ın Moussa Sow konulu paylaşımlarının üzerine sosyal medyada bir iddia türedi. İddiaya göre  Elmas, başka birisini Moussa Sow olarak tanıtan ve böylece kendisini kandıran öğrenciler için okuldan 6 ay uzaklaştırma kararı almıştı. Elmas’ın, üniversite öğrencilerine okuldan 6 ay uzaklaştırma cezası verdiği iddiası sosyal medyada hızla yayılmaya başladı.

 

Muzaffer Elmas Moussa Sow
Muzaffer Elmas’ı futbolcu Moussa Sow diye başkasını tanıtarak kandıran öğrencilerin okuldan 6 ay uzaklaştırıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

Muzaffer Elmas Moussa Sow
Muzaffer Elmas’ı futbolcu Moussa Sow diye başkasını tanıtarak kandıran öğrencilerin okuldan 6 ay uzaklaştırıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

Ancak öğrencilere 6 ay uzaklaştırma cezası verildiği de doğru değildi. Rektör Elmas, kendisine şaka yaparak kandıran öğrencileri okuldan uzaklaştırdığı iddiasına yönelik  “Çocukları uzaklaştırmak gibi bir şey olabilir mi? Kaldı ki ben fanatik Fenerbahçeliyim, maçlara gidiyorum, Öğrenciye ceza verme yönetim anlayışımda yoktur. ” ifadeleri ile açıklamada bulundu.

 

Muzaffer Elmas Moussa Sow
Muzaffer Elmas’ı futbolcu Moussa Sow diye başkasını tanıtarak kandıran öğrencilerin okuldan 6 ay uzaklaştırıldığı iddiasına yönelik açıklaması

 

Böylece Rektör Elmas, ne kendisinin ne de üniversite yönetiminin üniversite öğrencilerini okuldan uzaklaştırmadığını ifade ederek olayın iç yüzünü aydınlatmış oldu.

Bahse konu iddia aslında bir sosyal medya hesabı tarafından uydurulmuştu ve sonrasında internette viral hale gelmişti. Söz konusu hesap iddianın viral hale gelmesinin ardından Elmas’ın açıklamalarının altına iddianın şaka amaçlı uydurulduğunu ifade ederek şu açıklamayı yapmıştı:

“@muzaffer_elmas hocam sizi çok sevdiğimizden şaka yapalım dedik @tuhafamagercek de trollendi. Hakkınızı helal edin.”

 

 

Elmas, bu iddiaların ardından Moussa Sow’un Sakarya Üniversitesi’ne geldiğine dair mizahi paylaşımlarını sürdürmeye devam etti.

 

Muzaffer Elmas Moussa Sow
Muzaffer Elmas’ın futbolcu Moussa Sow’un Sakarya Üniversitesi’ni ziyaret ettiğine dair yaptığı paylaşımı

 

Mevzuyu Moussa Sow da çözememiş olacak ki, Muzaffer Elmas’ın paylaşımına bu yönde bir yorum bırakmıştı.

 

Muzaffer Elmas Moussa So2
Moussa Sow’un, Muzaffer Elmas’ın kendisine yönelik mizahi paylaşımına yaptığı yorum

 

 

Yorumunuzu yazınız...