3 Farklı Gazetede Aynı Yazıyı Yayımlayabilen Yılmaz Özdil ve Kopyala-Yapıştır Köşe Yazarlığı

Yılmaz Özdil, yazılarının içeriğinin yanı sıra kopyala-yapıştır maharetleriyle tekrar tekrar yayımladığı köşe yazılarında bir koyundan 3-4 post çıkarmasıyla da dikkat çeken bir yazar. Özdil, son dönemde eski yazılarından birini kolaycılığa kaçarak tekrar okuyucularına sunma alışkanlığını, herhangi bir notla bu hususu açıklamadan, sürdürmüş. Hatta son dönemde bu huyunu iyice abartmış.

Hakkında gazeteler arası transfer ücreti için 5 milyon dolar gibi astronomik bir tutar dile getirilen Yılmaz Özdil’in 8 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihleri arasında Sözcü Gazetesinde yayımlanan 22 köşe yazısının 15’i eski yazıların kozmetik değişikliklerle tekrar yayımlanmış versiyonu (Okurlarından cerrahi operasyon nedeniyle izin istediği yazısı kapsam dışı bırakılmıştır).

Her ne kadar Yılmaz Özdil’in bol “enter” kullanılmış yazılarına alışılmış olunsa da; “CTRL+C” ve “CTRL+V” kombinasyonunu azaltması, ya da okurlarına eski tarihli yazısını tekrar okutturduğunu bir notla aktarması gerektiği kanaatindeyiz…

 

Yılmaz Özdil’le İleri Düzey Kopyala Yapıştır Dersi

Yılmaz Özdil’in köşe yazılarında kronik hâle gelen eski yazılardan uyarlama kopyala-yapıştır örneklerden son 1 aylık süreçte tespit ettiklerimiz şu şekilde:

 

Görülebileceği üzere, Yılmaz Özdil, “aynı yazıya farklı başlık atma” ve “aynı yazıyı yeniymiş gibi yutturma” konusunda maharetini ispatlamış bir isim.

 

yılmaz özdil tekrar yazıları

 

yılmaz özdil kopyala yapıştır

 

yılmaz özdil kopyala yapıştır yazıları

 

yılmaz özdil kopya köşe yazıları

 

Yılmaz Özdil’le Eski Yazıları Isıtıp Tekrar Servis Etme Sanatı İcrası Örnekleri

Malumatfurus.org‘da daha önceleri Yılmaz Özdil’in tekrar yazılarından örnekleri ayrı yazılar halinde aktarmıştık. Ancak, tekrar yazıları alışkanlık halinde ardı sıra gelmeyi sürdürmesi ve meramımızın anlaşıldığını düşündüğümemiz sebebiyle arkasını getirmemiştik. Farklı yazılarda aktarmak yerine Yılmaz Özdil’in kopyala/yapıştır yazılarını tek bir yazıda derlemenin daha yerinde olacağını düşündük.

Şimdi, Malumatfurus.org’da daha önce yayımlanmış olan örnekleri sıralayalım…

Sözcü Gazetesi’nde 2 Eylül 2016 günü yayınlanan “Sözcü” başlıklı yazısı, Hürriyet Gazetesi’nde 22 Eylül 2010 tarihinde yayınlanan “Türk kahvesi” başlıklı yazısının ve ve hatta biraz daha geriye gidecek olursak yine Hürriyet Gazetesi’nde 19 Kasım 2007 tarihinde yayınlanan yazısının ufak değişikliklerle tekrar ısıtılarak sunulmuş halinden başka bir şey değil.

 

Yılmaz Özdil 22 Eylül 2010

 

Yılmaz Özdil Kopyala Yapıştır Yazıları

 

Yılmaz Özdil, 27 Ağustos 2015 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayımlanan “Gözyaşlarıdır o yağan…” başlıklı köşe yazısında, 1 Haziran 2012 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan “Tukaş” başlıklı köşe yazısını kopyalayıp yapıştırmıştı.

 

Soner Yalçın Sözcü Köşe Yazısı

Soner Yalcin Hurriyet

 

 

Özdil’in Sözcü’de 1 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan “Türk Tabipler Birliği” başlıklı yazısı Sabah’ta 15 Mart 2006 günü yayımlanan “Doktor…” başlıklı yazısının devrim cümle ile sunulmuş hâliydi.

 

yılmaz özdil kopya köşe yazısı

 

Yılmaz Özdil’in 30 Ağustos 2015 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayımlanan “30 Ağustos” tarihli köşe yazısı, daha önce Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan “İstiklal Savaşı filan yok, hepsi dümen” başlıklı 4 Aralık 2011 tarihli köşe yazısı ile “9 Eylül…” başlıklı 9 Eylül 2007 tarihli köşe yazısının büyük ölçüde tekrarıydı.

 

Aynı Yazı 3 Farklı Gazetede

Köşe yazarlığı yaptığı 3 farklı gazetede Almanya Şansölyesi Angela Merkel’le ilgili metni ufak değişikliklerle kullanma hünerini sergilemişti:

 

Diğer tespitler de şu şekildeydi:

 

Yılmaz Özdil’in kelimesi kelimesine tekrar tekrar yayımladığı yazılarıyla kabak tadı verdiği örneklerden sadece bazılarını aktardık. Özdil’in geçmişten yazılarını herhangi bir şekilde tekrar olduğunu belirtmeden okurlarına yutturmaya çalıştığı örneklere rastladığınızda işbu yazının güncellenmesi için bizimle paylaşabilirsiniz…

 

yılmaz özdil tekrar yazıları

 

* Son günlerdeki tekrarlara ilişkin tespiti için Ekşi Sözlük’ten sikt i redd‘e teşekkürlerimizle…

 

2 Yorumlar

  1. دانلود فیلم با کیفیت بلوری Reply

    Very good blog post. I absolutely love this site. Keep it up!

Yorumunuzu yazınız...