Fotoğraftaki Kişinin Japonya’da PUBG Oynarken Kendisine 6x Scope Vermediği İçin Arkadaşını Öldürdüğü İddiası Asılsız

Fotoğraftaki gencin PUBG oynarken arkadaşlarını öldürdüğü iddiası doğru değil. Fotodaki şahıs, 9 kişiyi öldürmekten dolayı yargılanan ve hüküm giyen Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan 28 yaşındaki Zhao Zewei’dir. 

Yanlış İddia

PUBG adlı oyun sanal alemi kasıp kavururken, geçmişte diğer bağımlılık yaratan oyun ya da dizi/film gibi görsel çıktılarda olduğu gibi PUBG’ye kendini kaptıranların cinayet işlediğine yönelik haberler yazılı basında ve sosyal medyada kendine yer buldu. Ancak, geçmişte gözlemlendiğine benzer şekilde bu haberlerin bazılarının doğruluk payı bulunmuyor. “Japonya’da PUBG Oynayan Bir Çocuk Ona 6x Scope Vermediği İçin Arkadaşını Öldürdü” notuyla sosyal medyada paylaşılan fotoğraftaki genç de bunlardan biri.

PUBG oynarken arkadaşını öldürdüğü iddia edilen gencin bir mahkeme salonunda fotoğraflandığını öne süren sosyal medya paylaşımı şöyle:

Japonya'da PUBG Oynayan Bir Gencin Arkadaşını Öldürdüğünü İddia Eden Tweet
Japonya’da PUBG Oynayan Bir Gencin Arkadaşını Öldürdüğünü İddia Eden Tweet

 

Halbuki, fotoğraftaki gencin PUBG oynarken arkadaşlarını öldürdüğü iddiası doğru değil. Fotodaki şahıs Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan 28 yaşındaki Zhao Zewei.

China Daily adlı yayın organında 27 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan “9 öğrenciyi öldüren kişi idam edildi” (“Man executed for killing nine students“) başlıklı habere göre Zhao Zewei, 27 Nisan 2018 tarihinde 9 ortaokul öğrencisini öldürme suçundan mahkum edilmiş ve Yüksek Mahkeme’nin onayının ardından 2018 yılı Eylül ayında idam edilmiş.

Zhao Zewei’nin işlediği cinayetlerin sebebi olarak PUBG’de kendisine “6x scope” vermemeleri değil, kendisiyle dalga geçen eski sınıf arkadaşlarından intikam alma amacı güdüsü belirtilmektedir. Zhao Zewei, intikam almak istediği arkadaşlarını bulamamasının ardından okuldan çıkan öğrencileri rastgele bıçakladığı ve 9 gencin ölümüne yol açtığı basına yansımıştır.

Yorumunuzu yazınız...