* Kapak görseli: Ahmed-i Şerif değil Rami Abdulrahman

 

Suriye Teali Cemiyeti Başkanı Ahmedi-Şerif’i’nin “Biz Bu Topraklarda TC’nin Hegemonyasını Yıkmak İçin Bulunmaktayız” Dediği İddiası Asılsız

Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i’nin “Biz bu topraklarda TC’nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız. Bizi Allah gönderdi. Bugün 5 yarın 10 milyon Suriyeli, TC bu gerçeği er yada geç kabullenmek durumundadır.” dediği iddiası doğru değil. Ahmedi-Şerif’i ya da Suriye Teali Cemiyeti adlı bir girişim ya da şahıs bulunmuyor. Fotoğrafı kullanılan şahıs Ahmedi-Şerif’i değil, İngiltere merkezli faaliyet gösteren “Suriye İnsan Hakları Gözlemevi” (Syrian Observatory for Human Rights) adlı sivil toplum girişiminin kurucusu ve direktörü Rami Abdulrahman’dır.

Yanlış İddia

 

Hala “SURİYELİLER Türkiye’de KALSIN” diyen var mı??” mesajıyla Twitter ve Facebook gibi platformlarda yapılan paylaşımlarda, “Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i”nin şu ifadeleri kullandığı öne sürülmekte:

“Biz bu topraklarda TC’nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız.

Bizi Allah gönderdi. Bugün 5 yarın 10 milyon Suriyeli, TC bu gerçeği er yada geç kabullenmek durumundadır.”

 

"Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i"nin "Biz bu topraklarda TC'nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız" dediğini iddia eden paylaşım
“Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i”nin “Biz bu topraklarda TC’nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız” dediğini iddia eden paylaşım

 

Tahmin edilebileceği üzere, Suriye Teali Cemiyet Başkanı unvanına sahip Ahmedi-Şerif’i adlı bir şahıs bulunmuyor. Suriye Teali Cemiyeti adlı bir örgütlenme de mevcut değil (İnkılap Tarihi derslerinde anlatılan Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu’daki ‘Teali’ adlı örgütlenmelerden esinlenilmiş olsa gerek).

Fotoğrafta görülen şahıs Ahmedi-Şerif (Ahmed-i Şerif) değil, İngiltere merkezli faaliyet gösteren “Suriye İnsan Hakları Gözlemevi” (Syrian Observatory for Human Rights) adlı sivil toplum girişiminin kurucusu ve direktörü  (Suriye kökenli) Rami Abdulrahman‘dır.

 

Embed from Getty Images

 

İLAVE: Yine Rami Abdulrahman’ın fotoğrafı kullanılarak Ahmed-i Şerif adlı kurgu karaktere ait olduğu iddiasıyla “Türkler dünyanın hiçbir yerinde sevilmez ve istenmezken biz bu ülkede Türklerle beraber yaşamaya çalışıyoruz. Ne kadar sabırlı bir millet olduğumuz buradan belli” sözü paylaşılmaya başlanmış.

 

turkler dunyanin hicbir yerinde sevilmez ve istenemzken
Başkasına ait fotoğrafın kurgu karaktere atfedildiği görsel

 

İLAVE 2: Yine Ahmed-i Şerif adlı muhayyel şahıs tarafından dile getirildiği iddiasıyla “Türk gençleri karı kız peşinde koşarken Suriyeli gençler TC’nin lokomotifi olmuştur. 15-20 yıl içerisinde en büyük şirketlerin sahibi Suriyeliler olacağı gibi, yönetimde Suriyelilerin elinde olacaktır. Bu bizim şiarımızdır, varımızla yoğumuzla çalışacağız” şeklindeki uydurma söz dolaşıma sokulmuş…

 

turk-gencleri-kari-kiz-pesinde-kosarken

 

Gerçekte Var Olmayan Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i Adlı Karakteri ve Sözlerini Gerçek Sanan Yazarlar

Kendini “22.Dönem Milletvekili, Lojistik Siyaset Uzmanı, Siyasal Analist, Yazar, Eczacı” olarak tanıtan İbrahim Özdoğan‘ın Halkınhabercisi.com‘da 27 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan “AKP’nin asıl kuruluş amacı Suriye topraklarını İsrail için boşalttırmaktı! Ve bu görevi hakkıyla başardı” başlığıyla yayınlanan yazısında Ahmedi Şerifi’yi gerçek addedip, bu sanal karaktere ait açılan düzmece Twitter profillerinde yapılan paylaşımları konu edinmiş:

"Sosyal medyada dolaşırken ‘’Ahmedi- Şerifi twitter’’ adlı bir twitter hesabına rastladım.Bu alçak hamamoğlanı Suriyeli ‘’Suriye Vatandaşlık twitter’’ ve ‘’Suriye Vatandaşlık Facebook’’ hesapları da açmış, buralarda Türk milletine ve Türkiye’ye çok ağır hakaretler yağdırmakla birlikte bazı bilmediğimiz bilgilere de ulaşıyoruz ki, AKP’nin bu durumda kendi halkımıza yaptığı ihanetler daha bir belirginleşiyor.

[...]

Bu Ahmed-I Şerif denilen hamamoğlanı/götoğlanı 21 Eylül 2017’ de attığı twitte de ‘’Bana TC 5 MİLYON Suriyeli’yi neden aldı diye soruyorlar; Suriyeliler cesaretleriyle, kahramanlıklarıyla, mertlikleriyle TC’nin seviyesini yükseltmişlerdir.Gerçek sebep budur.’’ diyor.

[...]

Bu Ahmed-I Şerif denilen naşerif 28 Eylül 2017’de attığı twitte ‘’Suriyeliler’in doğum orabı Türkleri geçti, hedef 10 yılda 25 milyona ulaşmak.’’ diyor ve Türklerin beslediği bu azgın boğa ve düvelerin tarihsel bir gerçek olarak düzüşmekten başka bir şeyleri olmadığını çok net ortaya koyuyor ki, zaten biz bunu biliyorduk.

[...]

Başka bir ifadesinde Ahmed-I Şerif denilen naşerif foseptik çukuru ‘’Türk gençleri karı kız peşinde koşarken, Suriyeli gençler TC’nin lokomotifi olmuştur.15-20 yıl içinde en büyük şirketlerin sahibi Suriyeliler olacaktır.’’ beyanı ile Suriyeli işletmecilerin hiçbir vergi ödememesi sizce bir tesadüf müdür yoksa örtüşüyor mu?

[...]

Ahmed-i Şerif denilen hamamoğlanı Suriyeli bunlarla da kalmıyor, hızını alamayarak 5 Ekim 2017’de ‘’Yüce Suriye halkı olmazsa TC 2 ayakta kalamaz.’’ Ve ‘’Eğer TC Suriyeliler’i vatandaş yapmak istiyorsa, bunun kolay olmadığını bilmeli.Suriyeliler’i vatandaş olmaya ikna edebilmeniz için Suriyeliler’in şartlarını yerine getirmek zorundasınız.Bu şartların en önemlileri Arapça’nın resmi dil olması ve ekonomik özerkliktir.’’ Twitleri yenilir yutulur cinsten değildir.Ayrıca böyle bir istek okullarda zorla okutulan Arapça desler, Arapça tabelalar ile Suriyeliler’den hiçbir şekilde alınmayan her tür gelir vergisi ile her türden vergi size neyi anımsatıyor.

[...]

1-Ahmed-I Şerif gibi nankörler, Türk milletinin yaptığı iyiliklere rağmen bu cüreti kimden almaktadır?"

 

Suriye Teali Cemiyeti Başkanı Ahmedi-Şerif’i'nin "Biz Bu Topraklarda TC'nin Hegemonyasını Yıkmak İçin Bulunmaktayız" Dediği İddiası Asılsız

 

Yorumunuzu yazınız...