Her Gün Biz Suriyelileri Türkiye’den Kovmaya Çalışan Türkler Akıllarını Başlarına Almalı Aksi Halde Bu Ülkeden Gidecek Olan Türklerdir” sözünün Suriyeliler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Abdullah’a Ait Olduğu İddiası Doğru Değil 

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada Suriyeliler Dayanışma Derneği başkanı Muhammed Abdullah adlı şahsa atfedilerek “Her gün biz Suriyelileri Türkiye’den kovmaya çalışan Türkler akıllarını başlarına almalı aksi halde bu ülkeden gidecek olan Türklerdir” sözünün paylaşıldığı görülüyor.

 

Suriyeliler dayanisma dernegi baskani

 

Örneğin, kalehaber.net’teki “Fiilen İşgal Altındayız! (144.)” başlıklı 23 Eylül 2020 tarihli yazısında Oktay Kırlangıç (Kırlangıçoğlu Oktay), bu iddiaya şöyle yer vermişti:

“Derken bu defa da önceki gün Facebook’ tan ve 45 sene öncesinden tanıdığım bir şahıstan gelen paylaşım; (Her gün biz Suriyelileri Türkiye’ den kovmaya çalışan Türkler, akıllarını başlarına almalı! Aksi halde bu ülkeden gidecek olan Türklerdir! ‘’Suriyeliler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Abdullah’’) imzalı, spor şapkalı, korona maskeli ve hain bakışlı bir zibidinin mesajı gelince, benimde sigortalar attı tabii!”

 

Bahse konu görselin, sosyal medyada da yaygın şekilde paylaşıldığı görülüyor.

 

suriyeliler beka sorunu

 

suriyelileri turkiyeden kovmaya calisan turkler

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i’nin “Biz bu topraklarda TC’nin hegemonyasını yıkmak için bulunmaktayız. Bizi Allah gönderdi. Bugün 5 yarın 10 milyon Suriyeli, TC bu gerçeği er yada geç kabullenmek durumundadır.” dediği iddiasının doğru olmadığını aktarmıştık. İlgili yazımızda belirtildiği üzere, Ahmedi-Şerif’i ya da Suriye Teali Cemiyeti adlı bir girişim ya da şahıs bulunmuyor. Fotoğrafı kullanılan şahıs Ahmedi-Şerif’i değil, İngiltere merkezli faaliyet gösteren “Suriye İnsan Hakları Gözlemevi” (Syrian Observatory for Human Rights) adlı sivil toplum girişiminin kurucusu ve direktörü Rami Abdel Rahman’dır.

 

Suriye Teali Cemiyet Başkanı Ahmedi-Şerif’i’nin “Biz Bu Topraklarda TC’nin Hegemonyasını Yıkmak İçin Bulunmaktayız” Dediği İddiası

 

Bu iddianın da benzer nitelikte olduğu anlaşılıyor.

Muhammed Abdullah adlı Suriyeli sığınmacıya ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraftaki koruyucu yüz maskeli ve kasketli kişinin kimliğini tespit edemedik. Arama motorlarında yüz tarama bu konuda bir sonuç sağlamadı.

Yaptığımız taramada Suriyeliler Dayanışma Derneği başkanlığı görevini üstlenen Muhammed Abdullah adlı bir şahsa rastlayamadık.

Turkiye.gov.tr’deki “İçişleri Bakanlığı – Dernek Sorgulama” sayfası üzerinden “Suriyeliler Dayanışma Derneği” taraması yaptığımızda aşağıdaki sonuçla karşılaşıyoruz.

 

Kütük Numarası Dernek Adı Dernek Kısa Adı Kurum Durumu Kurum Tipi
33-027-191 MERSİN VE SURİYELİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ Faal Dernek
27-018-013 SURİYELİLER İLETİŞİM VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Fesih Dernek
38-024-093 KAYSERİ SURİYELİLER ENSAR EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Faal Dernek
44-014-124 SURİYELİLERLE DAYANIŞMA VE EĞİTİM DERNEĞİ MALATYA YA ŞAM Faal Dernek
63-012-167 URFA’DA SURİYELİLER YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Faal Dernek
20-021-123 SURİYELİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ Faal Dernek
33-031-007 SURİYELİLER SALİHAT YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Faal Dernek

 

İçişleri Bakanlığı tarafından erişime sunulan Dernekler veritabanında bahse konu derneği taradığımızda karşımıza Denizli’de faaliyet gösteren Suriyeliler Dayanışma Derneği çıkıyor.

 

Faaliyet Alanı Detayli Faaliyet Alanı Kurum Adı Telefon Web Site Kurum Adres
MESLEKİ ve DAYANIŞMA DERNEKLERİ HEMŞEHRİ DERNEKLERİ SURİYELİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ SARAYLAR MAH. 355-SOKAK DISKAPINO:8 -ZÜMRÜT İŞHANI- İÇKAPINO:66 MERKEZEFENDİ/DENİZLİ

 

Söz konusu derneğin örgütlerini sosyal medya hesaplarında şöyle tanıttığı görülüyor:

Dernek lisanslı sosyal kurum olan 2 \ 5\2017 tarihinde kurulmuştur, memur sayısının (20-021-123) sayılı Dernekler Kanunu uyarınca. (5253) Türkiye ‘ de yürürlükte
Dernek 6 yaşından 18 yaşına kadar çocuk dilimlerini hedef alan işine başladı:
Türkçe öğretmek için eğitim oturumları gerçekleştirildi ve amaç Suriyeli öğrencilerin Türk okullarına entegrasyonunu kolaylaştırmaktı
Dernek, Denizli ‘de Spor ve Gençlik Vakfı işbirliğinde matematik, fizik ve diğer fen bilimleri kurslarının yanı sıra birçok sanatsal ve matematiksel faaliyetlerin yanı sıra Denizli’ de de çalışmalarını sürdürdü. Dernek üyeleri, akademisyenler, gazeteciler, profesyoneller ve üniversite öğrencileri de dahil olmak üzere çoğu segment tarafından karakterize edilir, böylece Suriye toplumunun büyük çoğunluğuyla devlette iletişim kurarlar. Yukarıda belirtilen ücretsiz kurslara dernek üniversite öğrencileri katıldı.
– Dernek, hükümet yetkililerinden onay aldıktan ve akşam saat ‘ den ‘ a kadar Karçika Stadyumu ‘ nda antrenman alanını garantiledikten sonra spor futbol takımının kurulmasına katkıda bulundu
– Dernek hiçbir maddi destek almamış ve tüm bu faaliyetler bazı üyeler tarafından ücretsiz gönüllü girişimle gerçekleştirilmiştir
– Dernek, yaşanan sıkıntı ve sıkıntıları, özellikle de işçi ve işveren arasında aktararak Suriyeli kardeşler ve Türk devlet kurumları arasında bağlantı kuruyor
Dernek, Danizli Sağlık Müdürlüğü gözetiminde Suriyeli kardeşlerimize sağlık hizmeti sunmak için iki sağlık merkezi kurulmasına katkıda bulundu. Dernekteki tüm çalışmaların gönüllü olduğuna dikkat edin.

 

Suriyeliler Dayanışma Derneği konuya ilişkin tarafımıza sunduğu yanıtta bahse konu kişi ile bir bağlarının olmadığını ve fotoğrafı kullanılan kişiyi tanımadıklarını belirtti.

Dernek ayrıca, paylaşılan ifadeler hakkında şu görüşü aktardı:

“Bu tür sözler derneğimizin görüşünü ifade etmemektedir. Dernek başkanı ve üyeleri olarak bu şahsın söylediklerine karşıyız. Türkiye’deki tüm kardeşlerimize, hükümete ve insanlara en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sorumlu kurumların bu kişiden hesap sormasını talep ediyoruz.”

 

denizli suriyeliler dayanisma dernegi

 

Yapılan taramada, bahsi geçen kuruluş bünyesinde Muhammed Abdullah adlı bir şahsın görev yaptığına dair bir bulguya da erişilemedi.

Bahsi geçen derneklerin yanı sıra Türkiye’de Suriyeli sığınmacılar odaklı faaliyet gösteren (benzer isme sahip bazı) sivil toplum kuruluşları ile temasa geçtiğimizde, fotoğraftaki şahsın kuruluşları ile bir ilgisinin bulunmadığını, şahsın kim olduğunu bilmediklerini aktardılar.

İsim benzerliği olasılığı üzerine yaptığımız araştırmada da Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali ve Suriyeli Kadınlar Dayanışma Derneği Başkanı Medine Muhammed Abdullah adlı şahısların paylaşılan fotoğraftaki kişi olmadığını tespit ettik.

Tüm bu bulgular ışığında, bahse konu sözün uydurularak Muhammed Abdullah adlı muhayyel şahsa atfedildiği sonucuna varabiliriz.

 

Yorumunuzu yazınız...