Videonun Brezilya Polisinin Yasalar Gereği Tutuklayamadığı Bir Hırsızı Reşit Olmasını Bekleyip  18 Yaşına Girdiği Gün Operasyonla Yakalayıp Doğum Günü Partisi Düzenlediği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Brezilya polisinin 18 yaşından küçük olduğu için tutuklayamadığı azılı bir hırsızın reşit olmasını beklediği ve hırsızın 18 yaşına girdiği anda bir doğum günü partisi düzenlediği iddiasıyla paylaşılan videoya değineceğiz.

2021 yılı Haziran ayında dolaşıma girmesinin akabinde arka planına sosyal medya hesaplarımızda değindiğimiz video son günlerde tekrar dolaşıma girmiş.

 

 

Reddit‘teki başlıktaki yanlış aktarımla yaygınlaşan bu hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

No Context İnsanlar:

 

“Brezilya polisi, yasalar gereği tutuklayamadığı azılı bir hırsızı, 18 yaşına girdiği gün operasyonla yakalayıp doğum günü partisi yapmış.”

 

brezilya polisi dogum gunu partisi

 

Ahmet Yeşiltepe:

 

“Brezilya polisi, (mevcut yasalar gereği) 18 yaşından küçük kimseyi tutuklayamadığı için ‘azılı bir hırsızı’ 19 yaşına girdiği gün operasyonla yakalamış. Doğum gününü pasta keserek kutlayan polisler, ardından 18 yaşına giren genci tutuklamış.”

 

hirsiza dogum gunu partisi

 

Ancak iddia doğru değil. Videoda görülen Brezilyalı polisler hırsızlık zanlısını tutuklamak için 18 yaşına girmesini beklememiş. Brezilya’da polisin 18 yaşından küçük kimseyi tutuklayamadığı, doğum günü kutlanan gencin daha önce tutuklanamadığı için 18 yaşının beklendiği, yeni yaşına girdiğinde tutuklandığı için kutlama yapıldığı doğru değil.

Bahse konu doğum günü partisi (Brezilya’da polisin 18 yaşından küçük bireyleri tutuklama yetkisinin bulunmaması nedeniyle) 18 yaşından önce tutuklanamayan “azılı bir hırsız” 18 yaşına girdiği gün operasyonla yakalandığı için düzenlenmemiş.

Video, Brezilya’nın Rio Grande do Norte eyaletindeki Macau adlı beldede 18 yaşına bastığı gün (oto teyp hırsızlığı şüphesiyle) göz altına alınan Brezilyalı genç için karakolda düzenlenen doğum günü partisini yansıtıyor.

Zanlının karakolda kayıtları yapılırken 18 yaşına girdiğinin anlaşılmasının ardından görevliler pasta ve kola satın alıp kutlama yapmış.

Videoda, zanlının annesine de pasta ikramı yapıldığı görülüyor.

Görüntünün sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmasının ardından doğum günü partisi düzenleyen ve kayda alan kolluk için soruşturma başlatılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...